plasma_applet_battery - en to tr translation catalogue (77 entries)

en: Charging
tr: Şarj ediliyor

en: Discharging
tr: Şarj boşalıyor

en: Fully Charged
tr: Şarj dolu

en: Not Charging
tr: Şarj olmuyor

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
tr: Pil yok

[ctx: Placeholder is battery percentage]
en: %1%
tr: %​%1

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
tr: Bu pilin sağlığı yalnızca %​%1 ve değiştirilmesi gerekiyor. Üreticiyle iletişime geçin.

en: Time To Full:
tr: Dolma süresi:

en: Remaining Time:
tr: Kalan süre:

[ctx: @info]
en: Estimating…
tr: Tahmin ediliyor…

en: Battery Health:
tr: Pil sağlığı:

[ctx: Placeholder is battery health percentage]
en: %1%
tr: %​%1

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
tr: Piliniz yalnızca %​%1 kadar şarj olacak şekilde yapılandırıldı.

[ctx: battery percentage below battery icon]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
tr: Hareketsizlik Sonrası Uyku ve Ekran Kilidi

en: Power Management
tr: Güç Yönetimi

[ctx: accessible-only status text]
en: Automatic sleep and screen locking are currently blocked.
tr: Kendiliğinden uyku ve ekran kilidi şu anda engelleniyor.

[ctx: accessible-only status text]
en: Screen locking is currently blocked. Sleep is automatic after inactivity.
tr: Ekran kilidi şu anda engelleniyor. Etkinlik olmadığında uykuya kendiliğinden geçilir.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep is currently blocked. Screen locking is automatic after inactivity.
tr: Uyku şu anda engelleniyor. Etkinlik olmadığında ekran kendiliğinden kilitlenir.

[ctx: accessible-only status text]
en: Sleep and screen locking are automatic after inactivity.
tr: Etkinlik olmadığında uykuya kendiliğinden geçilir ve ekran kilitlenir.

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block Sleep and Screen Locking
tr: Uykuyu ve Ekran Kilidini Elle Engelle

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
tr: Kendiliğinden uyku ve ekran kilidi engeli kaldırılamadı

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
tr: Kendiliğinden uyku ve ekran kilidi engellenemedi

[ctx: @label corresponding to Manually Block Sleep and Screen Locking toggle]
en: This will result in higher energy consumption.
tr: Bu, daha yüksek enerji tüketimine neden olacaktır.

[ctx: @label accessible - the sentence about higher energy consumption must be included (EU regulations)]
en: You have manually blocked automatic sleep and screen locking. This will result in higher energy consumption.
tr: Kendiliğinden uyku ve ekran kilidini elle engellediniz. Bu, daha yüksek enerji tüketimine neden olacaktır.

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
tr: Dizüstü bilgisayarınız bir dış monitör bağlıyken kapağı kapatıldığında uyumamak üzere yapılandırılmış.

[ctx: An application's reason for inhibiting sleep and/or screen locking]
en: Unknown reason.
tr: Bilinmeyen neden.

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep and screen locking. (%2)
tr: %1, uykuyu ve ekran kilidini engellemek istiyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block screen locking. (%2)
tr: %1, ekran kilidini engellemek istiyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) has been prevented from blocking this inactivity behavior. The user can choose to allow it again.]
en: %1 wants to block sleep. (%2)
tr: %1, uykuyu engellemek istiyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep and screen locking. (%2)
tr: %1, ayrıca uykuyu ve ekran kilidini engelliyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking screen locking. (%2)
tr: %1, ayrıca ekran kilidini engelliyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, in addition to the user's manual block switch.]
en: %1 is also blocking sleep. (%2)
tr: %1, ayrıca uykuyu engelliyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep and screen locking. (%2)
tr: %1, uykuyu ve ekran kilidini engelliyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking screen locking. (%2)
tr: %1, ekran kilidini engelliyor. (%2)

