plasma-workspace - en to ka translation catalogue (74 entries)

en: Charging
ka: იტენება

en: Discharging
ka: იცლება

en: Fully Charged
ka: სრულად დატენილი

en: Not Charging
ka: არ იტენება

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
ka: არ არსებობს

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
ka: ელემენტის ჯანმრთელობა მხოლოდ %1%-ია. საჭიროა მისი გამოცვლა. დაუკავშირდით მწარმოებელს.

en: Time To Full:
ka: სრულ  დატენვამდე დარჩენილი დრო:

en: Remaining Time:
ka: დარჩენილი დრო:

[ctx: @info]
en: Estimating…
ka: დაახლოებით…

en: Battery Health:
ka: ელემენტის ჯანმრთელობა:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
ka: ელემენტი მორგებულია დაახლოებით %1%-მდე დასატენად.

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
ka: ძილი და ეკრანის დაბლოკვა უქმეობის შემდეგ

en: Power Management
ka: ენერგიის მართვა

[ctx: accessible-only status text]
en: Automatic sleep and screen locking are currently blocked.
ka: ავტომატური დაძინება და ეკრანის ჩაკეტვა ამჟამად დაბლოკილია.

[ctx: accessible-only status text]
en: Screen locking is currently blocked. Sleep is automatic after inactivity.
ka: ეკრანის ჩაკეტვა, ამჟამად, დაბლოკილია. არააქტიურობის შემდეგ ძილი ავტომატურია.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep is currently blocked. Screen locking is automatic after inactivity.
ka: ძილი ამჟამად დაბლოკილია. ეკრანის ჩაკეტვა ავტომატურია არააქტიურობის შემდეგ.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep and screen locking are automatic after inactivity.
ka: ძილი და ეკრანის ჩაკეტვა ავტომატურია არააქტიურობის შემდეგ.

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block Sleep and Screen Locking
ka: ძილისა და ეკრანის ჩაკეტვის ხელით დაბლოკვა

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
ka: ავტომატური ძილისა და ეკრანის განბლოკვა ჩავარდა

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
ka: ავტომატური ძილისა და ეკრანის დაბლოკვა ჩავარდა

[ctx: @label corresponding to Manually Block Sleep and Screen Locking toggle]
en: This will result in higher energy consumption.
ka: ეს ენერგიის უფრო დიდ დანახარჯს გამოიწვევს.

[ctx: @label accessible - the sentence about higher energy consumption must be included (EU regulations)]
en: You have manually blocked automatic sleep and screen locking. This will result in higher energy consumption.
ka: თქვენ ხელით დაბლოკეთ ავტომატური ძილი და ეკრანის ჩაკეტვა. ეს ენერგიის უფრო დიდ დანახარჯს გამოიწვევს.

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
ka: თქვენი ნოუთბუქი მორგებულია, რომ არ დაიძინოს, როცა დააფარებთ თავსახურს ან როცა გარე ეკრანია მიერთებული.

[ctx: An application's reason for inhibiting sleep and/or screen locking]
en: Unknown reason.
ka: უცნობი მიზეზი.

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep and screen locking. (%2)
ka: %1-ს სურს, დაბლოკოს ძილი და ეკრანის ჩაკეტვა (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block screen locking. (%2)
ka: %1-ს სურს, ეკრანის ჩაკეტვა დაბლოკოს. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep. (%2)
ka: %1-ს სურს ძილის დაბლოკვა. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep and screen locking. (%2)
ka: %1 ასევე ბლოკავს ძილს და ეკრანის ჩაკეტვას. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking screen locking. (%2)
ka: %1 ასევე ბლოკავს ეკრანის ჩაკეტვას. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep. (%2)
ka: %1 ასევე ბლოკავს ძილს. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep and screen locking. (%2)
ka: %1 ბლოკავს ძილს და ეკრანის ჩაკეტვას. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking screen locking. (%2)
ka: %1 ბლოკავს ეკრანის ჩაკეტვას (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep. (%2)
ka: %1 ბლოკავს ძილს. (%2)

