powerdevil - en to ru translation catalogue (24 entries)

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ru: Ждущий режим

en: Hibernate
ru: Спящий режим

en: Shut down
ru: Выключить компьютер

en: The Power Management Service appears not to be running.
ru: Похоже, что служба управления питанием не запущена.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryLevelsLabel)
en: <b>Battery Levels                     </b>
ru: <b>Уровни заряда батареи</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowLabel)
en: &Low level:
ru: &Низкий уровень:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Low battery level
ru: Низкий уровень заряда батареи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, lowSpin)
en: Battery will be considered low when it reaches this level
ru: Низкий уровень заряда батареи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, criticalLabel)
en: &Critical level:
ru: &Критический уровень:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Critical battery level
ru: Критический уровень заряда батареи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, criticalSpin)
en: Battery will be considered critical when it reaches this level
ru: Критический уровень заряда батареи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BatteryCriticalLabel)
en: A&t critical level:
ru: Пр&и критическом уровне заряда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowPeripheralLabel)
en: Low level for peripheral devices:
ru: Низкий уровень заряда периферийного устройства:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdLabel)
en: Charge Limit
ru: Ограничение уровня заряда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, batteryThresholdExplanation)
en: <html><head/><body><p>Keeping the battery charged 100% over a prolonged period of time may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge you can help extend the battery lifespan.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Поддержание 100% уровня заряда батареи в течении долгого времени может ускорить её выход из строя. Ограничение уровня максимального заряда может продлить срок службы батареи.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, chargeStopThresholdMessage)
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
ru: Для начала заряда отключите и снова подключите источник внешнего питания.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStartThresholdLabel)
en: Start charging only once below:
ru: Начинать зарядку при уровне ниже:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, chargeStartThresholdSpin)
en: Always charge when plugged in
ru: Всегда заряжать при подключении внешнего питания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pausePlayersLabel)
en: Pause media players when suspending:
ru: Приостанавливать воспроизведение при приостановке работы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pausePlayersCheckBox)
en: Enabled
ru: Включить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, notificationsButton)
en: Configure Notifications…
ru: Настроить уведомления...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Other Settings
ru: Другие параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeStopThresholdLabel)
en: Stop charging at:
ru: Останавливать зарядку на уровне:
