powerdevil - en to it translation catalogue (77 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
it: Gestione energetica

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
it: Aumenta luminosità dello schermo

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
it: Abbassa luminosità dello schermo

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
it: Livello

en: After
it: dopo

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
it: Spegni lo schermo

en: Switch off after
it: Spegni dopo

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
it: Sospendi

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
it: Iberna

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
it: Spegni

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
it: Spegni

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
it: Anche quando è connesso un monitor esterno

en: Do nothing
it: Non fare niente

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
it: Sospendi

en: Hibernate
it: Iberna

en: Hybrid sleep
it: Sospensione ibrida

en: Shut down
it: Spegni

en: Lock screen
it: Blocca schermo

en: Prompt log out dialog
it: Mostra la finestra di uscita

en: Turn off screen
it: Spegni lo schermo

en: When laptop lid closed
it: Quando viene chiuso lo schermo del portatile

en: When power button pressed
it: Quando viene premuto il pulsante dell'accensione

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
it: Aumenta luminosità della tastiera

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
it: Abbassa luminosità della tastiera

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
it: Attiva retroilluminazione tastiera

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
it: Livello

en: Leave unchanged
it: Lascia invariato

en: Power Save
it: Risparmio energetico

en: Balanced
it: Bilanciato

en: Performance
it: Prestazioni

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
it: Passa a:

en: On Profile Load
it: Al caricamento del profilo

en: On Profile Unload
it: All'uscita dal profilo

en: Run script
it: Esegui script

en: after
it: dopo

en: Automatically
it: Automaticamente

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
it: In sospensione, iberna dopo un periodo di inattività

en: Turn off
it: Spegni

en: Turn on
it: Accendi

en: Mobile broadband
it: Banda larga mobile

en: Unsupported suspend method
it: Metodo di sospensione non supportato

en: KDE Power Management System
it: Il Sistema di Gestione Energetica per KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
it: PowerDevil, un servizio di gestione energetica avanzato, modulare e leggero

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
it: © 2015-2019 Kai Uwe Broulik

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
it: Responsabile

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
it: Responsabile precedente

en: Replace an existing instance
it: Sostituisci un'istanza esistente

en: Activity Manager
it: Gestore delle attività

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
it: Le regole di questa attività impediscono la sospensione del sistema

en: This activity's policies prevent screen power management
it: Le regole di questa attività impediscono la gestione energetica dello schermo

en: Extra Battery Added
it: Aggiunta batteria supplementare

en: The computer will no longer go to sleep.
it: Il computer non andrà più in sospensione

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
it: Livello batteria dispositivo basso (%1% rimanente)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
it: Il livello della batteria in «%1» è basso, e il dispositivo potrebbe spegnersi in qualsiasi momento. Ricarica o sostituisci la batteria.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
it: Livello batteria mouse basso (%1% rimanente)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
it: Livello batteria tastiera basso (%1% rimanente)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
it: Livello batteria dispositivo Bluetooth basso (%1% rimanente)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
it: Il livello della batteria del dispositivo Bluetooth «%1» è basso, e il dispositivo potrebbe spegnersi in qualsiasi momento. Ricarica o sostituisci la batteria.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
it: La batteria è al livello basso. Per continuare a utilizzare il computer, assicurati che l'alimentatore sia collegato e che fornisca energia sufficiente.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
it: La batteria è al livello basso. Se devi continuare a usare il computer, attaccalo al cavo di alimentazione o spegnilo e quindi cambia la batteria.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
it: Annulla

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
it: Livello critico della batteria. Il computer sarà spento fra 60 secondi.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
it: Spegni subito

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
it: Livello critico della batteria. Il computer sarà ibernato fra 60 secondi.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
it: Iberna subito

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
it: Livello critico della batteria. Il computer sarà sospeso fra 60 secondi.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
it: Sospendi subito

en: Battery level critical. Please save your work.
it: Livello critico della batteria. Salva il tuo lavoro.

en: Battery Low (%1% Remaining)
it: Livello batteria basso (%1% rimanenti)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
it: Livello batteria critico (%1% rimanenti)

en: AC Adapter Plugged In
it: Cavo di alimentazione inserito

en: Running on AC power
it: PC collegato all'alimentatore

en: The power adapter has been plugged in.
it: Il cavo di alimentazione è stato collegato.

en: Running on Battery Power
it: Batteria in uso

en: The power adapter has been unplugged.
it: Il cavo di alimentazione è stato scollegato.

en: Charging Complete
it: Carica completata

en: Battery now fully charged.
it: La batteria è ora completamente carica.
