powerdevil - en to pt translation catalogue (76 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
pt: Gestão de Energia

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
pt: Aumentar o Brilho do Ecrã

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
pt: Diminuir o Brilho do Ecrã

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
pt: Nível

en: After
pt: Depois

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
pt: Desligar o Ecrã

en: Switch off after
pt: Desligar ao fim de

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
pt: Suspender

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
pt: Hibernar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
pt: Desligar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
pt: Desligar

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
pt: Mesmo quando está ligado a um monitor externo

en: Do nothing
pt: Não fazer nada

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
pt: Suspender

en: Hibernate
pt: Hibernar

en: Hybrid sleep
pt: Suspensão híbrida

en: Shut down
pt: Desligar

en: Lock screen
pt: Bloquear o ecrã

en: Prompt log out dialog
pt: Mostrar a janela de encerramento

en: Turn off screen
pt: Desligar o ecrã

en: When laptop lid closed
pt: Quando fechar o tampo do portátil

en: When power button pressed
pt: Quando carregar no botão de energia

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
pt: Aumentar o Brilho do Teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
pt: Diminuir o Brilho do Teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
pt: Comutar a Luz Traseira do Teclado

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
pt: Nível

en: Leave unchanged
pt: Deixar inalterado

en: Power Save
pt: Poupança de Energia

en: Balanced
pt: Balanceado

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
pt: Mudar para:

en: Script
pt: Programa

en: On Profile Load
pt: Ao Carregar o Perfil

en: On Profile Unload
pt: Ao Fechar o Perfil

en: Run script
pt: Executar um programa

en: after
pt: após

en: Automatically
pt: Automaticamente

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
pt: Enquanto suspenso, hibernar ao fim de um período de inactividade

en: Turn off
pt: Desligar

en: Turn on
pt: Ligar

en: Mobile broadband
pt: Banda larga móvel

en: Unsupported suspend method
pt: Método de suspensão não suportado

en: KDE Power Management System
pt: Sistema de Gestão de Energia do KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
pt: O PowerDevil, um servidor de gestão de energia avançado, modular e leve

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
pt: Manutenção

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
pt: Manutenção anterior

en: Replace an existing instance
pt: Substituir uma instância existente

en: Activity Manager
pt: Gestor de Actividades

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
pt: As políticas desta actividade impedem que o sistema suspenda

en: This activity's policies prevent screen power management
pt: As políticas desta actividade impedem a gestão de energia do ecrã

en: Extra Battery Added
pt: Bateria Extra Adicionada

en: The computer will no longer go to sleep.
pt: O computador não entrará mais em suspensão.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do Dispositivo Fraca (Falta %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
pt: A bateria do "%1" está num nível baixo, sendo que o dispositivo se poderá desligar em qualquer altura. Por favor, substitua ou carregue a bateria.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do Rato Fraca (Falta %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do Teclado Fraca (Falta %1%)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do Dispositivo Bluetooth Fraca (Falta %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
pt: A bateria do seu dispositivo Bluetooth ("%1") está num nível baixo, sendo que o dispositivo se poderá desligar em qualquer altura. Por favor, substitua ou carregue a bateria.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
pt: A bateria está fraca - para continuar a usar o seu computador, certifique-se que o mesmo está ligado à corrente e que tem potência suficiente.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
pt: A sua bateria está fraca - para continuar a usar o seu computador, ligue-o à corrente ou então desligue-o e carregue a bateria.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
pt: A bateria atingiu um nível crítico. O seu computador será encerrado daqui a 60 segundos.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
pt: Desligar Agora

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
pt: A bateria atingiu um nível crítico. O seu computador irá hibernar daqui a 60 segundos.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
pt: Hibernar Agora

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
pt: A bateria atingiu um nível crítico. O seu computador será suspenso daqui a 60 segundos.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
pt: Suspender Agora

en: Battery level critical. Please save your work.
pt: A bateria atingiu um nível crítico. Por favor, grave o seu trabalho.

en: Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria Fraca (Falta %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
pt: Bateria Crítica (Falta %1%)

en: AC Adapter Plugged In
pt: Ligação à Corrente Activa

en: Running on AC power
pt: A funcionar ligado à corrente

en: The power adapter has been plugged in.
pt: O computador foi ligado à corrente.

en: Running on Battery Power
pt: A funcionar com a bateria

en: The power adapter has been unplugged.
pt: O computador foi desligado da corrente.

en: Charging Complete
pt: Carga Completa

en: Battery now fully charged.
pt: A bateria está agora completamente carregada.
