plasma-workspace - en to ta translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
ta: ஆற்றல்

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
ta: தூங்கு

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
ta: நினைவுக்கு

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
ta: உறங்கு

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
ta: ஆழுறங்கு

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
ta: வட்டுக்கு

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
ta: கலப்பு உறக்கம்

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
ta: கலப்பு

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
ta: திரையை மங்கசெய்

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
ta: கணினி இடைநிறுத்த பயன்முறைகளை (எ.கா. தூக்கம்) பட்டியலிட்டு அவற்றை இயக்கவிடும்

en: Suspends the system to RAM
ta: கணினியை RAM-க்கு இடைநிறுத்தும்

en: Suspends the system to disk
ta: கணினியை வட்டுக்கு இடைநிறுத்தும்

en: Sleeps now and falls back to hibernate
ta: உறங்கி பழுதுகாப்பாக ஆழுறங்கும்

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
ta: திரை பிரகாசம் <சதவீதம்>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
ta: திரை பிரகாச அமைப்புகளை பட்டியலிடும், அல்லது குறிப்பிட்ட அளவாக அமைக்கும். எ.கா. திரை பிரகாசம் 50 என்றால் திரையின் பிரகாசம் 50%-ஆக அமைக்கப்படும்.

en: Set Brightness to %1%
ta: பிரகாசத்தை %1 ஆக்கு

en: Dim screen totally
ta: குறைந்தபட்ச திரை பிரகாசம்

en: Dim screen by half
ta: பாதியளவு திரை பிரகாசம்

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ta: உறங்கு

en: Suspend to RAM
ta: RAM-க்கு இடைநிறுத்து

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
ta: ஆழுறங்கு

en: Suspend to disk
ta: வட்டுக்கு இடைநிறுத்து

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
ta: கலப்பு உறக்கம்

en: Sleep now and fall back to hibernate
ta: உறங்கி பழுதுகாப்பாக ஆழுறங்கும்

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
ta: திரை பிரகாசம்

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
ta: திரையை மங்கசெய்
