plasma-mobile - en to tr translation catalogue (48 entries)

en: 30 sec
tr: 30 san

en: 1 min
tr: 1 dak

en: 2 min
tr: 2 dak

en: 5 min
tr: 5 dak

en: 10 min
tr: 10 dak

en: 30 min
tr: 30 dak

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Battery Information
tr: Pil Bilgisi

en: Usage Graph
tr: Kullanım Grafiği

en: Information
tr: Bilgi

en: Is Rechargeable
tr: Şarj Edilebilir

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Charge State
tr: Şarj Durumu

en: Not charging
tr: Şarj olmuyor

en: Charging
tr: Şarj oluyor

en: Discharging
tr: Şarj boşalıyor

en: Fully charged
tr: Tümüyle şarj edilmiş

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Current Charge
tr: Şu Anki Şarj

[ctx: %1 is percentage value]
en: %1 %
tr: %​%1

en: Health
tr: Sağlık

en: Vendor
tr: Satıcı

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Technology
tr: Teknoloji

en: Lithium ion
tr: Lityum ion

en: Lithium polymer
tr: Lityum polimer

en: Lithium iron phosphate
tr: Lityum ion fosfat

en: Lead acid
tr: Kurşun asit

en: Nickel cadmium
tr: Nikel kadmiyum

en: Nickel metal hydride
tr: Nikel metal hidrür

en: Unknown technology
tr: Bilinmeyen teknoloji

[ctx: %1 is a percentage value]
en: %1%
tr: %​%1

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Internal battery
tr: İç pil

en: UPS battery
tr: UPS pil

en: Monitor battery
tr: Monitör pili

en: Mouse battery
tr: Fare pili

en: Keyboard battery
tr: Klavye pili

en: PDA battery
tr: PDA pili

en: Phone battery
tr: Telefon pili

en: Unknown battery
tr: Bililnmeyen pil

[ctx: %1 is the charge percent, % is the percent sign]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: %1 is battery type, %2 is charge percent]
en: %1 %2 (Charging)
tr: %1 %2 (Şarj oluyor)

en: Screen
tr: Ekran

[ctx: Part of a sentence like 'Dim screen after 5 minutes']
en: Dim screen after
tr: Ekranı şundan sonra karart

[ctx: Part of a sentence like 'Turn off screen after 5 minutes']
en: Turn off screen after
tr: Ekranı şundan sonra kapat

[ctx: Part of a sentence like 'Suspend device after 5 minutes']
en: Suspend device after
tr: Aygıtı şundan sonra askıya al
