plasma-workspace - en to tr translation catalogue (45 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
tr: Kapalı

[ctx: Brightness level]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: Brightness level]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: Brightness level]
en: High
tr: Yüksek

[ctx: Backlight on or off]
en: On
tr: Açık

[ctx: Placeholder is brightness percentage]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
tr: Parlaklık

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
tr: Görüntü Parlaklığı — %1

en: Follow accent color
tr: Vurgu rengini izle

en: Brightness and Color
tr: Parlaklık ve Renk

en: Screen brightness at %1%
tr: Ekran parlaklığı %​%1

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
tr: %1 parlaklığı %​%2

en: Keyboard brightness at %1%
tr: Klavye parlaklığı %​%1

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
tr: Gece Işığı askıya alındı; sürdürmek için orta tıklayın

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
tr: Gece Işığı askıya alındı

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
tr: Gündüz Gece Işığı açık

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
tr: Gece Işığı açık

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
tr: Sabah geçişinde Gece Işığı (%1 olduğunda tamamlanır)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
tr: Akşam geçişinde Gece Işığı (%1 olduğunda tamamlanır)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
tr: Gece Işığı sabah geçişi, %1 için planlandı

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
tr: Gece Işığı akşam geçişi, %1 için planlandı

en: Scroll to adjust screen brightness
tr: Ekran parlaklığını ayarlamak için sarın

en: Middle-click to suspend Night Light
tr: Gece Işığı’nı askıya almak için orta tıklayın

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
tr: Gece Işığını Yapılandır…

en: &Configure Power Management…
tr: &Güç Yönetimini Yapılandır…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
tr: Askıya alındı

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
tr: Kullanılamıyor

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
tr: Etkin değil

[ctx: Night light status]
en: Not running
tr: Çalışmıyor

[ctx: Night light status]
en: On
tr: Açık

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
tr: Sabah Geçişi

[ctx: Night light phase]
en: Day
tr: Gündüz

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
tr: Akşam Geçişi

[ctx: Night light phase]
en: Night
tr: Gece

[ctx: Placeholder is screen color temperature]
en: %1K
tr: %1 K

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Configure…
tr: Yapılandır…

en: Enable and Configure…
tr: Etkinleştir ve Yapılandır…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
tr: Gündüze geçiş şu saatte tamam:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
tr: Geceye geçiş şu saate planlı:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
tr: Geceye geçiş şu saatte tamam:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
tr: Gündüze geçiş şu saate planlı:

en: Keyboard Backlight
tr: Klavye Arka Işığı

en: Keyboard Color
tr: Klavye Rengi

en: Night Light
tr: Gece Işığı
