plasma-workspace - en to ia translation catalogue (43 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
ia: De-Activate (Off)

[ctx: Brightness level]
en: Low
ia: Basse

[ctx: Brightness level]
en: Medium
ia: Medie

[ctx: Brightness level]
en: High
ia: Alte

[ctx: Backlight on or off]
en: On
ia: Activate (On)

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
ia: Brillantia

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
ia: Brillantia de Monstrator - %1

en: Follow accent color
ia: Seque color de accento

en: Brightness and Color
ia: Brillantia e Color

en: Screen brightness at %1%
ia: Brillantia de schermo a %1 %

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
ia: Brillantia de %1 a %2%

en: Keyboard brightness at %1%
ia: Brillantia de claviero a %1 %

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
ia: Lumine (Color)  de nocte suspendite: clicca in le medie  per reprender lo

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
ia: Lumine (Color)  de nocte suspendite

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
ia: Lumine de nocte al temperatura de color de die

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
ia: Lumine de nocte al temperatira de color de nocte

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
ia: Lumine de nocte in transition de mattino (complete per %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
ia: Lumine de nocte in transistion de vispere (complete per %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
ia: Lumine de Nocte in transition de vispere previste per %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
ia: Lumine de Nocte transition de mattino previste per %1

en: Scroll to adjust screen brightness
ia: Rola pro adjustar luminositate de schermo

en: Middle-click to suspend Night Light
ia: Cliccar in le medie per suspender Lumine (Color) de Nocte

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
ia: Configura Lumine de Nocte...

en: &Configure Power Management…
ia: &Configurar le Gestion de Energia…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
ia: Suspendite

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
ia: Non disponibile

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
ia: Non habilitate

[ctx: Night light status]
en: Not running
ia: Il non es in execution

[ctx: Night light status]
en: On
ia: Activate (On)

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
ia: Transition de Matino

[ctx: Night light phase]
en: Day
ia: Die

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
ia: Transition de vespere

[ctx: Night light phase]
en: Night
ia: Nocte

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
ia: Suspende

en: Configure…
ia: Configura…

en: Enable and Configure…
ia: Habilita e Configuira...

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
ia: Transition a die complete per:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
ia: Transition a nocte previste per:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
ia: Transition a nocte complete per:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
ia: Transition a die previste per:

en: Keyboard Backlight
ia: Luce de retro (Backlight) de claviero

en: Keyboard Color
ia: Color de claviero

en: Night Light
ia: Color de Nocte
