powerdevil - en to ug translation catalogue (49 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
ug: توك مەنبەسىنى باشقۇرۇش

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
ug: ئېكراننى تاقا

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
ug: توڭلات

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
ug: ئۈچەك

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
ug: توكنى ئۈز

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
ug: توكنى مەجبۇرىي ئۈز

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
ug: ھەرپتاختا يورۇقلۇقىنى ئاشۇر

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
ug: ھەرپتاختا يورۇقلۇقىنى تۆۋەنلەت

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
ug: ھەرپتاختا تەگلىك چىرىغى ئالماشتۇر

en: Switch Power Profile
ug: توك مەنبە سەپلىمە ھۆججىتىنى ئالماشتۇر

[ctx: Display label]
en: Built-in Screen
ug: ئىچكى ئېكران

en: KDE Power Management System
ug: KDE توك مەنبە باشقۇرۇش سىستېمىسى

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
ug: KDE توك مەنبە باشقۇرۇش سىستېمىسى PowerDevil، ئالىي، بۆلەكلىك ۋە يېنىك توك مەنبە باشقۇرۇش نازارەتچىسى

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ug: ئاسرىغۇچى

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
ug: ئالدىنقى مەسئۇل ئادەم

en: Replace an existing instance
ug: مەۋجۇت ئۈلگىنى ئالماشتۇر

en: Activity Manager
ug: پائالىيەت باشقۇرغۇچ

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
ug: بۇ پائالىيەتنىڭ تەدبىرى سىستېمىنىڭ ئۇيقۇ ھالىتىگە كىرىشىنىڭ ئالدىنى ئالىدۇ

en: This activity's policies prevent screen power management
ug: بۇ پائالىيەتنىڭ تەدبىرى سىستېمىنىڭ ئېكران توك مەنبەسىنى باشقۇرۇشىنىڭ ئالدىنى ئالىدۇ

en: Extra Battery Added
ug: قوشۇمچە توكدان قوشۇلدى

en: The system will no longer go to sleep.
ug: سىستېما ئەمدى ئۇيقۇ ھالىتىگە كىرمەيدۇ.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
ug: ئۈسكۈنە توكدانىنىڭ توكى ئاز (%1% قالدى)

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
ug: چاشقىنەك توكدانىنىڭ توكى ئاز (%1% قالدى)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
ug: ھەرپتاختا توكدانىنىڭ توكى ئاز (%1% قالدى)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
ug: كۆكچىش ئۈسكۈنە توكدانىنىڭ توكى ئاز (%1% قالدى)

en: Ensure that the power cord is plugged in all the way and provides enough power.
ug: توك مەنبە چاتقۇچىنىڭ چېتىلغانلىقى ۋە يېتەرلىك توك مەنبەسى تەمىنلىگەنلىكىنى جەزملەڭ.

en: Plug in the power cord.
ug: توك مەنبە چاتقۇچىنى چېتىڭ.

en: The system will shut down in 60 seconds.
ug: سىستېما 60 سېكۇنتتا تاقىلىدۇ.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
ug: ھازىرلا تاقا

en: The system will hibernate in 60 seconds.
ug: سىستېما 60 سېكۇنتتا ئۈچەك ھالىتىگە كىرىدۇ

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
ug: ھازىرلا ئۈچەككە كىر

en: The system will go to sleep in 60 seconds.
ug: سىستېما 60 سېكۇنتتا ئۇيقۇ ھالىتىگە كىرىدۇ.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
ug: ھازىرلا ئۇخلات

en: Please save your work.
ug: خىزمەتلىرىڭىزنى ساقلاڭ

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
ug: ۋاز كەچ

en: Battery Low (%1% Remaining)
ug: توكدانىنىڭ توكى ئاز (%1% قالدى)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
ug: توكدانىنىڭ توكى بەك ئاز (%1% قالدى)

en: Power Cord Plugged In
ug: توك مەنبەسى چېتىلدى

en: The computer will no longer go to sleep.
ug: كومپيۇتېر ئەمدى ئۇيقۇ ھالىتىگە كىرمەيدۇ.

en: Running on AC Power
ug: ئۆزگىرىشچان توك مەنبەسى ئىشلىتىۋاتىدۇ

en: The power cord has been plugged in.
ug: توك مەنبە ماسلاشتۇرغۇچى چېتىلدى.

en: Running on Battery Power
ug: توكدان ئىشلىتىۋاتىدۇ

en: The power cord has been unplugged.
ug: توك مەنبە ماسلاشتۇرغۇچى ئاجرىتىۋېتىلدى.

en: Charging Complete
ug: توكلاش تامام.

en: Battery now fully charged.
ug: ھازىر توكدان لىق توكلاندى.

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
ug: ئېكران يورۇقلۇقىنى ئاشۇر

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness by 1%
ug: ئېكران يورۇقلۇقىنى ئاشۇر 1%

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
ug: ئېكران يورۇقلۇقىنى تۆۋەنلەت

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness by 1%
ug: ئېكران يورۇقلۇقىنى تۆۋەنلەت 1%