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
ka: განბლოკვა

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Allow
ka: დაშვება

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
ka: ელემენტის აპლეტმა ჩართო ძილის გათიშვა და ეკრანის დაბლოკვა

en: Power and Battery
ka: კვება და ელემენტი

en: Battery is not present in the bay
ka: ჩასადებში ელემენტი არ დევს

en: Battery at %1%, not Charging
ka: ელემენტის მუხტია %1%. არ იტენება

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
ka: ელემენტის მუხტია %1%, შეერთებულია, მაგრამ მაინც იცლება

en: Battery at %1%, Charging
ka: ელემენტის მუხტია %1%. იტენება

en: Battery at %1%
ka: ელემენტის მუხტია %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
ka: კვების წყარო ელემენტის დასატენად საკმარისად მძლავრი არაა

en: No Batteries Available
ka: ელემენტი ხელმიუწვდომელია

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
ka: სრულად დატენვამდე დარჩენილი დროა %1

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
ka: დარჩენილია %1

en: Not charging
ka: არ იტენება

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
ka: ავტომატური დაძინება და ეკრანის ჩაკეტვა გამორთულია. შუა წკაპი თავიდან ჩასართავად

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
ka: შუა წკაპი ავტომატური ძილისა და ეკრანის დაბლოკვის გასათიშად

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
ka[0]: აპლიკაცია წარმადობის რეჟიმის ჩართვას მოითხოვს
ka[1]: %1 აპლიკაცია წარმადობის რეჟიმის ჩართვას მოითხოვს

en: System is in Performance mode; scroll to change
ka: სისტემა წარმადობის რეჟიმშია. შესაცვლელად გადაახვიეთ

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
ka[0]: აპლიკაცია ელემენტის შენახვის რეჟიმს მოითხოვს
ka[1]: %1 აპლიკაცია ელემენტის შენახვის რეჟიმს მოითხოვს

en: System is in Power Save mode; scroll to change
ka: სისტემა ენერგიის დაზოგვის რეჟიმშია. შესაცვლელად გადაახვიეთ

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
ka: სისტემა დაბალანსებული კვების რეჟიმშია. შესაცვლელად გადაახვიეთ

en: &Show Energy Information…
ka: &კვების ინფორმაციის ჩვენება…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
ka: ხატულაზე ელემენტის პროცენტულობის ჩვენება, როცა ელემენტი ბოლომდე არაა დატენილი

en: &Configure Power Management…
ka: &ენერგიის მართვის მორგება…

en: Power Save
ka: ენერგიის შენახვა

en: Balanced
ka: ბალანსირებული

en: Performance
ka: წარმადობა

en: Power Profile
ka: კვების პროფილი

[ctx: Power profile]
en: Automatic
ka: ავტომატური

[ctx: Power profile]
en: Not available
ka: ხელმიუწვდომელია

en: Failed to activate %1 mode
ka: რეჟიმის ჩართვის შეცდომა: %1

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
ka: წარმადობის რეჟიმი გამორთულია, რათა შემცირდეს სითბოს გამოყოფა. როგორც ჩანს, ნოუთბუქი მუხლებზე გიდევთ.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
ka: კომპიუტერის გაგრილების პრობლემების გამო წარმადობის რეჟიმი ხელმიუწვდომელია.

en: Performance mode is unavailable.
ka: წარმადობის რეჟიმი ხელმიუწვდომელია.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
ka: წარმადობის შეიძლება დაეცეს, რათა შემცირდეს სითბოს გამოყოფა. როგორც ჩანს, ნოუთბუქი მუხლებზე გიდევთ.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
ka: გაგრილების პრობლემების გამო კომპიუტერის წარმადობა შეიძლება დაეცეს.

en: Performance may be reduced.
ka: წარმადობა შეიძლება დაეცეს.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
ka[0]: %1 აპლიკაცია ითხოვს %2-ის აქტივაციას:
ka[1]: %1 აპლიკაცია ითხოვს %2-ის აქტივაციას:

en: The TLP service automatically controls power profiles
ka: სერვისი TLP კვების პროფილებს ავტომატურად მართავს

en: Power profiles are not supported on your device.
ka: კვების პროფილები თქვენს მოწყობილობაზე მხარდაჭერილი არაა.

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
ka: თქვენს მოწყობილობაზე, შეიძლება, კვების პროფილები მხარდაჭერილი იყოს.<nl/>სცადეთ, დააყენოთ პაკეტი <command>power-profiles-daemon</command> თქვენი დისტრიბუტივის პაკეტების მმართველით და და გადატვირთოთ სისტემა.
