powerdevil - en to nb translation catalogue (45 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
nb: Av

[ctx: Brightness level]
en: Low
nb: Lav

[ctx: Brightness level]
en: Medium
nb: Middels

[ctx: Brightness level]
en: High
nb: Høy

[ctx: Backlight on or off]
en: On
nb: På

[ctx: Placeholder is brightness percentage]
en: %1%
nb: %1 %

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
nb: Lysstyrke

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
nb: Lysstyrke skjerm – %1

en: Follow accent color
nb: Bruk kontrastfargen

en: Brightness and Color
nb: Lysstyrke og farger

en: Screen brightness at %1%
nb: Skjermlysstyrken er %1 %

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
nb: Lysstyrken til %1 er på %2 %

en: Keyboard brightness at %1%
nb: Tastaturlysstyrken er på %1 %

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
nb: Kveldsfarger på pause – midtklikk for å slå på

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
nb: Kveldsfarger på pause

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
nb: Kveldsfarger: bruker nå dagfarger

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
nb: Kveldsfarger: bruker nå kveldsfarger

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
nb: Overgang til morgen (ferdig %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
nb: Overgang til kveld (ferdig %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
nb: Overgang til kveld tar til kl. %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
nb: Overgang til morgen tar til kl. %1

en: Scroll to adjust screen brightness
nb: Rull for å justere skjermlysstyrken

en: Middle-click to suspend Night Light
nb: Midtklikk for å slå av kveldsfarger

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
nb: Sett opp kveldsfarger …

en: &Configure Power Management…
nb: &Sett opp strømstyring …

[ctx: Night light status]
en: Suspended
nb: På pause

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
nb: Ikke tilgjengelig

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
nb: Ikke slått på

[ctx: Night light status]
en: Not running
nb: Kjører ikke

[ctx: Night light status]
en: On
nb: På

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
nb: Morgenovergang

[ctx: Night light phase]
en: Day
nb: Dag

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
nb: Kveldsovergang

[ctx: Night light phase]
en: Night
nb: Kveld

[ctx: Placeholder is screen color temperature]
en: %1K
nb: %1 K

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
nb: Satt på pause

en: Configure…
nb: Sett opp …

en: Enable and Configure…
nb: Slå på og sett opp …

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
nb: Overgang til dagfarger ferdig:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
nb: Overgang til kveldsfarger tar til:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
nb: Overgang til kveldsfarger ferdig:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
nb: Overgang til dagfarger tar til:

en: Keyboard Backlight
nb: Tastaturbaklys

en: Keyboard Color
nb: Tastaturfarge

en: Night Light
nb: Kveldsfarger
