KDE 4 - en to nn translation catalogue (79 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
nn: Straumstyring

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
nn: Auk lysstyrken på skjermen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
nn: Reduser lysstyrken på skjermen

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
nn: Nivå

en:  min
nn:  minutt

en: After
nn: Etter

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
nn: Slå av skjermen

en: Switch off after
nn: Slå av etter

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
nn: Kvilemodus

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
nn: Dvalemodus

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
nn: Slå av maskina

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
nn: Lågstraumsmodus

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
nn: Sjølv om ein ekstern skjerm er kopla til

en: Do nothing
nn: Ikkje gjer noko

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
nn: Gå i kvilemodus

en: Hibernate
nn: Gå i dvalemodus

en: Hybrid sleep
nn: Gå i hybrid kvilemodus

en: Shut down
nn: Slå av maskina

en: Lock screen
nn: Lås skjermen

en: Prompt log out dialog
nn: Vis utloggingsvindauget

en: Turn off screen
nn: Slå av skjermen

en: When laptop lid closed
nn: Når lokket vert lukka

en: When power button pressed
nn: Ved trykk på straumknappen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
nn: Auk lysstyrken på tastaturet

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
nn: Reduser lysstyrken på tastaturet

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
nn: Slå på/av tastaturbaklys

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
nn: Nivå

en: Leave unchanged
nn: La vera uendra

en: Power Save
nn: Straumsparing

en: Balanced
nn: Balansert

en: Performance
nn: Yting

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
nn: Byt til:

en: Script
nn: Skript

en: On Profile Load
nn: Når ein profil vert lasta inn

en: On Profile Unload
nn: Når ein profil vert fjerna

en: Run script
nn: Køyr skript

en: after
nn: etter

en: Automatically
nn: Automatisk

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
nn: I kvilemodus, gå til dvalemodus etter periode utan aktivitet

en: Turn off
nn: Slå av

en: Turn on
nn: Slå på

en: Mobile broadband
nn: Mobilt breiband

en: Unsupported suspend method
nn: Denne metoden for kvilemodus er ikkje støtta

en: KDE Power Management System
nn: KDE-straumstyring

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
nn: PowerDevil – ei avansert, modulbasert straumstyringsteneste

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
nn: © 2015–2019 Kai Uwe Broulik

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

en: Replace an existing instance
nn: Erstatt ein instans som finst frå før

en: Activity Manager
nn: Aktivitetshandsamar

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
nn: Reglar for denne aktiviteten hindrar at systemet går i kvile

en: This activity's policies prevent screen power management
nn: Reglar for denne aktiviteten hindrar straumstyring for skjerm

en: Extra Battery Added
nn: Eit ekstra batteri er kopla til

en: The computer will no longer go to sleep.
nn: Datamaskina vil ikkje lenger gå i kvilemodus.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
nn: Lågt batterinivå til eining (%1 % att)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
nn: Batterinivået til musa «%1» er lågt, og ho kan derfor slutta å fungera når som helst. Du bør lada eller byta ut batteriet så snart som råd.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
nn: Lågt batterinivå til mus (%1 % att)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
nn: Lågt batterinivå til tastatur (%1 % att)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
nn: Lågt batterinivå til Bluetooth-eining (%1 % att)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
nn: Batterinivået til Bluetooth-eininga («%1») er lågt, og ho kan derfor slutta å fungera når som helst. Du bør lada eller byta ut batteriet så snart som mogleg.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
nn: Lågt batterinivå. Viss du vil halda fram med å bruka maskina, sjå til at straum­kabelen er kopla til og gjev nok straum.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
nn: Batterinivået er lågt. Viss du vil halda fram med å bruka datamaskina, må du anten kopla ho til eit straumuttak eller slå ho av og byta batteriet.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
nn: Avbryt

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
nn: Batterinivået er kritisk lågt. Maskina vert automatisk slått av om 60 sekund.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
nn: Slå av no

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
nn: Batterinivået er kritisk lågt. Maskina går automatisk i dvalemodus om 60 sekund.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
nn: Gå i dvalemodus no

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
nn: Batterinivået er kritisk lågt. Maskina går automatisk i kvilemodus om 60 sekund.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
nn: Gå i kvilemodus no

en: Battery level critical. Please save your work.
nn: Batterinivået er kritisk lågt. Lagra arbeidet ditt så snart som mogleg.

en: Battery Low (%1% Remaining)
nn: Lågt batterinivå (%1 % att)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
nn: Batteri på kritisk nivå (%1 % att)

en: AC Adapter Plugged In
nn: Straumkabelen er kopla til

en: Running on AC power
nn: Køyrer på nettstraum

en: The power adapter has been plugged in.
nn: Straumkabelen er kopla til.

en: Running on Battery Power
nn: Køyrer på batteri

en: The power adapter has been unplugged.
nn: Straumkabelen er kopla frå.

en: Charging Complete
nn: Fullført lading

en: Battery now fully charged.
nn: Batteriet er no fullada.
