plasma_applet_battery - en to it translation catalogue (74 entries)

en: Charging
it: In ricarica

en: Discharging
it: In fase di scaricamento

en: Fully Charged
it: Completamente carica

en: Not Charging
it: Non in carica

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
it: Assente

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
it: La salute di questa batteria è solo al %1% e dovrebbe essere sostituita. Contatta il produttore.

en: Time To Full:
it: Tempo di ricarica:

en: Remaining Time:
it: Tempo restante:

[ctx: @info]
en: Estimating…
it: Stima...

en: Battery Health:
it: Salute della batteria:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
it: La batteria è configurata per caricarsi approssimativamente fino al %1%.

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
it: Sospensione e blocco dello schermo dopo l'inattività

en: Power Management
it: Gestione energetica

[ctx: accessible-only status text]
en: Automatic sleep and screen locking are currently blocked.
it: Al momento la sospensione automatica e il blocco dello schermo sono impediti.

[ctx: accessible-only status text]
en: Screen locking is currently blocked. Sleep is automatic after inactivity.
it: Il blocco dello schermo è attualmente impedito. La sospensione avviene automaticamente dopo inattività.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep is currently blocked. Screen locking is automatic after inactivity.
it: La modalità sospensione è attualmente bloccata. Il blocco dello schermo avviene automaticamente dopo l'inattività.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep and screen locking are automatic after inactivity.
it: La sospensione e il blocco dello schermo avvengono automaticamente dopo l'inattività.

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block Sleep and Screen Locking
it: Impedisci manualmente la sospensione e il blocco dello schermo

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
it: Impossibile sbloccare la sospensione automatica e il blocco dello schermo

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
it: Impossibile bloccare la sospensione automatica e il blocco dello schermo

[ctx: @label corresponding to Manually Block Sleep and Screen Locking toggle]
en: This will result in higher energy consumption.
it: Ciò comporterà un maggiore consumo di energia.

[ctx: @label accessible - the sentence about higher energy consumption must be included (EU regulations)]
en: You have manually blocked automatic sleep and screen locking. This will result in higher energy consumption.
it: Hai impedito manualmente la sospensione automatica e il blocco dello schermo. Ciò comporterà un maggiore consumo di energia.

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
it: Il tuo portatile è configurato per non avviare la sospensione alla chiusura dello schermo quando è collegato un monitor esterno.

[ctx: An application's reason for inhibiting sleep and/or screen locking]
en: Unknown reason.
it: Motivo sconosciuto.

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep and screen locking. (%2)
it: %1 vuole impedire la sospensione e il blocco dello schermo. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block screen locking. (%2)
it: %1 vuole impedire il blocco dello schermo. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep. (%2)
it: %1 vuole impedire la sospensione. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep and screen locking. (%2)
it: %1 sta impedendo anche la sospensione e il blocco dello schermo. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking screen locking. (%2)
it: %1 sta impedendo anche il blocco dello schermo. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep. (%2)
it: %1 sta impedendo anche la sospensione. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep and screen locking. (%2)
it: %1 sta impedendo la sospensione e il blocco dello schermo. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking screen locking. (%2)
it: %1 sta impedendo il blocco dello schermo. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep. (%2)
it: %1 sta impedendo la sospensione. (%2)

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
it: Sblocca

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Allow
it: Consenti

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
it: L'applet della batteria ha consentito di sopprimere la sospensione e il blocco dello schermo

en: Power and Battery
it: Alimentazione e batteria

en: Battery is not present in the bay
it: La batteria non è più presente nel suo alloggiamento

en: Battery at %1%, not Charging
it: Batteria al %1%, non in carica

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
it: Batteria al %1%, collegata, ma ancora in fase di scaricamento

en: Battery at %1%, Charging
it: Batteria al %1%, in carica

en: Battery at %1%
it: Batteria al %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
it: L'alimentatore non è sufficientemente potente da caricare la batteria

en: No Batteries Available
it: Nessuna batteria disponibile

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
it: %1 fino al caricamento completo

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
it: %1 rimanente

en: Not charging
it: Non in carica

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
it: La sospensione automatica e il blocco dello schermo sono disabilitati; clic centrale per riabilitarli

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
it: Clic centrale per disattivare la sospensione automatica e il blocco dello schermo

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
it[0]: Un'applicazione ha richiesto l'attivazione della modalità prestazioni
it[1]: %1 applicazioni hanno richiesto l'attivazione della modalità prestazioni

en: System is in Performance mode; scroll to change
it: Il sistema è in modalità Prestazioni; scorri per modificare

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
it[0]: Un'applicazione ha richiesto l'attivazione della modalità di risparmio energetico
it[1]: %1 applicazioni hanno richiesto l'attivazione della modalità di risparmio energetico

en: System is in Power Save mode; scroll to change
it: Il sistema è in modalità di risparmio energetico; scorri per modificare

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
it: Il sistema è in modalità di alimentazione bilanciata; scorri per modificare

en: &Show Energy Information…
it: Mo&stra le informazioni energetiche...

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
it: Mostra la percentuale della batteria sull'icona quando non è completamente carica

en: &Configure Power Management…
it: &Configura la gestione energetica…

en: Power Save
it: Risparmio energetico

en: Balanced
it: Bilanciato

en: Performance
it: Prestazioni

en: Power Profile
it: Profilo energetico

[ctx: Power profile]
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: Power profile]
en: Not available
it: Non disponibile

en: Failed to activate %1 mode
it: Attivazione della modalità %1 non riuscita

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
it: La modalità Prestazioni è stata disabilitata per ridurre la dissipazione di calore perché il computer ha rilevato che è appoggiato sulle tue ginocchia.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
it: La modalità Prestazioni non è disponibile perché il computer è si sta surriscaldando.

en: Performance mode is unavailable.
it: La modalità Prestazioni non è disponibile.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
it: Le prestazioni potrebbero essere ridotte per diminuire la dissipazione di calore perché il computer ha rilevato che è appoggiato sulle tue ginocchia.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
it: Le prestazioni potrebbero essere ridotte perché il computer si sta surriscaldando.

en: Performance may be reduced.
it: Le prestazioni possono essere ridotte.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
it[0]: Un'applicazione ha richiesto l'attivazione di %2:
it[1]: %1 applicazioni hanno richiesto l'attivazione di %2:

en: The TLP service automatically controls power profiles
it: Il servizio TLP controlla automaticamente i profili di alimentazione

en: Power profiles are not supported on your device.
it: I profili di alimentazione non sono supportati sul tuo dispositivo.

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
it: I profili di alimentazione potrebbero essere supportati sul tuo dispositivo.<nl/>Prova a installare il pacchetto <command>power-profiles-daemon</command> utilizzando il gestore pacchetti della tua distribuzione e a riavviare il sistema.
