powerdevil - en to pl translation catalogue (74 entries)

en: Charging
pl: Ładuje się

en: Discharging
pl: Rozładowuje się

en: Fully Charged
pl: W pełni naładowana

en: Not Charging
pl: Nie ładuje się

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
pl: Nieobecna

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
pl: Stan techniczny tej baterii jest na poziomie %1% i należy ją wymienić. Dowiedz się więcej od jej wytwórcy.

en: Time To Full:
pl: Czas do naładowania:

en: Remaining Time:
pl: Pozostały czas:

[ctx: @info]
en: Estimating…
pl: Szacowanie…

en: Battery Health:
pl: Stan baterii:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
pl: Bateria jest ustawiona tak, aby naładowała się do około %1%.

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
pl: Uśpienie i blokada ekranu po bezczynności

en: Power Management
pl: Zarządzanie zasilaniem

[ctx: accessible-only status text]
en: Automatic sleep and screen locking are currently blocked.
pl: Samoczynne usypianie i blokowanie ekranu jest obecnie wyłączone.

[ctx: accessible-only status text]
en: Screen locking is currently blocked. Sleep is automatic after inactivity.
pl: Blokowanie ekranu jest obecnie zapobiegane. Uśpienie nastąpi samoczynnie przy bezczynności.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep is currently blocked. Screen locking is automatic after inactivity.
pl: Usypianie jest obecnie zapobiegane. Zablokowanie ekranu nastąpi samoczynnie przy bezczynności.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep and screen locking are automatic after inactivity.
pl: Uśpienie i zablokowanie ekranu nastąpi samoczynnie przy bezczynności

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block Sleep and Screen Locking
pl: Ręcznie zablokuj usypianie i blokowanie ekranu

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
pl: Nie udało się odblokować usypiania i blokowania ekranu

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
pl: Nie udało się powstrzymać uśpienia i zablokowania ekranu

[ctx: @label corresponding to Manually Block Sleep and Screen Locking toggle]
en: This will result in higher energy consumption.
pl: Spowoduje to większy pobór energii.

[ctx: @label accessible - the sentence about higher energy consumption must be included (EU regulations)]
en: You have manually blocked automatic sleep and screen locking. This will result in higher energy consumption.
pl: Ręcznie zablokowałeś samoczynne usypianie i blokowanie ekranu. Spowoduje to większy pobór energii.

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
pl: Laptop nie zostanie uśpiony po zamknięciu pokrywy, gdy podłączony do niego jest monitor zewnętrzny.

[ctx: An application's reason for inhibiting sleep and/or screen locking]
en: Unknown reason.
pl: Nieznana przyczyna.

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep and screen locking. (%2)
pl: %1 chce zapobiegać usypianiu i blokowaniu ekranu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block screen locking. (%2)
pl: %1 chce zapobiegać blokowaniu ekranu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep. (%2)
pl: %1 chce zapobiec uśpieniu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep and screen locking. (%2)
pl: %1 także zapobiega usypianiu i blokowaniu ekranu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking screen locking. (%2)
pl: %1 także zapobiega blokowaniu ekranu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep. (%2)
pl: %1 także zapobiega uśpieniu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep and screen locking. (%2)
pl: %1 zapobiega usypianiu i blokowaniu ekranu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking screen locking. (%2)
pl: %1 zapobiega blokowaniu ekranu. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep. (%2)
pl: %1 zapobiega uśpieniu. (%2)

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
pl: Odblokuj

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Allow
pl: Zezwól

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
pl: Aplet baterii zapobiega uśpieniu i blokowaniu ekranu

en: Power and Battery
pl: Zasilanie i bateria

en: Battery is not present in the bay
pl: Bateria nie jest dostępna w gnieździe

en: Battery at %1%, not Charging
pl: Bateria na %1%, nie ładuje

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
pl: Bateria na %1%, podłączona, lecz nadal się rozładowuje

en: Battery at %1%, Charging
pl: Bateria na %1%, ładuje

en: Battery at %1%
pl: Bateria na %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
pl: Źródło prądu nie jest wystarczająco silne, aby naładować baterię

en: No Batteries Available
pl: Brak baterii

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
pl: %1 do pełni naładowania

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
pl: Pozostało %1

en: Not charging
pl: Nie jest ładowana

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
pl: Usypianie i blokowanie ekranu są wyłączone; kliknij środkowym, aby je włączyć ponownie

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
pl: Kliknij środkowym, aby wyłączyć usypianie i blokowanie ekranu

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
pl[0]: Jedna aplikacja zażądała włączenia trybu wydajności
pl[1]: %1 aplikacje zażądały włączenia trybu wydajności
pl[2]: %1 aplikacji zażądały włączenia trybu wydajności

en: System is in Performance mode; scroll to change
pl: System działa w trybie wydajności; przewiń rolką, aby to zmienić

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
pl[0]: Jedna aplikacja zażądała włączenia trybu oszczędzania energii
pl[1]: %1 aplikacje zażądały włączenia trybu oszczędzania energii
pl[2]: %1 aplikacji zażądały włączenia trybu oszczędzania energii

en: System is in Power Save mode; scroll to change
pl: System działa w trybie oszczędzania energii; przewiń rolką, aby to zmienić

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
pl: System działa w trybie zrównoważonej mocy; przewiń rolką, aby to zmienić

en: &Show Energy Information…
pl: Pokaż &dane o energii...

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
pl: Pokaż procent baterii na ikonie, gdy nie jest w pełni naładowana

en: &Configure Power Management…
pl: Ustawienia osz&czędzania energii…

en: Power Save
pl: Oszczędzanie energii

en: Balanced
pl: Zrównoważony

en: Performance
pl: Wydajność

en: Power Profile
pl: Tryb zasilania

[ctx: Power profile]
en: Automatic
pl: Samoczynnie

[ctx: Power profile]
en: Not available
pl: Niedostępna

en: Failed to activate %1 mode
pl: Nie udało się przestawić na tryb %1

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
pl: Tryb wydajności został wyłączony, aby ograniczyć wydzielanie ciepła, bo komputer wykrył, że może znajdować się na twoich kolanach.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
pl: Tryb wydajności jest niedostępny, bo komputer się przegrzewa.

en: Performance mode is unavailable.
pl: Tryb wydajności jest niedostępny.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
pl: Tryb wydajności może zostać obniżony, aby ograniczyć wydzielanie ciepła, bo komputer wykrył, że może znajdować się na twoich kolanach.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
pl: Wydajność może być ograniczona, bo komputer się przegrzewa.

en: Performance may be reduced.
pl: Wydajność może być ograniczona.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
pl[0]: Jedna aplikacja zażądała włączenia %2:
pl[1]: %1 aplikacje zażądały włączenia %2:
pl[2]: %1 aplikacji zażądały włączenia %2:

en: The TLP service automatically controls power profiles
pl: Usługa TLP sama steruje profilami zasilania

en: Power profiles are not supported on your device.
pl: Profile zasilania nie są dostępne na twoim urządzeniu.

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
pl: Dla twojego urządzenia mogą być dostępne profile zasilania.<nl/>Spróbuj wgrać pakiet <command>power-profiles-daemon</command>, używając swojego programu do zarządzania pakietami i uruchomić ponownie komputer.
