plasma_applet_battery - en to ja translation catalogue (74 entries)

en: Charging
ja: 充電中

en: Discharging
ja: 放電中

en: Fully Charged
ja: フル充電

en: Not Charging
ja: 充電していません

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
ja: 装着されていません

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
ja: このバッテリの充電能力が%1%まで低下しているため、交換をおすすめします。製造元へお問い合わせください。

en: Time To Full:
ja: 満充電まで:

en: Remaining Time:
ja: 残り時間:

[ctx: @info]
en: Estimating…
ja: 計算中...

en: Battery Health:
ja: バッテリの充電能力:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
ja: バッテリはおよそ %1% まで充電されるように設定されています。

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
ja: 無操作状態が続いた後スリープ＆画面ロック

en: Power Management
ja: 電源管理

[ctx: accessible-only status text]
en: Automatic sleep and screen locking are currently blocked.
ja: 現在自動スリープと画面ロックが無効化されています。

[ctx: accessible-only status text]
en: Screen locking is currently blocked. Sleep is automatic after inactivity.
ja: 現在画面ロックは無効化されています。無操作状態が続いた場合は自動でスリープします。

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep is currently blocked. Screen locking is automatic after inactivity.
ja: 現在スリープは無効化されています。無操作状態が続いた場合は自動でスリープします。

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep and screen locking are automatic after inactivity.
ja: 無操作状態が続いた場合は自動でスリープと画面ロックを行います。

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block Sleep and Screen Locking
ja: 手動でスリープと画面ロックを無効化

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
ja: 自動的なスリープと画面ロックの有効化に失敗しました

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
ja: 自動的なスリープと画面ロックの無効化に失敗しました

[ctx: @label corresponding to Manually Block Sleep and Screen Locking toggle]
en: This will result in higher energy consumption.
ja: 消費電力の増加につながります。

[ctx: @label accessible - the sentence about higher energy consumption must be included (EU regulations)]
en: You have manually blocked automatic sleep and screen locking. This will result in higher energy consumption.
ja: 手動でスリープと画面ロックを無効化しました。これは消費電力の増加につながります。

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
ja: このラップトップは、外部モニタが接続されている間は画面を閉じてもスリープしないように設定されています。

[ctx: An application's reason for inhibiting sleep and/or screen locking]
en: Unknown reason.
ja: 理由は不明です。

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep and screen locking. (%2)
ja: %1 がスリープと画面ロックの無効化を求めています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block screen locking. (%2)
ja: %1 が画面ロックの無効化を求めています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep. (%2)
ja: %1 がスリープの無効化を求めています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep and screen locking. (%2)
ja: %1 もスリープと画面ロックを妨げています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking screen locking. (%2)
ja: %1 も画面ロックを妨げています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep. (%2)
ja: %1 もスリープを妨げています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep and screen locking. (%2)
ja: %1 がスリープと画面ロックを妨げています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking screen locking. (%2)
ja: %1 が画面ロックを妨げています。(%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep. (%2)
ja: %1 がスリープを妨げています。(%2)

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
ja: 解除

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Allow
ja: 許可

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
ja: バッテリアプレットがスリープと画面ロックを有効化しています

en: Power and Battery
ja: 電源とバッテリ

en: Battery is not present in the bay
ja: バッテリがベイに装着されていません

en: Battery at %1%, not Charging
ja: バッテリ %1%, 充電されていません

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
ja: バッテリ %1%, 接続済 (放電中)

en: Battery at %1%, Charging
ja: バッテリ %1%, 充電中

en: Battery at %1%
ja: バッテリ %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
ja: 供給されている電力はバッテリを充電するには不十分です

en: No Batteries Available
ja: バッテリは利用できません

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
ja: フル充電まで %1

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
ja: 残り時間 %1

en: Not charging
ja: 充電していません

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
ja: 自動的なスリープと画面ロックは無効化されています - 中クリックして再有効化

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
ja: 中クリックして自動的なスリープと画面ロックを無効化

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
ja[0]: %1 つのアプリケーションがパフォーマンスモードの有効化を要求しました

en: System is in Performance mode; scroll to change
ja: パフォーマンスモードがオンになっています - スクロールして変更

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
ja[0]: %1 つのアプリケーションが省電力モードの有効化を要求しました

en: System is in Power Save mode; scroll to change
ja: 省電力モードがオンになっています - スクロールして変更

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
ja: バランスモードがオンになっています - スクロールして変更

en: &Show Energy Information…
ja: 電力情報を表示(&S)…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
ja: フル充電されていないときバッテリ残量を数字で表示

en: &Configure Power Management…
ja: 電源管理を設定(&C)...

en: Power Save
ja: 省電力

en: Balanced
ja: バランス

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Power Profile
ja: 電源プロファイル

[ctx: Power profile]
en: Automatic
ja: 自動

[ctx: Power profile]
en: Not available
ja: 利用できません

en: Failed to activate %1 mode
ja: %1 モードの有効化に失敗しました

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
ja: コンピュータがあなたの膝を感知したため、熱の発生を抑えるためにパフォーマンスモードが無効化されました。

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
ja: コンピュータの温度が高すぎるため、パフォーマンスモードは利用できません。

en: Performance mode is unavailable.
ja: パフォーマンスモードは利用できません。

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
ja: コンピュータがあなたの膝を感知したため、パフォーマンスが低下するかもしれません。

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
ja: コンピュータの温度が高すぎるため、パフォーマンスが低下するかもしれません。

en: Performance may be reduced.
ja: パフォーマンスが低下するかもしれません。

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
ja[0]: %1 つのアプリケーションが %2 の有効化を要求しました:

en: The TLP service automatically controls power profiles
ja: TLP サービスが自動的に電源プロファイルを制御します

en: Power profiles are not supported on your device.
ja: 電源プロファイルはこのデバイスではサポートされていません。

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
ja: 電源プロファイルがデバイスによってサポートされているかもしれません。<nl/>お使いのディストリビューションのパッケージマネージャを利用して <command>power-profiles-daemon</command> パッケージをインストールし、再起動してみてください。