[ctx: Application (1) with reason (2) is currently blocking this inactivity behavior, the user can choose to unblock it.]
en: %1 is blocking sleep. (%2)
tr: %1, uykuyu engelliyor. (%2)

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
tr: Engeli Kaldır

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Allow
tr: İzin Ver

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
tr: Pil uygulamacığı, uykuyu ve ekran kilidini bastırmayı etkinleştirdi

en: Power and Battery
tr: Güç ve Pil

en: Battery is not present in the bay
tr: Yuvada pil yok

en: Battery at %1%, not Charging
tr: Pil %​%1, şarj olmuyor

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
tr: Pil %​%1, prize takılı; ancak hâlâ boşalıyor

en: Battery at %1%, Charging
tr: Pil %​%1, şarj oluyor

en: Battery at %1%
tr: Pil %​%1

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
tr: Güç kaynağı pili şarj edecek kadar güçlü değil

en: No Batteries Available
tr: Kullanılabilir Pil Yok

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
tr: Tamamen şarj olana kadar %1

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
tr: Kalan %1

en: Not charging
tr: Şarj olmuyor

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
tr: Kendiliğinden uyku ve ekran kilidi devre dışı, yeniden etkinleştirmek için orta tıklayın

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
tr: Kendiliğinden uykuyu ve ekran kilidini devre dışı bırakmak için orta tıklayın

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
tr[0]: 1 uygulama, başarım kipinin etkinleştirilmesini istedi
tr[1]: %1 uygulama, başarım kipinin etkinleştirilmesini istedi

en: System is in Performance mode; scroll to change
tr: Sistem “Başarım” kipinde, değiştirmek için sarın

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
tr[0]: 1 uygulama, Güç Tasarrufu kipinin etkinleştirilmesini istedi
tr[1]: %1 uygulama, Güç Tasarrufu kipinin etkinleştirilmesini istedi

en: System is in Power Save mode; scroll to change
tr: Sistem “Güç Tasarrufu” kipinde, değiştirmek için sarın

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
tr: Sistem “Dengeli Güç” kipinde, değiştirmek için sarın

en: &Show Energy Information…
tr: &Enerji Bilgisini Göster…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
tr: Tam Dolu Değilken Pil Yüzdesini Simge Üzerinde Göster

en: &Configure Power Management…
tr: &Güç Yönetimini Yapılandır…

en: Power Save
tr: Güç Tasarrufu

en: Balanced
tr: Dengeli

en: Performance
tr: Başarım

en: Power Profile
tr: Güç Profili

[ctx: Power profile]
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

[ctx: Power profile]
en: Not available
tr: Kullanılamıyor

en: Failed to activate %1 mode
tr: %1 kipi etkinleştirilemedi

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
tr: Başarım kipi, ısı oluşturmasını engellemek amacıyla devre dışı bırakıldı; çünkü bilgisayarınızın kucağında olabileceğini algıladık.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
tr: Başarım kipi kullanılamıyor; çünkü bilgisayar çok ısınmış.

en: Performance mode is unavailable.
tr: Başarım kipi kullanılamıyor.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
tr: Isı oluşumunu engellemek amacıyla başarım düşürülebilir; çünkü bilgisayarınızın kucağınızda olabileceğini algıladık.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
tr: Başarım düşürülebilir; çünkü bilgisayar çok ısınmış.

en: Performance may be reduced.
tr: Başarım düşürülebilir.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
tr[0]: Bir uygulama %2 etkinleştirilmesini istedi:
tr[1]: %1 uygulama %2 etkinleştirilmesini istedi:

en: The TLP service automatically controls power profiles
tr: TLP hizmeti, kendiliğinden güç profillerini denetler

en: Power profiles are not supported on your device.
tr: Aygıtınızda güç profilleri desteklenmiyor.

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
tr: Aygıtınızda güç profilleri destekleniyor olabilir.<nl/>Dağıtımınızın paket yöneticisini kullanarak <command>power-profiles-daemon</command> paketini kurun ve sistemi yeniden başlatın.
