powerdevil - en to ja translation catalogue (116 entries)

en: The Power Management Service appears not to be running.
ja: 電源管理サービスが動作していないようです。

[ctx: The unit of the time input field]
en: millisecond | milliseconds
ja[0]: ミリ秒

[ctx: The unit of the time input field]
en: second | seconds
ja[0]: 秒

[ctx: The unit of the time input field]
en: minute | minutes
ja[0]: 分

[ctx: The unit of the time input field]
en: hour | hours
ja[0]: 時間

[ctx: The unit of the time input field]
en: day | days
ja[0]: 日

[ctx: The unit of the time input field]
en: week | weeks
ja[0]: 週

[ctx: The unit of the time input field]
en: month | months
ja[0]: カ月

[ctx: The unit of the time input field]
en: year | years
ja[0]: 年

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: milliseconds
ja: ミリ秒

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: seconds
ja: 秒

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: minutes
ja: 分

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: hours
ja: 時間

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: days
ja: 日

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: weeks
ja: 週

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: months
ja: カ月

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: years
ja: 年

[ctx: @title]
en: Advanced Power Settings
ja: バッテリの詳細設定

[ctx: @title:group]
en: Battery Levels
ja: バッテリレベル

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for the main power supply battery]
en: &Low level:
ja: 低レベル(&L):

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level
ja: 低バッテリ残量

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered low when it drops to this level. Settings for low battery will be used instead of regular battery settings.
ja: バッテリ残量がこのレベルに達したら低レベルと見なします。残量レベルが低いバッテリ向けの設定が使用されます。

[ctx: @label:spinbox Critical battery level percentage for the main power supply battery]
en: Cr&itical level:
ja: 危険レベル(&I):

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Critical battery level
ja: 危険バッテリ残量

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered critical when it drops to this level. After a brief warning, the system will automatically suspend or shut down, according to the configured critical battery level action.
ja: バッテリ残量がこのレベルに達したら危険レベルと見なします。短い警告の後、危険レベル時の動作についての設定に従ってシステムがサスペンドもしくはシャットダウンされます。

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for reaching the critical battery level is now unsupported on your system. Please select a different one.
ja: バッテリ残量が限界に達した場合に実行するよう設定したアクションは、現在システムでサポートされていません。別のアクションを選択してください。

[ctx: @label:combobox Power action such as sleep/hibernate that will be executed when the critical battery level is reached]
en: A&t critical level:
ja: 危険レベル時(&T):

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action performed at critical battery level
ja: 危険レベル時の動作

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for peripheral devices]
en: Low level for peripheral d&evices:
ja: 周辺機器の低レベル(&E):

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level for peripheral devices
ja: 周辺機器の低レベル

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge for peripheral devices will be considered low when it reaches this level.
ja: 周辺機器のバッテリ残量がこのレベルに達したら低レベルと見なします。

[ctx: @title:group]
en: Charge Limit
ja: 充電限度

[ctx: @label:checkbox]
en: &Battery protection:
ja: バッテリ保護(&B):

[ctx: @text:checkbox]
en: Limit the maximum battery charge
ja: バッテリの最大充電量を制限する

[ctx: @label:spinbox Battery will stop charging when this charge percentage is reached]
en: &Stop charging at:
ja: この残量で充電を停止する(&S):

[ctx: @label:spinbox Battery will start charging again when this charge percentage is reached, after having hit the stop-charging threshold earlier]
en: Start charging once &below:
ja: この残量を下回ってから充電を開始(&B):

[ctx: @info:status]
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
ja: 充電を再開するには、電源を再接続する必要があるかもしれません。

[ctx: @info]
en: Regularly charging the battery close to 100%, or fully discharging it, may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge, you can help extend the battery lifespan.
ja: 頻繁にバッテリを 100% まで充電したり、完全に放電させたりすると、バッテリの劣化が早まる可能性があります。最大充電量を制限することで、バッテリの寿命を延ばすことができます。

[ctx: @title:group Miscellaneous power management settings that didn't fit elsewhere]
en: Other Settings
ja: その他の設定

[ctx: @label:checkbox]
en: &Media playback:
ja: メディア再生(&M):

[ctx: @text:checkbox]
en: Pause media players when suspending
ja: サスペンド時にメディアプレーヤーを一時停止

[ctx: @label:button]
en: Related pages:
ja: 関連ページ:

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management notification category]
en: Notifications: Power Management
ja: 通知: 電源管理

en: Open "Notifications" settings page, "Power Management" section
ja: 「通知」設定ページの「電源管理」セクションを開く

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Desktop Session
ja: デスクトップセッション

en: Open "Desktop Session" settings page
ja: 「デスクトップセッション」設定ページを開く

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Activities
ja: アクティビティ

en: Open "Activities" settings page
ja: 「アクティビティ」設定ページを開く

[ctx: @action:button]
en: Advanced Power &Settings…
ja: 電源の詳細設定(&S)...

[ctx: @text:placeholdermessage]
en: Power Management settings could not be loaded
ja: 電源管理設定の読み込みに失敗しました

en: On AC Power
ja: AC アダプタで動作時

en: On Battery
ja: バッテリ動作時

en: On Low Battery
ja: バッテリ残量低レベル時

[ctx: @title:group]
en: Suspend Session
ja: セッションをサスペンド

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured to happen when inactive is now unsupported on your system. Please select a different one.
ja: 非アクティブ時に実行するよう設定したアクションは、現在システムでサポートされていません。別のアクションを選択してください。

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the system is idle]
en: When &inactive:
ja: 非アクティブの場合(&I):

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the system is idle
ja: システムがアイドル状態のときの動作

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 second | After %1 seconds
ja[0]: %1 秒後

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 minute | After %1 minutes
ja[0]: %1 分後

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values]
en: Custom…
ja: カスタム...

