KDE 4 - en to nn translation catalogue (24 entries)

en: Do nothing
nn: Ikkje gjer noko

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
nn: Gå i kvilemodus

en: Hibernate
nn: Gå i dvalemodus

en: Shut down
nn: Slå av maskina

en: The Power Management Service appears not to be running.
nn: Det ser ikkje ut til at straumstyrings­tenesta køyrer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryLevelsLabel)
en: <b>Battery Levels                     </b>
nn: <b>Batterinivå</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowLabel)
en: &Low level:
nn: &Lågt nivå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Low battery level
nn: Lågt batterinivå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Battery will be considered low when it reaches this level
nn: Batteriet vert rekna å vera på lågt nivå når det når dette nivået

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, criticalLabel)
en: &Critical level:
nn: &Kritisk batterinivå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Critical battery level
nn: Kritisk batterinivå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Battery will be considered critical when it reaches this level
nn: Batteriet vert rekna å vera på kritisk lågt nivå når det når dette nivået

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BatteryCriticalLabel)
en: A&t critical level:
nn: &Kritisk lågt batterinivå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowPeripheralLabel)
en: Low level for peripheral devices:
nn: Lågt batterinivå for tilkopla einingar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdLabel)
en: Charge Limit
nn: Ladegrense

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdExplanation)
en: <html><head/><body><p>Keeping the battery charged 100% over a prolonged period of time may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge you can help extend the battery lifespan.</p></body></html>
nn: <html><head/><body><p>Viss du held batteriet fullada over lengre tid, kan det gjera at batteriet mistar lade­kapasiteten raskare. Viss du passar på at batteriet aldri vert lada over eit visst nivå, kan det hjelpa til å opprettahalda kapasiteten.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, chargeStopThresholdMessage)
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
nn: Det kan vera du må kopla frå og til straumkjelda for at batteriet skal starta å att.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStartThresholdLabel)
en: Start charging only once below:
nn: Berre start lading når nivået er under:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, chargeStartThresholdSpin)
en: Always charge when plugged in
nn: Lada alltid når tilkopla straumnettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pausePlayersLabel)
en: Pause media players when suspending:
nn: Set mediespelarar på pause ved kvile-/dvalemodus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pausePlayersCheckBox)
en: Enabled
nn: På

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, notificationsButton)
en: Configure Notifications…
nn: Set opp varslingar …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Other Settings
nn: Andre innstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStopThresholdLabel)
en: Stop charging at:
nn: Stopp lading når nivået er over:
