powerdevil - en to ka translation catalogue (19 entries)

en: The activity service is running with bare functionalities.
    Names and icons of the activities might not be available.
ka: აქტივობის სერვისი შიშველი ფუნქციონალით მუშაობს.
    აქტივობების სახელები და ხატულები შეიძლება ხელმისაწვდომი არ იყოს.

en: The activity service is not running.
    It is necessary to have the activity manager running to configure activity-specific power management behavior.
ka: აქტივობის სერვისი გაშვებული არაა.
    კვების მართვის ქცევის აქტივობის მორგებისთვის აქტივობის მმართველის გაშვებულობა აუცილებელ პირობას წარმოადგენს.

en: The Power Management Service appears not to be running.
ka: კვების მართვის სერვისი მგონი გაშვებული არაა.

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ka: ძილი

en: Hibernate
ka: პროგრამული ძილი

en: Shut down
ka: გამორთვა

en: PC running on AC power
ka: PC, შეერთებული დენის წყაროში

en: PC running on battery power
ka: PC, ჩართული ელემენტიდან

en: PC running on low battery
ka: PC, ჩართული განმუხტული ელემენტიდან

[ctx: This is meant to be: Act like activity %1]
en: Activity "%1"
ka: აქტივობა "%1"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noSettingsRadio)
en: Do not use special settings
ka: სპეციალური პარამეტრები გამოყენებული არ იქნება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, actLikeRadio)
en: Act like
ka: მოქცევა, როგორც

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specialBehaviorRadio)
en: Define a special behavior
ka: სპეციალური ქცევის აღწერა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, noShutdownScreenBox)
en: Never turn off the screen
ka: არასდროს გამორთო ეკრანი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, noShutdownPCBox)
en: Never shut down the computer or let it go to sleep
ka: არასდროს გამორთო კომპიუტერი ან დააძინო ის

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysBox)
en: Always
ka: ყოველთვის

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alwaysAfterLabel)
en: after
ka: მითითებულ დროის შემდეგ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alwaysAfterSpin)
en:  min
ka:  წთ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, separateSettingsRadio)
en: Use separate settings
ka: ცალ-ცალკე პარამეტრების დამოყენება
