powerdevil - en to sv translation catalogue (80 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
sv: Effekthantering

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
sv: Öka bildskärmens ljusstyrka

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
sv: Minska bildskärmens ljusstyrka

[ctx: Brightness level, label for the slider]
en: Level
sv: Nivå

en: After
sv: Efter

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
sv: Stäng av skärmen

en: Switch off after
sv: Stäng av om

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
sv: Viloläge

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
sv: Dvala

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
sv: Stäng av

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
sv: Stäng av

[ctx: Execute action on lid close even when external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
sv: Till och med när en extern bildskärm är ansluten

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
sv: Viloläge

en: Hibernate
sv: Dvala

en: Hybrid sleep
sv: Hybridviloläge

en: Shut down
sv: Stäng av

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Prompt log out dialog
sv: Dialogruta med fråga vid utloggning

en: Turn off screen
sv: Stäng av skärmen

en: When laptop lid closed
sv: När den bärbara datorns lock stängs

en: When power button pressed
sv: Vid tryck på strömknappen

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
sv: Öka tangentbordets ljusstyrka

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
sv: Minska tangentbordets ljusstyrka

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
sv: Växla tangentbordets bakgrundsbelysning

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Level
sv: Nivå

en: Leave unchanged
sv: Lämna orört

en: Power Save
sv: Spara ström

en: Balanced
sv: Balanserad

en: Performance
sv: Prestanda

[ctx: Switch to power management profile]
en: Switch to:
sv: Byt till:

en: Script
sv: Skript

en: On Profile Load
sv: Vid inläsning av ny profil

en: On Profile Unload
sv: Vid borttagning av profil

en: Run script
sv: Kör skript

en: after
sv: efter

en: Automatically
sv: Automatiskt

en: While asleep, hibernate after a period of inactivity
sv: I viloläge, gå till dvala efter en period utan aktivitet

en: Turn off
sv: Stäng av

en: Turn on
sv: Sätt på

en: Wi-Fi
sv: Wifi

en: Mobile broadband
sv: Mobilt bredband

en: Bluetooth
sv: Blåtand

en: Unsupported suspend method
sv: Vilolägesmetod som inte stöds

en: KDE Power Management System
sv: KDE:s strömsparhanteringssystem

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
sv: Powerdevil, en avancerad, modulär och lättviktig demon för strömsparhantering

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
sv: © 2015-2019 Kai Uwe Broulik

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
sv: Underhåll

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
sv: Tidigare underhåll

en: Replace an existing instance
sv: Ersätt en befintlig instans

en: Activity Manager
sv: Aktivitetshanterare

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
sv: Aktivitetens policy förhindrar att systemet går till viloläge

en: This activity's policies prevent screen power management
sv: Aktivitetens policy förhindrar att strömsparhantering av bildskärmen

en: Extra Battery Added
sv: Extrabatteri tillagt

en: The computer will no longer go to sleep.
sv: Datorn kommer inte längre gå till viloläge.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
sv: Dåligt enhetsbatteri (%1 % återstår)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
sv: Batteriet i "%1" är dåligt, och enheten kan stängas av när som helst. Ladda eller ersätt batteriet så snart som möjligt.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
sv: Dåligt musbatteri (%1 % återstår)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
sv: Dåligt tangentbordsbatteri (%1 % återstår)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
sv: Dåligt batteri för Blåtandsenhet (%1 % återstår)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
sv: Batteriet i Blåtandsenheten "%1" är dåligt, och enheten kan stängas av när som helst. Ladda eller ersätt batteriet så snart som möjligt.

en: Battery running low - to continue using your computer, make sure that the power adapter is plugged in and that it provides enough power.
sv: Batteriet har nått låg nivå. För att fortsätta använda datorn, säkerställ att strömadaptern är inkopplad och att den ger tillräckligt med ström.

en: Battery running low - to continue using your computer, plug it in or shut it down and change the battery.
sv: Batteriet har nått låg nivå. För att fortsätta använda datorn, koppla antingen in den, eller stäng av den och ladda batteriet.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Battery level critical. Your computer will shut down in 60 seconds.
sv: Batterinivå kritisk. Datorn kommer att stängas av om 60 sekunder.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
sv: Stäng av nu

en: Battery level critical. Your computer will enter hibernation mode in 60 seconds.
sv: Batterinivå kritisk. Datorn kommer att gå i dvala av om 60 sekunder.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
sv: Dvala nu

en: Battery level critical. Your computer will go to sleep in 60 seconds.
sv: Batterinivå kritisk. Datorn kommer att gå till viloläge om 60 sekunder.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
sv: Viloläge nu

en: Battery level critical. Please save your work.
sv: Batterinivå kritisk. Spara ditt arbete.

en: Battery Low (%1% Remaining)
sv: Dåligt batteri (%1 % återstår)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
sv: Kritiskt batteri (%1 % återstår)

en: AC Adapter Plugged In
sv: Nätadapter inkopplad

en: Running on AC power
sv: Använder nätström

en: The power adapter has been plugged in.
sv: Nätadaptern har kopplats in.

en: Running on Battery Power
sv: Använder batteriström

en: The power adapter has been unplugged.
sv: Nätadaptern har kopplats bort.

en: Charging Complete
sv: Laddning klar

en: Battery now fully charged.
sv: Batteriet är nu fulladdat.
