plasma-workspace - en to it translation catalogue (43 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
it: Disattivata

[ctx: Brightness level]
en: Low
it: Basso

[ctx: Brightness level]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Brightness level]
en: High
it: Alto

[ctx: Backlight on or off]
en: On
it: Attivata

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
it: Luminosità

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
it: Luminosità dello schermo - %1

en: Follow accent color
it: Segui il colore secondario

en: Brightness and Color
it: Luminosità e colore

en: Screen brightness at %1%
it: Luminosità dello schermo al %1%

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
it: Luminosità dello schermo %1 al %2%

en: Keyboard brightness at %1%
it: Luminosità della tastiera al %1%

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
it: Luce notturna sospesa; fai clic con il pulsante centrale per riprendere

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
it: Luce notturna sospesa

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
it: Luce notturna con temperatura del colore diurna

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
it: Luce notturna con temperatura del colore notturna

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
it: Luce notturna nella transizione del mattino (completa dalle %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
it: Luce notturna nella transizione della sera (completa dalle %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
it: Transizione della sera di Luce notturna pianificata per le %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
it: Transizione della mattina di Luce notturna pianificata per le %1

en: Scroll to adjust screen brightness
it: Scorri per regolare la luminosità dello schermo

en: Middle-click to suspend Night Light
it: Fai clic con il tasto centrale per sospendere Luce notturna

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
it: Configura Luce notturna…

en: &Configure Power Management…
it: &Configura la gestione energetica…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
it: Sospeso

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
it: Non disponibile

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
it: Non abilitata

[ctx: Night light status]
en: Not running
it: Non in esecuzione

[ctx: Night light status]
en: On
it: Abilitata

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
it: Transizione mattutina

[ctx: Night light phase]
en: Day
it: Giorno

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
it: Transizione serale

[ctx: Night light phase]
en: Night
it: Notte

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
it: Sospendi

en: Configure…
it: Configura…

en: Enable and Configure…
it: Abilita e configura...

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
it: Passaggio al giorno completato per le:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
it: Passaggio alla notte pianificato per le:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
it: Passaggio alla notte completato per le:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
it: Passaggio al giorno pianificato per le:

en: Keyboard Backlight
it: Retroilluminazione della tastiera

en: Keyboard Color
it: Colore della tastiera

en: Night Light
it: Luce notturna
