plasma_applet_battery - en to is translation catalogue (74 entries)

en: Charging
is: Í hleðslu

en: Discharging
is: Afhleðst

en: Fully Charged
is: Fullhlaðin

en: Not Charging
is: Ekki í hleðslu

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
is: Ekki til staðar

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
is: Þessi rafhlaða er einungis með %1% getu og þarf að skipta henni út. Hafðu samband við framleiðandann.

en: Time To Full:
is: Tími að fullri hleðslu:

en: Remaining Time:
is: Tími sem eftir er:

[ctx: @info]
en: Estimating…
is: Áætla...

en: Battery Health:
is: Ástand rafhlöðu:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
is: Rafhlaðan er stillt á að hlaðast upp í u.þ.b. %1%.

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
is: Svæfing og skjálæsing eftir aðgerðaleysi

en: Power Management
is: Gangstýring

[ctx: accessible-only status text]
en: Automatic sleep and screen locking are currently blocked.
is: Núna er lokað á sjálfvirka svæfingu og skjálæsingu.

[ctx: accessible-only status text]
en: Screen locking is currently blocked. Sleep is automatic after inactivity.
is: Lokað er á skjálæsingu. Svæfing virkjast sjálfvirkt eftir aðgerðaleysi.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep is currently blocked. Screen locking is automatic after inactivity.
is: Lokað er á svæfingu. Skjálæsing virkjast sjálfvirkt eftir aðgerðaleysi.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep and screen locking are automatic after inactivity.
is: Svæfing og skjálæsing virkjast sjálfvirkt eftir aðgerðaleysi

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block Sleep and Screen Locking
is: Loka handvirkt á svæfingu og skjálæsingu

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
is: Mistókst að opna á sjálfvirka svæfingu og skjálæsingu

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
is: Mistókst að loka á sjálfvirka svæfingu og skjálæsingu

[ctx: @label corresponding to Manually Block Sleep and Screen Locking toggle]
en: This will result in higher energy consumption.
is: Þetta hefur í för með sér meiri orkunotkun.

[ctx: @label accessible - the sentence about higher energy consumption must be included (EU regulations)]
en: You have manually blocked automatic sleep and screen locking. This will result in higher energy consumption.
is: Þú hefur lokað handvirkt á sjálfvirka svæfingu og skjálæsingu. Það hefur í för með sér meiri orkunotkun.

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
is: Fartölvan þín er stillt á að sofna ekki þegar henni er lokað ef ytri skjár er tengdur.

[ctx: An application's reason for inhibiting sleep and/or screen locking]
en: Unknown reason.
is: Óþekktar ástæður.

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep and screen locking. (%2)
is: %1 vill koma í veg fyrir svæfingu og skjálæsingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block screen locking. (%2)
is: %1 vill koma í veg fyrir skjálæsingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep. (%2)
is: %1 vill koma í veg fyrir svæfingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep and screen locking. (%2)
is: %1 kemur einnig í veg fyrir svæfingu og skjálæsingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking screen locking. (%2)
is: %1 kemur einnig í veg fyrir skjálæsingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep. (%2)
is: %1 kemur einnig í veg fyrir svæfingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep and screen locking. (%2)
is: %1 kemur í veg fyrir svæfingu og skjálæsingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking screen locking. (%2)
is: %1 kemur í veg fyrir skjálæsingu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep. (%2)
is: %1 kemur í veg fyrir svæfingu. (%2)

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
is: Opna á

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Allow
is: Leyfa

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
is: Rafhlöðusmáforritið hefur virkjað lokun á svæfingu og skjálæsingu

en: Power and Battery
is: Orka og rafhlaða

en: Battery is not present in the bay
is: Það er engin rafhlaða í hólfinu

en: Battery at %1%, not Charging
is: Rafhlaða í %1%, ekki að hlaðast

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
is: Battery í %1%, í sambandi en samt að afhlaðast

en: Battery at %1%, Charging
is: Rafhlaða í %1%, í hleðslu

en: Battery at %1%
is: Rafhlaða í %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
is: Aflgjafinn er ekki nógu öflugur til að hlaða rafhlöðuna

en: No Batteries Available
is: Engar rafhlöður tiltækar

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
is: %1 þar til fullri hleðslu er náð

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
is: %1 eftir

en: Not charging
is: Ekki í hleðslu

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
is: Sjálfvirk svæfing og skjálæsing eru óvirk; miðjusmelltu til að gera þau virk

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
is: Miðjusmelltu til að afvirkja sjálfvirka svæfingu og skjálæsingu

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
is[0]: Forrit hefur beðið um að virkja afkastasnið
is[1]: %1 forrit hafa beðið um að virkja afkastasnið

en: System is in Performance mode; scroll to change
is: Kerfið er í afkastasniði; skrunaðu til að breyta

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
is[0]: Forrit hefur beðið um að virkja orkusparnaðarsnið
is[1]: %1 forrit hafa beðið um að virkja orkusparnaðarsnið

en: System is in Power Save mode; scroll to change
is: Kerfið er í orkusparnaðarsniði; skrunaðu til að breyta

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
is: Kerfið er í jafnvægissniði; skrunaðu til að breyta

en: &Show Energy Information…
is: &Sýna orkuupplýsingar…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
is: Sýna hleðsluprósentu rafhlöðu á tákni þegar hún er ekki með fulla hleðslu

en: &Configure Power Management…
is: &Grunnstilla gangstýringu…

en: Power Save
is: Orkusparnaður

en: Balanced
is: Jafnvægi

en: Performance
is: Afköst

en: Power Profile
is: Orkuprófíll

[ctx: Power profile]
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

[ctx: Power profile]
en: Not available
is: Ekki tiltækt

en: Failed to activate %1 mode
is: Mistókst að virkja sniðið %1

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
is: Afkastasnið var gert óvirkt til að draga úr hitamyndun þar sem tölvan skynjaði að hún situr hugsanlega í kjöltu þinni.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
is: Afkastasnið er ekki tiltækt þar sem tölvan er orðin of heit.

en: Performance mode is unavailable.
is: Afkastasnið er ekki tiltækt.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
is: Hugsanlega er dregið úr afköstum til að draga úr hitamyndun þar sem tölvan skynjaði að hún situr hugsanlega í kjöltu þinni.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
is: Hugsanlega er dregið úr afköstum þar sem tölvan er orðin of heit.

en: Performance may be reduced.
is: Hugsanlega er dregið úr afköstum.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
is[0]: Eitt forrit hefur beðið um að %2 sé virkjað:
is[1]: %1 forrit hafa beðið um að %2 sé virkjað:

en: The TLP service automatically controls power profiles
is: TLP-þjónustan stjórnar sjálfkrafa orkuprófílum

en: Power profiles are not supported on your device.
is: Tölvan þín styður ekki orkuprófíla.

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
is: Tölvan þín styður hugsanlega orkuprófíla.<nl/>Prófaðu að setja upp<command>power-profiles-daemon</command>-pakkann með pakkastjóra stýrikerfisútgáfu þinnar og endurræstu tölvuna.
