powerdevil - en to sa translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
sa: शक्ति

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
sa: निलम्बनम्

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
sa: रम् इति

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
sa: शयनं करोतु

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
sa: शीतनिद्रा

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
sa: डिस्कं प्रति

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
sa: संकरनिद्रा

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
sa: संकरः

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
sa: मन्द पर्दा

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
sa: system suspend (उदा. sleep, hibernate) विकल्पान् सूचीबद्धं करोति तथा च तान् सक्रियं कर्तुं अनुमतिं ददाति

en: Suspends the system to RAM
sa: प्रणालीं RAM मध्ये निलम्बयति

en: Suspends the system to disk
sa: प्रणालीं डिस्कं प्रति स्थगयति

en: Sleeps now and falls back to hibernate
sa: इदानीं निद्रां करोति, पुनः शीतनिद्रां कर्तुं पतति

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
sa: पटलस्य प्रकाशः <प्रतिशतमूल्यं>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
sa: स्क्रीन-प्रकाशविकल्पान् सूचीबद्धं करोति अथवा अन्वेषणपदेन परिभाषित-कान्तिं प्रति सेट् करोति; यथा--- screen brightness 50 स्क्रीन् 50% अधिकतमं प्रकाशं यावत् मन्दं करिष्यति

en: Set Brightness to %1%
sa: Brightness %1% इति सेट् कुर्वन्तु ।

en: Dim screen totally
sa: मन्द स्क्रीन पूर्णतः

en: Dim screen by half
sa: अर्धं मन्दं पटलम्

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
sa: शयनं करोतु

en: Suspend to RAM
sa: RAM प्रति निलम्बनं कुर्वन्तु

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
sa: शीतनिद्रा

en: Suspend to disk
sa: डिस्कं प्रति निलम्बयन्तु

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
sa: संकरनिद्रा

en: Sleep now and fall back to hibernate
sa: इदानीं निद्रां कुरुत, पुनः शीतनिद्रां कर्तुं पतन्तु

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
sa: पटलस्य प्रकाशः

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
sa: मन्द पर्दा
