KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (74 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
hu: Energiakezelő

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
hu: Képernyő fényerejének növelése

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
hu: Képernyő fényerejének csökkentése

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
hu: Szint

en:  min
hu:  perc

en: After
hu: Ennyi idő után

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
hu: A képernyő kikapcsolása

en: Switch off after
hu: Ennyi idő után

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
hu: Felfüggesztés

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
hu: Hibernálás

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
hu: Kikapcsolás

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
hu: Kikapcsolás

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
hu: Ha külső monitor is csatlakoztatva van

en: Do nothing
hu: Ne tegyen semmit

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
hu: Alvó állapot

en: Hibernate
hu: Hibernálás

en: Hybrid sleep
hu: Hibrid alvó állapot

en: Shut down
hu: Leállítás

en: Lock screen
hu: A képernyő zárolása

en: Prompt log out dialog
hu: Kijelentkezési ablak megjelenítése

en: Turn off screen
hu: A képernyő kikapcsolása

en: When laptop lid closed
hu: A laptop fedelének lecsukásakor

en: When power button pressed
hu: A bekapcsoló gomb megnyomásakor

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
hu: Billentyűzet fényerejének növelése

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
hu: Billentyűzet fényerejének csökkentése

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
hu: Billentyűzet háttérvilágításának váltása

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
hu: Szint

en: Leave unchanged
hu: Ne változzon

en: Power Save
hu: Energiatakarékosság

en: Balanced
hu: Kiegyensúlyozott

en: Performance
hu: Teljesítmény

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
hu: Váltás erre:

en: Script
hu: Parancsfájl

en: On Profile Load
hu: Profilbetöltéskor

en: On Profile Unload
hu: Profileltávolításkor

en: Run script
hu: Parancsfájl futtatása

en: after
hu: Ennyi idő után

en: Automatically
hu: Automatikusan

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
hu: Hibernálás inaktivitás miatt alvó állapot közben

en: Turn off
hu: Kikapcsolás

en: Turn on
hu: Bekapcsolás

en: Mobile broadband
hu: Mobil széles sáv

en: Unsupported suspend method
hu: Nem támogatott felfüggesztési módok

en: KDE Power Management System
hu: KDE energiakezelő rendszer

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
hu: PowerDevil, egy speciális, moduláris és könnyűsúlyú energiakezelő démon

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
hu: © Kai Uwe Broulik, 2015-2019.

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
hu: Karbantartó

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
hu: Korábbi karbantartó

en: Replace an existing instance
hu: Meglévő példány cseréje

en: Activity Manager
hu: Aktivitáskezelő

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
hu: Az aktivitás házirendjei tiltják a rendszer alvó állapotba kerülését

en: This activity's policies prevent screen power management
hu: Az aktivitás házirendjei nem engedélyezik a képernyő energiatakarékosságát

en: Extra Battery Added
hu: További akkumulátor hozzáadva

en: The computer will no longer go to sleep.
hu: A számítógép nem kerül többet alvó állapotba.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
hu: Alacsony eszköztöltöttség (%1% van hátra)

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
hu: Alacsony egértöltöttség (%1% van hátra)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
hu: Alacsony billentyűzet-töltöttség (%1% van hátra)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
hu: Alacsony eszköztöltöttség (%1% van hátra)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
hu: A(z) „%1” akkumulátorának töltöttsége alacsony, az eszköz bármikor kikapcsolhat. Cserélje ki vagy töltse fel az akkumulátort, amint lehet.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
hu: Az akkumulátor feszültsége alacsony. Ha tovább szeretné használni a számítógépet, dugja be a hálózati kábelt vagy kapcsolja ki a gépet és cseréljen akkumulátort.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
hu: Mégsem

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
hu: A lemerülés kritikus szintű, a számítógép 60 másodperc múlva kikapcsol.

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
hu: A lemerülés kritikus szintű, a számítógép 60 másodperc hibernálva lesz.

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
hu: A lemerülés kritikus szintű, a számítógép 60 másodperc múlva alvó állapotba kerül.

en: Battery level critical. Please save your work.
hu: A lemerülés kritikus szintű, mentse el munkáját minél hamarabb.

en: Battery Low (%1% Remaining)
hu: Alacsony feszültség (%1% van hátra)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
hu: Kritikus lemerültség (%1% van hátra)

en: AC Adapter Plugged In
hu: Tápcsatlakozó bedugva

en: Running on AC power
hu: Hálózatról üzemel

en: The power adapter has been plugged in.
hu: A hálózati csatlakozót csatlakoztatták.

en: Running on Battery Power
hu: Akkumulátorról üzemel

en: The power adapter has been unplugged.
hu: A hálózati csatlakozót kihúzták.

en: Charging Complete
hu: Töltés befejezve

en: Battery now fully charged.
hu: Az akkumulátor teljesen feltöltve.
