powerdevil - en to pa translation catalogue (77 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
pa: ਪਾਵਰ ਇੰਤਜ਼ਾਮ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
pa: ਸਕਰੀਨ ਚਮਕ ਵਧਾਓ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
pa: ਸਕਰੀਨ ਚਮਕ ਘਟਾਓ

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
pa: ਲੈਵਲ

en:  min
pa:  ਮਿੰਟ

en: After
pa: ਬਾਅਦ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Switch off after
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ, ਇਸ ਤੋਂ ਬਾਅਦ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
pa: ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਬਾਹਰੀ ਮਾਨੀਟਰ ਕਨੈਕਟ ਹੈ

en: Do nothing
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
pa: ਸਲੀਪ

en: Hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ

en: Hybrid sleep
pa: ਹਾਈਬਰੈਡ ਸਲੀਪ

en: Shut down
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Lock screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Prompt log out dialog
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਲਈ ਪੁੱਛਣ ਡਾਈਲਾਗ

en: Turn off screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: When laptop lid closed
pa:  ਜਦੋਂ ਲੈਪਟਾਪ Lid ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ

en: When power button pressed
pa: ਜਦੋਂ ਪਾਵਰ ਬਟਨ ਦੱਬਿਆ ਜਾਵੇ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚਮਕ ਵਧਾਓ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚਮਕ ਘਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਬੈਕਲਾਈਟ ਬਦਲੋ

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
pa: ਲੈਵਲ

en: Leave unchanged
pa: ਨਾ-ਬਦਲੇ ਨੂੰ ਛੱਡੋ

en: Power Save
pa: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ

en: Balanced
pa: ਸੰਤੁਲਿਤ

en: Performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
pa: ਬਦਲੋ:

en: Script
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: On Profile Load
pa: ਆਨ ਪਰੋਫਾਈਲ ਲੋਡ

en: On Profile Unload
pa: ਆਨ ਪਰੋਫਾਈਲ ਅਣ-ਲੋਡ

en: Run script
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਚਲਾਓ

en: after
pa: ਬਾਅਦ

en: Automatically
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
pa: ਜਦੋਂ ਸਲੀਪ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਨਾ-ਸਰਗਰਮੀ ਦੇ ਸਮੇਂ ਬਾਅਦ ਹਾਈਬਰਨੇਟ ਕਰੋ

en: Turn off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Turn on
pa: ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Wi-Fi
pa: ਵਾਈ-ਫਾਈ

en: Mobile broadband
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਬਰਾਡਬੈਂਡ

en: Bluetooth
pa: ਬਲਿਊਟੁੱਥ

en: Unsupported suspend method
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਸਸਪੈਂਡ ਢੰਗ

en: KDE Power Management System
pa: KDE ਪਾਵਰ ਪਰਬੰਧਕ ਸਿਸਟਮ

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
pa: ਪਾਵਰਡਿਵੀਲ ਹੈ, ਇੱਕ ਤਨਕੀਕੀ, ਮੋਡੂਲਰ ਅਤੇ ਹਲਕਾ ਪਾਵਰ ਪਰਬੰਧਕੀ ਡੈਮਨ ਹੈ

[ctx: @info:credit]
en: Kai Uwe Broulik
pa: ਕੋਈ ਉਵੇ ਬਰੋਉਲਿਕ

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

[ctx: @info:credit]
en: Dario Freddi
pa: ਡਾਈਰੋ ਫਰਿੱਡੀ

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Replace an existing instance
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੌਕੇ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Activity Manager
pa: ਐਕਟਵਿਟੀ ਮੈਨੇਜਰ

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
pa: ਇਹ ਐਕਟਵਿਟੀ ਦੀਆਂ ਪਾਲਸੀਆਂ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕਦੀਆਂ ਹਨ

en: This activity's policies prevent screen power management
pa: ਇਹ ਐਕਟਵਿਟੀ ਦੀਆਂ ਪਾਲਸੀਆਂ ਸਕਰੀਨ ਪਾਵਰ ਮੈਨਜੇਮੈਂਟ ਤੋਂ ਰੋਕਦੀਆਂ ਹਨ

en: Extra Battery Added
pa: ਵਾਧੂ ਬੈਟਰੀ ਜੋੜੀ ਗਈ

en: The computer will no longer go to sleep.
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਹੁਣ ਸਲੀਪ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ।

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ ਹੈ (%1% ਬਾਕੀ)

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
pa: ਮਾਊਸ ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ ਹੈ (%1% ਬਾਕੀ)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ ਹੈ (%1% ਬਾਕੀ)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
pa: ਬਲੂਟੁ਼ਥ ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ ਹੈ (%1% ਬਾਕੀ)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਡਿਵਾਈਸ "%1" ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ ਗਈ ਹੈ ਅਤੇ ਡਿਵਾਈਸ ਕਿਸੇ ਵੀ ਵੇਲੇ ਬੰਦ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਬੈਟਰੀ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਰਜ ਕਰੋ ਜਾਂ ਬਦਲੋ।

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
pa: ਬੈਟਰੀ ਹੁਣ ਘੱਟ ਹੈ - ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਵਰਤਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਹੈ ਤਾਂ ਜਾਂ ਤਾਂ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲਗਾ ਲਵੋ ਜਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ ਕਰਕੇ ਬੈਟਰੀ ਬਦਲੋ।

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
pa: ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਪੱਧਰ ਨਾਜ਼ੁਕ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ 60 ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
pa: ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਪੱਧਰ ਨਾਜ਼ੁਕ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ 60 ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹਾਈਬਰਨੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
pa: ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਪੱਧਰ ਨਾਜ਼ੁਕ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ 60 ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸਲੀਪ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Battery level critical. Please save your work.
pa: ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਪੱਧਰ ਨਾਜ਼ੁਕ ਹੈ। ਆਪਣਾ ਕੰਮ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲ ਲਵੋ।

en: Battery Low (%1% Remaining)
pa: ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ (%1% ਬਾਕੀ)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
pa: ਬੈਟਰੀ ਨਾਜ਼ੁਕ (%1% ਬਾਕੀ)

en: AC Adapter Plugged In
pa: AC ਐਡਪਟਰ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ

en: Running on AC power
pa: AC ਪਾਵਰ ਉੱਤੇ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: The power adapter has been plugged in.
pa: ਪਾਵਰ ਐਡਪਟਰ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੈ।

en: Running on Battery Power
pa: ਬੈਟਰੀ ਪਾਵਰ ਉੱਤੇ ਹੈ

en: The power adapter has been unplugged.
pa: ਪਾਵਰ ਐਡਪਟਰ ਦਾ ਪਲੱਗ ਕੱਢਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: Charging Complete
pa: ਚਾਰਜ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ

en: Battery now fully charged.
pa: ਬੈਟਰੀ ਹੁਣ ਪੂਰੀ ਚਾਰਜ ਹੋ ਚੁੱਕੀ ਹੈ।
