powerdevil - en to ru translation catalogue (81 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
ru: Управление питанием

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
ru: Увеличить яркость экрана

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
ru: Уменьшить яркость экрана

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
ru: Уровень

en:  min
ru:  мин

en: After
ru: Через

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
ru: Выключить монитор

en: Switch off after
ru: Выключить через

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
ru: Перейти в ждущий режим

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
ru: Перейти в спящий режим

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
ru: Выключить

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
ru: Отключить питание

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
ru: Даже если подключён внешний монитор

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ru: Перейти в ждущий режим

en: Hibernate
ru: Перейти в спящий режим

en: Hybrid sleep
ru: Перейти в гибридный спящий режим

en: Shut down
ru: Выключить компьютер

en: Lock screen
ru: Заблокировать экран

en: Prompt log out dialog
ru: Диалог подтверждения выхода

en: Turn off screen
ru: Выключить монитор

en: When laptop lid closed
ru: При закрытии крышки ноутбука

en: When power button pressed
ru: При нажатии кнопки питания

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
ru: Увеличить яркость подсветки клавиатуры

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
ru: Уменьшить яркость подсветки клавиатуры

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
ru: Сменить состояние подсветки клавиатуры

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
ru: Уровень

en: Leave unchanged
ru: Оставить без изменения

en: Power Save
ru: Экономия энергии

en: Balanced
ru: Сбалансированный

en: Performance
ru: Быстродействие

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
ru: Использовать профиль:

en: Script
ru: Сценарий

en: On Profile Load
ru: При загрузке профиля

en: On Profile Unload
ru: При выгрузке профиля

en: Run script
ru: Запуск сценария

en: after
ru: через

en: Automatically
ru: Автоматически

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
ru: Переходить из ждущего в спящий режим при бездействии

en: Turn off
ru: Выключить

en: Turn on
ru: Включить

en: Wi-Fi
ru: Wi-Fi:

en: Mobile broadband
ru: Мобильный Интернет:

en: Bluetooth
ru: Bluetooth:

en: Unsupported suspend method
ru: Неподдерживаемый режим энергосбережения

en: KDE Power Management System
ru: Система управления питанием KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
ru: PowerDevil — система управления питанием KDE в виде модульной службы.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
ru: © Kai Uwe Broulik, 2015-2019

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ru: Сопровождающий

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
ru: Прежний сопровождающий

en: Replace an existing instance
ru: Заменить существующий запущенный процесс.

en: Activity Manager
ru: Диспетчер комнат

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
ru: Политики этих комнат препятствуют активации ждущего режима

en: This activity's policies prevent screen power management
ru: Политики этих комнат препятствуют управлению питанием монитора

en: Extra Battery Added
ru: Подключена дополнительная батарея

en: The computer will no longer go to sleep.
ru: Компьютер более будет переходить в режим ожидания.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
ru: Низкий уровень заряда батареи устройства (осталось %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ru: Батарея устройства «%1» почти разряжена и устройство может отключиться в любой момент. Если вы хотите продолжать его использовать, замените батарею или зарядите аккумулятор.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
ru: Низкий уровень заряда батареи мыши (осталось %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
ru: Низкий уровень заряда батареи клавиатуры (осталось %1%)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
ru: Низкий уровень заряда устройства Bluetooth (осталось %1%)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
ru: Батарея устройства Bluetooth «%1» почти разряжена и устройство может отключиться в любой момент. Если вы хотите продолжать его использовать, замените батарею или зарядите аккумулятор.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
ru: Батарея почти разряжена. Если вы хотите продолжать работать с этим компьютером, либо включите его в сеть, либо выключите его и замените батарею.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
ru: Батарея почти разряжена. Если вы хотите продолжать работать с этим компьютером, либо включите его в сеть, либо выключите его и замените батарею.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
ru: Отменить

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
ru: Уровень заряда батареи критический. Компьютер будет выключен через 60 секунд.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
ru: Выключить

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
ru: Уровень заряда батареи критический. Компьютер будет переведён в спящий режим через 60 секунд.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
ru: Спящий режим

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
ru: Уровень заряда батареи критический. Компьютер будет переведён в ждущий режим через 60 секунд.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
ru: Ждущий режим

en: Battery level critical. Please save your work.
ru: Уровень заряда батареи критический. Сохраните результаты своей работы как можно быстрее.

en: Battery Low (%1% Remaining)
ru: Низкий уровень заряда батареи (осталось %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
ru: Критический уровень заряда батареи (осталось %1%)

en: AC Adapter Plugged In
ru: Сетевой адаптер подключён

en: Running on AC power
ru: Работа от сети

en: The power adapter has been plugged in.
ru: Блок питания подключён к электрической сети.

en: Running on Battery Power
ru: Работа от батареи

en: The power adapter has been unplugged.
ru: Блок питания отключён от электрической сети.

en: Charging Complete
ru: Батарея полностью заряжена

en: Battery now fully charged.
ru: Батарея теперь полностью заряжена
