powerdevil - en to is translation catalogue (47 entries)

en: 30 sec
is: 30 sek

en: 1 min
is: 1 mín

en: 2 min
is: 2 mín

en: 5 min
is: 5 mín

en: 10 min
is: 10 mín

en: 15 min
is: 15 mín

en: 30 min
is: 30 mín

en: Never
is: Aldrei

en: Battery Information
is: Upplýsingar um rafhlöðu

en: Usage Graph
is: Línurit notkunar

en: Information
is: Upplýsingar

en: Is Rechargeable
is: Er endurhlaðanlegt

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Charge State
is: Hleðslustaða

en: Not charging
is: Ekki í hleðslu

en: Charging
is: Hleður

en: Discharging
is: Afhleðst

en: Fully charged
is: Fullhlaðin

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Current Charge
is: Núverandi hleðsla

en: Health
is: Ástand

en: Vendor
is: Framleiðandi

en: Model
is: Gerð

en: Serial Number
is: Raðnúmer

en: Technology
is: Tækni

en: Lithium ion
is: Liþíum-jóna

en: Lithium polymer
is: Liþíum-pólýmer

en: Lithium iron phosphate
is: Liþíum-járnfosfat

en: Lead acid
is: Blýsýru

en: Nickel cadmium
is: Nikkel-kadmíum

en: Nickel metal hydride
is: Nikkel-málmhýdríð

en: Unknown technology
is: Óþekkt tækni

en: Devices
is: Tæki

en: Internal battery
is: Innbyggð rafhlaða

en: UPS battery
is: UPS-rafhlaða

en: Monitor battery
is: Rafhlaða í skjá

en: Mouse battery
is: Músarrafhlaða

en: Keyboard battery
is: Lyklaborðsrafhlaða

en: PDA battery
is: PDA-rafhlaða

en: Phone battery
is: Símarafhlaða

en: Unknown battery
is: Óþekkt rafhlaða

[ctx: %1 is battery type, %2 is charge percent]
en: %1 %2 (Charging)
is: %1 %2 (hleður)

en: Screen
is: Skjár

[ctx: Part of a sentence like 'Dim screen after 5 minutes']
en: Dim screen after
is: Dimma skjá eftir

[ctx: Part of a sentence like 'Turn off screen after 5 minutes']
en: Turn off screen after
is: Slökkva á skjá eftir

[ctx: Part of a sentence like 'Suspend device after 5 minutes']
en: Suspend device after
is: Stöðva tæki eftir
