powerdevil - en to ro translation catalogue (76 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
ro: Gestiunea alimentării

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
ro: Crește luminozitatea ecranului

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
ro: Micșorează luminozitatea ecranului

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
ro: Nivel

en: After
ro: După

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
ro: Deconectează ecranul

en: Switch off after
ro: Deconectare după

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
ro: Suspendă

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
ro: Hibernează

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
ro: Taie alimentarea

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
ro: Deconectează

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
ro: Chiar și când e conectat un monitor extern

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ro: Adormire

en: Hibernate
ro: Hibernează

en: Hybrid sleep
ro: Somn hibrid

en: Shut down
ro: Oprește

en: Lock screen
ro: Blochează ecranul

en: Prompt log out dialog
ro: Arată dialogul de ieșire

en: Turn off screen
ro: Deconectează ecranul

en: When laptop lid closed
ro: Când capacul laptopului este închis

en: When power button pressed
ro: Când butonul de alimentare este apăsat

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
ro: Mărește luminozitatea tastaturii

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
ro: Micșorează luminozitatea tastaturii

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
ro: Comută iluminarea tastaturii

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
ro: Nivel

en: Leave unchanged
ro: Lasă neschimbat

en: Power Save
ro: Economisirea energiei

en: Balanced
ro: Echilibrat

en: Performance
ro: Performanță

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
ro: Schimbă la:

en: On Profile Load
ro: La încărcarea profilului

en: On Profile Unload
ro: La descărcarea profilului

en: Run script
ro: Rulează script

en: after
ro: după

en: Automatically
ro: Automat

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
ro: În timpul somnului, hibernează după o perioadă de inactivitate

en: Turn off
ro: Deconectează

en: Turn on
ro: Conectează

en: Mobile broadband
ro: Bandă largă mobilă

en: Unsupported suspend method
ro: Metodă de suspendare nesusținută

en: KDE Power Management System
ro: Sistemul KDE de gestiune a alimentării

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
ro: PowerDevil, un demon avansat, modular și ușor de gestiune a alimentării

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ro: Responsabil

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
ro: Responsabil anterior

en: Replace an existing instance
ro: Înlocuiește o instanță existentă

en: Activity Manager
ro: Gestionar de activități

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
ro: Politicile acestei activități împiedică sistemul să adoarmă

en: This activity's policies prevent screen power management
ro: Politicile acestei activități împiedică gestiunea alimentării ecranului

en: Extra Battery Added
ro: Acumulator suplimentar adăugat

en: The computer will no longer go to sleep.
ro: Calculatorul nu va mai adormi.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
ro: Acumulator scăzut al dispozitivului (%1% rămase)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ro: Acumulatorul din „%1” e scăzut și dispozitivul se poate deconecta în orice moment. Reîncărcați sau schimbați acumulatorul.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
ro: Acumulator scăzut al mausului (%1% rămase)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
ro: Acumulator scăzut al tastaturii (%1% rămase)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
ro: Acumulator scăzut al dispozitivului Bluetooth (%1% rămase)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ro: Acumulatorul din dispozitivul Bluetooth „%1” e scăzut și dispozitivul se poate deconecta în orice moment. Reîncărcați sau schimbați bateriile.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
ro: Acumulatorul e scăzut. Pentru a continua utilizarea calculatorului, asigurați-vă că adaptorul de alimentare e conectat și că furnizează destulă putere.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
ro: Acumulatorul e scăzut. Pentru a continua utilizarea calculatorului, conectați-l la priză sau deconectați-l și schimbați acumulatorul.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
ro: Anulează

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
ro: Nivelul acumulatorului e critic. Calculatorul va fi deconectat în 60 de secunde.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
ro: Oprește acum

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
ro: Nivelul acumulatorului e critic. Calculatorul va intra în regim de hibernare în 60 de secunde.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
ro: Hibernează acum

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
ro: Nivelul acumulatorului e critic. Calculatorul va adormi în 60 de secunde.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
ro: Dormi acum

en: Battery level critical. Please save your work.
ro: Nivelul acumulatorului e critic. Salvați-vă lucrul.

en: Battery Low (%1% Remaining)
ro: Acumulator scăzut (%1% rămas)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
ro: Acumulator critic (%1% rămas)

en: AC Adapter Plugged In
ro: Adaptorul de alimentare este atașat

en: Running on AC power
ro: Rulează alimentat de la priză

en: The power adapter has been plugged in.
ro: Adaptorul de alimentare a fost atașat.

en: Running on Battery Power
ro: Rulează alimentat de la acumulator

en: The power adapter has been unplugged.
ro: Adaptorul de alimentare a fost detașat.

en: Charging Complete
ro: Încărcare încheiată

en: Battery now fully charged.
ro: Acumulatorul este complet încărcat.
