KDE 4 - en to nn translation catalogue (106 entries)

en: The Power Management Service appears not to be running.
nn: Det ser ikkje ut til at straumstyrings­tenesta køyrer.

[ctx: The unit of the time input field]
en: millisecond | milliseconds
nn[0]: millisekund
nn[1]: millisekund

[ctx: The unit of the time input field]
en: second | seconds
nn[0]: sekund
nn[1]:  sekund

[ctx: The unit of the time input field]
en: minute | minutes
nn[0]: minutt
nn[1]: minutt

[ctx: The unit of the time input field]
en: hour | hours
nn[0]: time
nn[1]: timar

[ctx: The unit of the time input field]
en: day | days
nn[0]: dag
nn[1]: dagar

[ctx: The unit of the time input field]
en: week | weeks
nn[0]: veke
nn[1]: veker

[ctx: The unit of the time input field]
en: month | months
nn[0]: månad
nn[1]: månadar

[ctx: The unit of the time input field]
en: year | years
nn[0]: år
nn[1]: år

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: milliseconds
nn: millisekund

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: seconds
nn: sekund

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: minutes
nn: minutt

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: hours
nn: timar

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: days
nn: dagar

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: weeks
nn: veker

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: months
nn: månadar

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: years
nn: år

[ctx: @title]
en: Advanced Power Settings
nn: Avanserte straumval

[ctx: Percentage value example, used for formatting battery levels in the power management settings]
en: 10%
nn: 10 %

[ctx: @title:group]
en: Battery Levels
nn: Batterinivå

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for the main power supply battery]
en: &Low level:
nn: &Lågt nivå:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level
nn: Lågt batterinivå

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered low when it drops to this level. Settings for low battery will be used instead of regular battery settings.
nn: Batterinivået vert rekna som lågt når det fell til dette nivået. Innstillingane for lågt batterinivå vert då automatisk brukte.

[ctx: @label:spinbox Critical battery level percentage for the main power supply battery]
en: Cr&itical level:
nn: &Kritisk batterinivå:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Critical battery level
nn: Kritisk batterinivå

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered critical when it drops to this level. After a brief warning, the system will automatically suspend or shut down, according to the configured critical battery level action.
nn: Batterinivået vert rekna som kritisk lågt når det fell til dette nivået. Etter ei kort vising av ei åtvaring vil systemet automatisk gå i dvalemodus eller verta slått av, avhengig av innstillingane for kritisk batterinivå.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for reaching the critical battery level is now unsupported on your system. Please select a different one.
nn: Handlinga du tidlegare har valt for kritisk lågt batterinivå, er ikkje lenger støtta. Vel ei ny handling.

[ctx: @label:combobox Power action such as sleep/hibernate that will be executed when the critical battery level is reached]
en: A&t critical level:
nn: Ved &kritisk lågt batterinivå:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action performed at critical battery level
nn: Handling som skal utførast ved kritisk lågt batterinivå

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for peripheral devices]
en: Low level for peripheral d&evices:
nn: Lågt batterinivå for tilkopla &einingar:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level for peripheral devices
nn: Lågt batterinivå for tilkopla einingar

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge for peripheral devices will be considered low when it reaches this level.
nn: Batteriet for tilkopla einingar vert rekna for å vera på lågt nivå når det når dette nivået.

[ctx: @title:group]
en: Charge Limit
nn: Ladegrense

[ctx: @label:checkbox]
en: &Battery protection:
nn: &Batterivern:

[ctx: @text:checkbox]
en: Limit the maximum battery charge
nn: Avgrensa høgaste batterilading

[ctx: @label:spinbox Battery will stop charging when this charge percentage is reached]
en: &Stop charging at:
nn: &Stopp lading når nivået er over:

[ctx: @label:spinbox Battery will start charging again when this charge percentage is reached, after having hit the stop-charging threshold earlier]
en: Start charging once &below:
nn: Start lading når nivået er &under:

[ctx: @info:status]
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
nn: Det kan vera du må kopla frå og til straumkjelda for at batteriet skal starta å att.

[ctx: @info]
en: Regularly charging the battery close to 100%, or fully discharging it, may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge, you can help extend the battery lifespan.
nn: Viss du ofte ladar batteriet nær 100 % eller ofte ladar det heilt ut, kan det mista lade­kapasiteten raskare. Viss du passar på at batteriet aldri vert lada over eit visst nivå, kan det hjelpa til å oppretthalda kapasiteten.

[ctx: @title:group Miscellaneous power management settings that didn't fit elsewhere]
en: Other Settings
nn: Andre innstillingar

[ctx: @label:checkbox]
en: &Media playback:
nn: &Medieavspeling:

[ctx: @text:checkbox]
en: Pause media players when suspending
nn: Set mediespelarar på pause ved kvile-/dvalemodus

[ctx: @label:button]
en: Related pages:
nn: Nærskylde sider:

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management notification category]
en: Notifications: Power Management
nn: Varslingar: Straumstyring

en: Open "Notifications" settings page, "Power Management" section
nn: Opna kategorien «Straumstyring» i «Varslingar»-innstillingane

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Desktop Session
nn: Skrivebordsøkt

en: Open "Desktop Session" settings page
nn: Opna «Skrivebordsøkt»-innstillingane

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Activities
nn: Aktivitetar

en: Open "Activities" settings page
nn: Opna «Aktivitetar»-innstillingane

[ctx: @action:button]
en: Advanced Power &Settings…
nn: Avanserte &straumval …

[ctx: @text:placeholdermessage]
en: Power Management settings could not be loaded
nn: Klarte ikkje lasta straumstyrings­innstillingar

en: On AC Power
nn: På nettstraum

en: On Battery
nn: På batteridrift

en: On Low Battery
nn: Lågt batterinivå

[ctx: Percentage value example, used for formatting brightness levels in the power management settings]
en: 10%
nn: 10 %

[ctx: @title:group]
en: Suspend Session
nn: Lås økta

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured to happen when inactive is now unsupported on your system. Please select a different one.
nn: Handlinga du tidlegare har valt skal gjerast etter ein periode utan aktivitet, er ikkje lenger støtta. Vel ei ny handling.