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the power button is pressed is now unsupported on your system. Please select a different one.
ja: 以前に設定した電源ボタンを押したときのアクションは、現在のシステムではサポートされていません。別のアクションを選択してください。

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When &power button pressed:
ja: 電源ボタンが押されたとき(&P):

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the power button is pressed
ja: 電源ボタンが押されたときの動作

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the lid is closed is now unsupported on your system. Please select a different one.
ja: 以前に設定したフタを閉じたときのアクションは、現在のシステムではサポートされていません。別のアクションを選択してください。

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When laptop &lid closed:
ja: ラップトップのふたが閉じられたとき(&L):

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the laptop lid is closed
ja: ラップトップのふたが閉じられたときの動作

[ctx: @text:checkbox Trigger laptop lid action even when an external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
ja: 外部モニターが接続されているときでも

en: Perform laptop lid action even when an external monitor is connected
ja: 外部モニターが接続されていてもラップトップのふたが閉じられたときの動作を行う

[ctx: @info:status]
en: The sleep mode you had previously configured is now unsupported on your system. Please select a different one.
ja: 以前に設定したスリープモードは、現在のシステムではサポートされていません。別のモードを選択してください。

[ctx: @label:combobox Sleep mode selection - suspend to memory, disk or both]
en: When sleeping, enter:
ja: スリープ時:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: When sleeping, enter this power-save mode
ja: スリープ時、この省電力モードをオンにする

[ctx: @title:group]
en: Display and Brightness
ja: ディスプレイと明るさ

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change scr&een brightness:
ja: スクリーンの明るさを変える(&E):

[ctx: @label:combobox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically:
ja: 自動的に暗くする(&M):

[ctx: @label:spinbox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically after:
ja: 次の時間後に自動的に暗くする(&M):

[ctx: @option:combobox]
en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒

[ctx: @option:combobox]
en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

[ctx: @option:combobox Dim screen automatically]
en: Never
ja: しない

[ctx: @info:status]
en: The screen will not be dimmed because it is configured to turn off sooner.
ja: 画面がすぐオフになるよう設定されているため、暗くなりません。

[ctx: @label:combobox After X minutes]
en: &Turn off screen:
ja: スクリーンの電源を切る(&T):

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Turn off screen after:
ja: 次の時間後にスクリーンの電源を切る:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: Never
ja: しない

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values (caution: watch for string length)]
en: Custom…
ja: カスタム...

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: When locked, turn off screen after:
ja: ロック時は次の時間後にスクリーンの電源を切る:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 second | When locked: %1 seconds
ja[0]: ロック時: %1 秒

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 minute | When locked: %1 minutes
ja[0]: ロック時: %1 分

[ctx: @option:combobox Turn off screen after X minutes regardless of lock screen (caution: watch for string length)]
en: When locked and unlocked
ja: ロック時とロック解除時

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: Immediately
ja: ロック時: すぐに

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change key&board brightness:
ja: キーボードの明るさを変える(&B):

[ctx: @title:group]
en: Other Settings
ja: その他の設定

[ctx: @label:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to po&wer profile:
ja: 電源プロファイルを切り替え(&W):

[ctx: @accessible:name:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to power profile
ja: 電源プロファイルを切り替え

[ctx: @label:button]
en: Run command or script:
ja: コマンドまたはスクリプトを実行:

[ctx: @text:button Determine what will trigger a command or script to run in this power state]
en: Choose run conditions
ja: 実行条件を選択

[ctx: @accessible:name:button]
en: Choose run conditions for command or script
ja: コマンドまたはスクリプトの実行条件を選択する

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When entering "%1" state
ja: 「%1」状態に入るとき

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When exiting "%1" state
ja: 「%1」状態を終了するとき

[ctx: @text:action:menu Command or script to run]
en: When inactive
ja: 非アクティブ時

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&ntering "%1" state:
ja: 「%1」状態に入るとき(&N):

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when entering "%1" state
ja: 「%1」状態に入るときのコマンドまたはスクリプト

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&xiting "%1" state:
ja: 「%1」状態を終了するとき(&X):

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when exiting "%1" state
ja: 「%1」状態を終了するときのコマンドまたはスクリプト

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Duration of inactivity before the command or script runs
ja: コマンドまたはスクリプトが実行される前の非アクティブ期間

[ctx: @label:textfield Command or script to run]
en: When i&nactive:
ja: 非アクティブ時(&N):

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Run command or script after:
ja: 次の時間後にコマンドまたはスクリプトを実行:

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 second | Run after %1 seconds
ja[0]: %1 秒後に実行

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 minute | Run after %1 minutes
ja[0]: %1 分後に実行

[ctx: @accessible:name:textfield]
en: Command or script when inactive
ja: 非アクティブ時のコマンドまたはスクリプト

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter command or script file
ja: コマンドまたはスクリプトファイルを入力

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Enter command or choose script file
ja: コマンドを入力するかスクリプトファイルを選択

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose…
ja: 選択...

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose script file
ja: スクリプトファイルを選択

[ctx: @title:window]
en: Choose script file
ja: スクリプトファイルを選択

[ctx: @title:window]
en: Custom Duration
ja: カスタム期間
