powerdevil - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (44 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
sr@ijekavianlatin: Upravljanje napajanjem

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
sr@ijekavianlatin: Povećaj osvjetljaj ekrana

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
sr@ijekavianlatin: Smanji osvjetljaj ekrana

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
sr@ijekavianlatin: Nivo

en:  min
sr@ijekavianlatin:  min.

en: After
sr@ijekavianlatin: poslije

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
sr@ijekavianlatin: Suspenduj

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
sr@ijekavianlatin: U hibernaciju

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
sr@ijekavianlatin: Ugasi

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
sr@ijekavianlatin: Čak i kad je priključen spoljašnji monitor

en: Do nothing
sr@ijekavianlatin: ne radi ništa

en: Hibernate
sr@ijekavianlatin: u hibernaciju

en: Shut down
sr@ijekavianlatin: ugasi

en: Lock screen
sr@ijekavianlatin: zaključaj ekran

en: Prompt log out dialog
sr@ijekavianlatin: pokaži odjavni dijalog

en: Turn off screen
sr@ijekavianlatin: ugasi ekran

en: When laptop lid closed
sr@ijekavianlatin: Kada se spusti poklopac

en: When power button pressed
sr@ijekavianlatin: Kada se pritisne dugme napajanja

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
sr@ijekavianlatin: Povećaj osvjetljaj tastature

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
sr@ijekavianlatin: Smanji osvjetljaj tastature

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
sr@ijekavianlatin: Obrni osvetljenje tastature

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
sr@ijekavianlatin: Nivo

en: Script
sr@ijekavianlatin: Skripta

en: On Profile Load
sr@ijekavianlatin: pri učitavanju profila

en: On Profile Unload
sr@ijekavianlatin: pri ukidanju profila

en: Run script
sr@ijekavianlatin: Izvrši skriptu

en: Leave unchanged
sr@ijekavianlatin: ostavi kako je

en: Turn off
sr@ijekavianlatin: isključi

en: Turn on
sr@ijekavianlatin: uključi

en: Wi-Fi
sr@ijekavianlatin: bežična

en: Mobile broadband
sr@ijekavianlatin: mobilna širokopojasna

en: Switch off after
sr@ijekavianlatin: Ugasi poslije

en: Unsupported suspend method
sr@ijekavianlatin: Nepodržan metod suspendovanja

en: Activity Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer aktivnosti

en: This activity's policies prevent screen power management
sr@ijekavianlatin: Smernice ove aktivnosti ne dopuštaju upravljanje napajanjem ekrana

en: Extra Battery Added
sr@ijekavianlatin: Dodata dopunska baterija

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija miša pri kraju (ostalo %1%)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija tastature pri kraju (ostalo %1%)

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija u uređaju pri kraju (ostalo %1%)

en: Battery Low (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija pri kraju (ostalo %1%)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
sr@ijekavianlatin: Baterija kritična (ostalo %1%)

en: AC Adapter Plugged In
sr@ijekavianlatin: Strujni adapter utaknut

en: Running on AC power
sr@ijekavianlatin: Na zidnom napajanju

en: Running on Battery Power
sr@ijekavianlatin: Na baterijskom napajanju