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the system is idle
nn: Handling å gjera etter periode utan aktivitet

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 second | After %1 seconds
nn[0]: Etter %1 sekund
nn[1]: etter %1 sekund

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 minute | After %1 minutes
nn[0]: Etter %1 minutt
nn[1]: Etter %1 minutt

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values]
en: Custom…
nn: Tilpassa …

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the power button is pressed is now unsupported on your system. Please select a different one.
nn: Handlinga du tidlegare har valt for køyring når på/av-knappen vert trykt inn, er ikkje lenger støtta. Vel ei ny handling.

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When &power button pressed:
nn: Ved trykk på &på/av-knappen:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the power button is pressed
nn: Handling å gjera når på/av-knappen vert trykt inn

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the lid is closed is now unsupported on your system. Please select a different one.
nn: Handlinga du tidlegare har valt for når lokket vert lukka, er ikkje lenger støtta. Vel ei ny handling.

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When laptop &lid closed:
nn: Når lokket vert &lukka:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the laptop lid is closed
nn: Handling å gjera når lokket vert lukka

[ctx: @text:checkbox Trigger laptop lid action even when an external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
nn: Sjølv om ein ekstern skjerm er kopla til

en: Perform laptop lid action even when an external monitor is connected
nn: Gjer handlinga ved lukking av lokk sjølv om ein ekstern skjerm er kopla til

[ctx: @info:status]
en: The sleep mode you had previously configured is now unsupported on your system. Please select a different one.
nn: Ventemodusen du tidlegare har valt, er ikkje lenger støtta. Vel ein ny modus.

[ctx: @label:combobox Sleep mode selection - suspend to memory, disk or both]
en: When sleeping, enter:
nn: Ved ventemodus, gå i:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: When sleeping, enter this power-save mode
nn: Ved ventemodus, gå i denne straumsparemodusen

[ctx: @title:group]
en: Display and Brightness
nn: Skjerm og lysstyrke

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change scr&een brightness:
nn: Endra &lysstyrken på skjermen:

[ctx: @label:combobox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically:
nn: Di&m automatisk:

[ctx: @label:spinbox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically after:
nn: Di&m automatisk etter:

[ctx: @option:combobox]
en: %1 second | %1 seconds
nn[0]: %1 sekund
nn[1]: %1 sekund

[ctx: @option:combobox]
en: %1 minute | %1 minutes
nn[0]: %1 minutt
nn[1]: %1 minutt

[ctx: @option:combobox Dim screen automatically]
en: Never
nn: Aldri

[ctx: @info:status]
en: The screen will not be dimmed because it is configured to turn off sooner.
nn: Skjermen vert ikkje dimma, då han er sett opp til å slåast av tidlegare.

[ctx: @label:combobox After X minutes]
en: &Turn off screen:
nn: Slå &av skjermen:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Turn off screen after:
nn: Slå av skjermen etter:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 second | %1 seconds
nn[0]: %1 sekund
nn[1]: %1 sekund

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 minute | %1 minutes
nn[0]: %1 minutt
nn[1]: %1 minutt

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: Never
nn: Aldri

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values (caution: watch for string length)]
en: Custom…
nn: Tilpassa …

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: When locked, turn off screen after:
nn: Når låst, slå av skjermen etter:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 second | When locked: %1 seconds
nn[0]: Når låst: %1 sekund
nn[1]: Når låst: %1 sekund

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 minute | When locked: %1 minutes
nn[0]: Når låst: %1 minutt
nn[1]: Når låst: %1 minutt

[ctx: @option:combobox Turn off screen after X minutes regardless of lock screen (caution: watch for string length)]
en: When locked and unlocked
nn: Når låst eller ulåst

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: Immediately
nn: Når låst: med ein gong

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change key&board brightness:
nn: Byt &tastaturlysstyrke:

[ctx: @title:group]
en: Other Settings
nn: Andre innstillingar

[ctx: @label:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to po&wer profile:
nn: Byt til straum&profil:

[ctx: @accessible:name:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to power profile
nn: Byt straumprofil

[ctx: @label:button]
en: Run command or script:
nn: Køyr kommando eller skript:

[ctx: @text:button Determine what will trigger a command or script to run in this power state]
en: Choose run conditions
nn: Vel køyrevilkår

[ctx: @accessible:name:button]
en: Choose run conditions for command or script
nn: Vel køyrevilkår for kommando eller skript

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When entering "%1" state
nn: Når maskina går inn i «%1»-tilstand

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When exiting "%1" state
nn: Når maskina går ut av «%1»-tilstand

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 second | Run after %1 seconds
nn[0]: Køyr etter %1 sekund
nn[1]: Køyr etter %1 sekund

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 minute | Run after %1 minutes
nn[0]: Køyr etter %1 minutt
nn[1]: Køyr etter %1 minutt

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose…
nn: Vel …

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose script file
nn: Vel skriptfil

[ctx: @title:window]
en: Choose script file
nn: Vel skriptfil

[ctx: @title:window]
en: Custom Duration
nn: Sjølvvalt tidslengd
