powerdevil - en to pt translation catalogue (49 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
pt: Gestão de energia

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
pt: Desligar o ecrã

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
pt: Suspender

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
pt: Hibernar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
pt: Encerrar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
pt: Encerrar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
pt: Aumentar o brilho do teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
pt: Diminuir o brilho do teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
pt: Ligar ou desligar a luz do teclado

en: Switch Power Profile
pt: Alterar o perfil de energia

[ctx: Display label]
en: Built-in Screen
pt: Ecrã embutido

en: KDE Power Management System
pt: Sistema de gestão de energia do KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
pt: PowerDevil, um 'daemon' de gestão de energia avançado, modular e leve

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
pt: Responsável pela manutenção

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
pt: Responsável pela manutenção anterior

en: Replace an existing instance
pt: Substituir uma instância existente

en: Activity Manager
pt: Gestor de atividades

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
pt: As políticas desta atividade impedem que o sistema suspenda

en: This activity's policies prevent screen power management
pt: As políticas desta atividade impedem a gestão de energia do ecrã

en: Extra Battery Added
pt: Foi adicionada uma bateria extra

en: The system will no longer go to sleep.
pt: O sistema já não vai entrar em modo de suspensão

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do dispositivo baixa (Falta %1%)

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do rato baixa (Falta %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do teclado baixa (Falta %1%)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
pt: Bateria do dispositivo bluetooth baixa (Falta %1%)

en: Ensure that the power cord is plugged in all the way and provides enough power.
pt: Certifique-se de que o cabo de energia está ligado à corrente e que o carregador seja capaz de fornecer a energia necessária.

en: Plug in the power cord.
pt: Insira o cabo do carregador.

en: The system will shut down in 60 seconds.
pt: O sistema vai encerrar dentro de 60 segundos.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
pt: Encerrar agora

en: The system will hibernate in 60 seconds.
pt: O sistema vai hibernar dentro de 60 segundos.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
pt: Hibernar agora

en: The system will go to sleep in 60 seconds.
pt: O sistema vai suspender dentro de 60 segundos.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
pt: Suspender agora

en: Please save your work.
pt: Guarde o seu trabalho, por favor.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Battery Low (%1% Remaining)
pt: Nível de bateria fraco (Falta %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
pt: Nível de bateria crítico (Falta %1%)

en: Power Cord Plugged In
pt: O cabo de energia foi inserido

en: The computer will no longer go to sleep.
pt: O computador já não entrará em suspensão.

en: Running on AC Power
pt: A utilizar a energia do carregador

en: The power cord has been plugged in.
pt: O cabo de energia foi inserido.

en: Running on Battery Power
pt: A utilizar a energia da bateria

en: The power cord has been unplugged.
pt: O cabo de energia foi removido.

en: Charging Complete
pt: Carregamento completo

en: Battery now fully charged.
pt: A bateria está completamente carregada.

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
pt: Aumentar o brilho do ecrã

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness by 1%
pt: Aumentar o brilho do ecrã por 1%

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
pt: Diminuir o brilho do ecrã

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness by 1%
pt: Diminuir o brilho do ecrã por 1%
