powerdevil - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Do nothing
ja: 何もしない

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ja: スリープ

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Shut down
ja: シャットダウン

en: The Power Management Service appears not to be running.
ja: 電源管理サービスが動作していないようです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryLevelsLabel)
en: <b>Battery Levels                     </b>
ja: <b>バッテリーレベル                     </b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowLabel)
en: &Low level:
ja: 低レベル(&L):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Low battery level
ja: 低レベルと見なすバッテリ残量

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Battery will be considered low when it reaches this level
ja: バッテリ残量がこのレベルに達したら低レベルと見なします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, criticalLabel)
en: &Critical level:
ja: 危険レベル(&C):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Critical battery level
ja: 危険レベルと見なすバッテリ残量

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Battery will be considered critical when it reaches this level
ja: バッテリ残量がこのレベルに達したら危険レベルと見なします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BatteryCriticalLabel)
en: A&t critical level:
ja: バッテリの危険レベル時(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowPeripheralLabel)
en: Low level for peripheral devices:
ja: 周辺機器の低レベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdLabel)
en: Charge Limit
ja: 充電限度

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdExplanation)
en: <html><head/><body><p>Keeping the battery charged 100% over a prolonged period of time may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge you can help extend the battery lifespan.</p></body></html>
ja: <html><head/><body><p>バッテリの充電を長期間 100% に保つと、バッテリの劣化が早まる可能性があります。最大充電量を制限することで、バッテリの寿命を延ばすことができます。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, chargeStopThresholdMessage)
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
ja: 充電を再開するには、電源を再接続する必要があるかもしれません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStartThresholdLabel)
en: Start charging only once below:
ja: この残量を下回ってから充電を開始:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, chargeStartThresholdSpin)
en: Always charge when plugged in
ja: 電源が接続されたとき常に充電する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pausePlayersLabel)
en: Pause media players when suspending:
ja: サスペンド時にメディアメディアプレーヤーを一時停止する:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pausePlayersCheckBox)
en: Enabled
ja: 有効

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, notificationsButton)
en: Configure Notifications…
ja: 通知を設定...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Other Settings
ja: その他の設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStopThresholdLabel)
en: Stop charging at:
ja: この残量で充電を停止する:
