plasma-workspace - en to gl translation catalogue (42 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
gl: Apagada

[ctx: Brightness level]
en: Low
gl: Baixa

[ctx: Brightness level]
en: Medium
gl: Media

[ctx: Brightness level]
en: High
gl: Alta

[ctx: Backlight on or off]
en: On
gl: Acendida

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
gl: Brillo

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
gl: Brillo da pantalla — %1

en: Follow accent color
gl: Seguir a cor de énfase

en: Brightness and Color
gl: Brillo e cor

en: Screen brightness at %1%
gl: Brillo da pantalla ao %1%

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
gl: Brillo de %1 ao %2%

en: Keyboard brightness at %1%
gl: Brillo do teclado ao %1%

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
gl: Suspendeuse a luz nocturna; faga clic central para continuar.

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
gl: Suspendeuse a luz nocturna.

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
gl: Luz nocturna coa temperatura de cor do día

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
gl: Luz nocturna coa temperatura de cor da noite

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
gl: Luz nocturna na transición da mañá (completar ás %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
gl: Luz nocturna na transición da tarde (completar ás %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
gl: A transición da tarde da luz nocturna planificouse para as %1.

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
gl: A transición da mañá da luz nocturna planificouse para as %1.

en: Scroll to adjust screen brightness
gl: Desprace para axustar o brillo da pantalla

en: Middle-click to suspend Night Light
gl: Faga un clic central para suspender a luz nocturna.

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
gl: Configurar a luz nocturna…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
gl: Suspendida

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
gl: Non dispoñíbel

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
gl: Non activada

[ctx: Night light status]
en: Not running
gl: Non en execución

[ctx: Night light status]
en: On
gl: Acendida

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
gl: Transición da mañá

[ctx: Night light phase]
en: Day
gl: Día

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
gl: Transición da tarde

[ctx: Night light phase]
en: Night
gl: Noite

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
gl: Suspender

en: Configure…
gl: Configurar…

en: Enable and Configure…
gl: Activar e configurar…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
gl: A transición ao día completouse ás:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
gl: A transición á noite está programada para as:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
gl: A transición á noite completouse ás:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
gl: A transición ao día está programada para as:

en: Keyboard Backlight
gl: Luz do teclado

en: Keyboard Color
gl: Cor do teclado

en: Night Light
gl: Luz nocturna
