powerdevil - en to nb translation catalogue (48 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
nb: Strømstyring

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
nb: Slå av skjermen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
nb: Hvilemodus

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
nb: Dvalemodus

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
nb: Slå av maskinen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
nb: Slå av

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
nb: Øk lysstyrken på tastaturet

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
nb: Senk lysstyrken på tastaturet

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
nb: Slå av/på tastaturbaklys

en: Switch Power Profile
nb: Bytt strømprofil

[ctx: Display label]
en: Built-in Screen
nb: Innebygd skjerm

en: KDE Power Management System
nb: KDE-strømstyring

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
nb: PowerDevil – en avansert, modulbasert strømstyringstjeneste

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
nb: Forrige vedlikeholder

en: Replace an existing instance
nb: Erstatt en instans som finnes fra før

en: Activity Manager
nb: Aktivitetsbehandler

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
nb: Regler for denne aktiviteten hindrer at systemet går i hvile

en: This activity's policies prevent screen power management
nb: Regler for denne aktiviteten hindrer strømstyring for skjerm

en: Extra Battery Added
nb: Et ekstra batteri er koblet til

en: The system will no longer go to sleep.
nb: Datamaskinen vil ikke lenger gå i hvilemodus.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
nb: Lavt batterinivå til enhet (%1 % gjenstår)

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
nb: Lavt batterinivå til mus (%1 % gjenstår)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
nb: Lavt batterinivå til tastatur (%1 % gjenstår)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
nb: Lavt batterinivå til Bluetooth-enhet (%1 % gjenstår)

en: Ensure that the power cord is plugged in all the way and provides enough power.
nb: Se til at strømkabelen er koblet skikkelig til og gir nok strøm.

en: Plug in the power cord.
nb: Koble til strømkabelen.

en: The system will shut down in 60 seconds.
nb: Maskinen blir automatisk slått av om 60 sekund.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
nb: Slå av nå

en: The system will hibernate in 60 seconds.
nb: Maskinen går i dvalemodus om 60 sekund.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
nb: Gå i dvalemodus nå

en: The system will go to sleep in 60 seconds.
nb: Maskinen går i hvilemodus om 60 sekund.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
nb: Gå i hvilemodus nå

en: Please save your work.
nb: Lagre arbeidet ditt.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
nb: Avbryt

en: Battery Low (%1% Remaining)
nb: Lavt batterinivå (%1 % gjenstår)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
nb: Batteri på kritisk nivå (%1 % gjenstår)

en: Power Cord Plugged In
nb: Strømkabel koblet til

en: The computer will no longer go to sleep.
nb: Datamaskinen vil ikke lenger gå i hvilemodus.

en: The power cord has been plugged in.
nb: Strømkabelen er koblet til.

en: Running on Battery Power
nb: Kjører på batteri

en: The power cord has been unplugged.
nb: Strømkabelen er koblet fra.

en: Charging Complete
nb: Fullført lading

en: Battery now fully charged.
nb: Batteriet er nå fulladet.

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
nb: Øk lysstyrke på skjermen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness by 1%
nb: Øk lysstyrke på skjermen med 1 %

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
nb: Reduser lysstyrke på skjermen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness by 1%
nb: Reduser lysstyrke på skjermen med 1 %
