powerdevil - en to ja translation catalogue (78 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
ja: 電源管理

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
ja: スクリーンの明るさを上げる

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
ja: スクリーンの明るさを下げる

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
ja: レベル

en:  min
ja:  分

en: After
ja: 後で

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
ja: スクリーンの電源を切る

en: Switch off after
ja: 次の時間後に切る

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
ja: サスペンド

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
ja: ハイバネート

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
ja: 電源を切る

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
ja: 強制的に電源を切る

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
ja: 外部モニターが接続されているときでも

en: Do nothing
ja: 何もしない

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ja: スリープ

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Hybrid sleep
ja: ハイブリッドスリープ

en: Shut down
ja: シャットダウン

en: Lock screen
ja: スクリーンをロック

en: Prompt log out dialog
ja: ログアウトダイアログを表示

en: Turn off screen
ja: スクリーンの電源を切る

en: When laptop lid closed
ja: ラップトップのふたが閉じられたとき

en: When power button pressed
ja: 電源ボタンが押されたとき

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
ja: キーボードの明るさを上げる

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
ja: キーボードの明るさを下げる

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
ja: キーボードのバックライトを切り替える

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
ja: レベル

en: Leave unchanged
ja: 変更に関与しない

en: Power Save
ja: 省電力

en: Balanced
ja: バランス

en: Performance
ja: パフォーマンス

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
ja: 次のプロファイルに切り替え:

en: Script
ja: スクリプト

en: On Profile Load
ja: プロファイルのロード時

en: On Profile Unload
ja: プロファイルのアンロード時

en: Run script
ja: スクリプトを実行

en: after
ja: 時間:

en: Automatically
ja: 自動的に

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
ja: スリープ中、一定の期間が経過した後にハイバネート

en: Turn off
ja: 電源を切る

en: Turn on
ja: 電源を入れる

en: Mobile broadband
ja: モバイルブロードバンド

en: Unsupported suspend method
ja: サポートされていないサスペンド方法

en: KDE Power Management System
ja: KDE 電源管理システム

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
ja: PowerDevil - 高度でモジュラ―、そして軽量な電源管理デーモン

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ja: メンテナ

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Replace an existing instance
ja: 既存のインスタンスを置換

en: Activity Manager
ja: アクティビティマネージャ

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
ja: このアクティビティポリシーはシステムのスリープを妨げます

en: This activity's policies prevent screen power management
ja: このアクティビティポリシーはスクリーンの電源管理を妨げます

en: Extra Battery Added
ja: 追加のバッテリが接続されました

en: The computer will no longer go to sleep.
ja: コンピュータはスリープしなくなります。

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
ja: デバイスのバッテリ低下 (残り %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ja: デバイス "%1" のバッテリ残量が低下しており、デバイスの電源がいきなり切れるかもしれません。できるだけ早くバッテリを交換するか充電してください。

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
ja: マウスのバッテリ低下 (残り %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
ja: キーボードのバッテリ低下 (残り %1%)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
ja: Bluetooth デバイスのバッテリ低下 (残り %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ja: Bluetooth デバイス "%1" のバッテリ残量が低下しており、デバイスの電源がいきなり切れるかもしれません。できるだけ早くバッテリを交換するか充電してください。

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
ja: バッテリ残量低下 - コンピュータを使用し続けるには、十分な電力を供給する電源アダプタに接続してください。

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
ja: バッテリ残量低下 - コンピュータを使用し続けるには、電源に接続するか、シャットダウンしてバッテリを交換してください

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
ja: バッテリ残量が危険レベルです。60秒後にコンピュータを停止します。

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
ja: 今すぐシャットダウン

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
ja: バッテリ残量が危険レベルです。60秒後にコンピュータをハイバネートします。

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
ja: 今すぐハイバネート

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
ja: バッテリ残量が危険レベルです。60秒後にコンピュータを停止します。

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
ja: 今すぐスリープ

en: Battery level critical. Please save your work.
ja: バッテリ残量が危険レベルです。できるだけ早く作業を保存してください。

en: Battery Low (%1% Remaining)
ja: バッテリ残量低下 (残り %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
ja: バッテリ危険レベル (残り%1%)

en: AC Adapter Plugged In
ja: AC アダプタ接続

en: Running on AC power
ja: AC アダプタで動作

en: The power adapter has been plugged in.
ja: 電源アダプタが接続されました。

en: Running on Battery Power
ja: バッテリで動作

en: The power adapter has been unplugged.
ja: 電源アダプタが取り外されました。

en: Charging Complete
ja: 充電完了

en: Battery now fully charged.
ja: バッテリは完全に充電されました。
