powerdevil - en to id translation catalogue (73 entries)

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
id: Tambahi Kecerahan Layar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
id: Kurangi Kecerahan Layar

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
id: Tingkat

en:  min
id:  mnt

en: After
id: Setelah

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
id: Padamkan Layar

en: Switch off after
id: Padamkan setelah

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
id: Suspensi

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
id: Hibernasi

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
id: Padam Daya

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
id: Matikan Daya

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
id: Setiap kali sebuah monitor eksternal terkoneksi

en: Do nothing
id: Jangan lakukan apa-apa

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
id: Tidur

en: Hibernate
id: Hibernasi

en: Hybrid sleep
id: Tidur hibrida

en: Shut down
id: Matikan

en: Lock screen
id: Layar kunci

en: Prompt log out dialog
id: Tanyakan dialog logout

en: Turn off screen
id: Padamkan layar

en: When laptop lid closed
id: Ketika tutup laptop ditutup

en: When power button pressed
id: Ketika tombol daya ditekan

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
id: Tambahi Kecerahan Keyboard

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
id: Kurangi Kecerahan Keyboard

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
id: Ubah Warna Cahayabelakang Keyboard

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
id: Tingkat

en: Leave unchanged
id: Biarkan takdiubah

en: Power Save
id: Penghematan Daya

en: Balanced
id: Terseimbang

en: Performance
id: Kinerja

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
id: Ubah ke:

en: Script
id: Skrip

en: On Profile Load
id: Saat Muat Profil

en: On Profile Unload
id: Saat Takmuat Profil

en: Run script
id: Jalankan Skrip

en: after
id: sesudah-

en: Automatically
id: Secara otomatis

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
id: Ketika tertidur, hibernasikan sesudah periode tak beraktifitas

en: Turn off
id: Padamkan

en: Turn on
id: Nyalakan

en: Mobile broadband
id: Broadband seluler

en: Unsupported suspend method
id: Metode suspensi takdidukung

en: KDE Power Management System
id: Sistem Pengelolaan Daya KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
id: PowerDevil, canggih, modular dan daemon pengelolaan daya yang ringan

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
id: Pemelihara

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
id: Pemelihara sebelumnya

en: Replace an existing instance
id: Ganti dengan instansi yang ada

en: Activity Manager
id: Pengelola Aktivitas

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
id: Kebijakan aktivitas ini mencegah sistem dari peniduran

en: This activity's policies prevent screen power management
id: Kebijakan aktivitas ini mencegah pengelolaan daya layar

en: Extra Battery Added
id: Baterai Ekstra Ditambahkan

en: The computer will no longer go to sleep.
id: Komputer tidak lama lagi akan tidur.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
id: Baterai Peranti Lemah (Tersisa %1%)

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
id: Baterai Mouse Lemah (Tersisa %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
id: Baterai Keyboard Lemah (Tersisa %1%)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
id: Baterai Peranti Bluetooth Lemah (Tersisa %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
id: Baterai dalam peranti Bluetooth ''%1'' kondisinya melemah, dan peranti mungkin suatu saat akan padam. Mohon dicas atau ganti baterainya.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
id: Baterai berjalan lemah - untuk meneruskan penggunaan komputermu, colokkanlah atau matikanlah dan ubah baterainya.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
id: Batal

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
id: Tingkat baterai kritis. Komputermu akan mati dalam 60 detik.

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
id: Tingkat baterai kritis. Komputermu akan memasuki mode hibernasi dalam 60 detik.

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
id: Tingkat baterai kritis. Komputermu akan tidur dalam 60 detik.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
id: Tidur Sekarang

en: Battery level critical. Please save your work.
id: Tingkat baterai kritis. Silakan simpan pekerjaanmu.

en: Battery Low (%1% Remaining)
id: Baterai Lemah (Tersisa %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
id: Baterai Kritis (%1% Tersisa)

en: AC Adapter Plugged In
id: Adaptor AC Dicolokkan

en: Running on AC power
id: Berjalan dalam daya AC

en: The power adapter has been plugged in.
id: Adaptor daya telah dicolokkan.

en: Running on Battery Power
id: Berjalan dalam Daya Baterai

en: The power adapter has been unplugged.
id: Adaptor daya telah dicabut.

en: Charging Complete
id: Pengecasan Rampung

en: Battery now fully charged.
id: Baterai sekarang tercas penuh.
