powerdevil - en to pt_BR translation catalogue (51 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
pt_BR: Gerenciamento de energia

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
pt_BR: Desligar a tela

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
pt_BR: Suspender

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
pt_BR: Hibernar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
pt_BR: Desligar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
pt_BR: Desligar

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
pt_BR: Aumentar a iluminação do teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
pt_BR: Reduzir a iluminação do teclado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
pt_BR: Alternar a iluminação do teclado

en: Switch Power Profile
pt_BR: Trocar perfil de energia

[ctx: Display label]
en: Built-in Screen
pt_BR: Tela embutida

en: KDE Power Management System
pt_BR: Sistema de gerenciamento de energia do KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
pt_BR: PowerDevil, um daemon de gerenciamento de energia leve, avançado e modular

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
pt_BR: Mantenedor anterior

en: Replace an existing instance
pt_BR: Substituir uma instância existente

en: Activity Manager
pt_BR: Gerenciador de atividades

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
pt_BR: As políticas desta atividade impedem que o sistema entre no modo de suspensão

en: This activity's policies prevent screen power management
pt_BR: As políticas desta atividade impedem o gerenciamento de energia da tela

en: Extra Battery Added
pt_BR: Bateria extra adicionada

en: The system will no longer go to sleep.
pt_BR: O computador não entrará mais em suspensão.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
pt_BR: Bateria do dispositivo fraca (%1% restantes)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
pt_BR: A bateria no "%1" está fraca e o dispositivo pode se desligar a qualquer momento. Recarregue ou substitua a bateria.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
pt_BR: Bateria do mouse fraca (%1% restantes)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
pt_BR: Bateria do teclado fraca (%1% restantes)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
pt_BR: Bateria do dispositivo Bluetooth fraca (%1% restantes)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
pt_BR: A bateria do dispositivo Bluetooth "%1" está fraca e o dispositivo pode se desligar a qualquer momento. Recarregue ou substitua a bateria.

en: Ensure that the power cord is plugged in all the way and provides enough power.
pt_BR: Certifique-se de que o adaptador de energia está conectado e que fornece energia o suficiente.

en: Plug in the power cord.
pt_BR: Conecte o adaptador de energia

en: The system will shut down in 60 seconds.
pt_BR: O computador será desligado em 60 segundos.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
pt_BR: Desligar agora

en: The system will hibernate in 60 seconds.
pt_BR: O sistema hibernará em 60 segundos.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
pt_BR: Hibernar agora

en: The system will go to sleep in 60 seconds.
pt_BR: O computador entrará em modo de suspensão em 60 segundos.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
pt_BR: Suspender agora

en: Please save your work.
pt_BR: Salve seu trabalho.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Battery Low (%1% Remaining)
pt_BR: Bateria fraca (%1% restantes)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
pt_BR: Bateria em nível crítico (%1% restantes)

en: Power Cord Plugged In
pt_BR: Adaptador de energia conectado

en: The computer will no longer go to sleep.
pt_BR: O computador não entrará mais em suspensão.

en: Running on AC Power
pt_BR: Conectado ao adaptador de energia

en: The power cord has been plugged in.
pt_BR: O adaptador de energia foi conectado.

en: Running on Battery Power
pt_BR: Usando a bateria

en: The power cord has been unplugged.
pt_BR: O adaptador de energia foi desconectado.

en: Charging Complete
pt_BR: Carga completa

en: Battery now fully charged.
pt_BR: A bateria está com carga completa.

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
pt_BR: Aumentar o brilho da tela

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness by 1%
pt_BR: Aumentar o brilho da tela em 1%

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
pt_BR: Reduzir o brilho da tela

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness by 1%
pt_BR: Reduzir o brilho da tela em 1%
