plasma-workspace - en to uk translation catalogue (43 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
uk: Вимкнено

[ctx: Brightness level]
en: Low
uk: Низька

[ctx: Brightness level]
en: Medium
uk: Середня

[ctx: Brightness level]
en: High
uk: Висока

[ctx: Backlight on or off]
en: On
uk: Увімкнено

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
uk: Яскравість

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
uk: Яскравість екрана – %1

en: Follow accent color
uk: Відповідно до кольору акценту

en: Brightness and Color
uk: Яскравість і колір

en: Screen brightness at %1%
uk: Яскравість екрана — %1%

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
uk: Яскравість %1 на рівні %2%

en: Keyboard brightness at %1%
uk: Яскравість підсвічування клавіатури — %1%

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
uk: Використання нічних кольорів призупинено; клацніть середньою, щоб поновити

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
uk: Нічні кольори призупинено

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
uk: «Нічні кольори» при денній температурі кольорів

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
uk: «Нічні кольори» при нічній температурі кольорів

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
uk: «Нічні кольори» у ранковому переході (завершується за %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
uk: «Нічні кольори» у вечірньому переході (завершується за %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
uk: Перехід «Нічних кольорів» у вечірній режим заплановано на %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
uk: Перехід «Нічних кольорів» у ранковий режим заплановано на %1

en: Scroll to adjust screen brightness
uk: Прокрутіть, щоб скоригувати яскравість екрана

en: Middle-click to suspend Night Light
uk: Клацніть середньою, щоб призупинити використання нічних кольорів

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
uk: Налаштувати нічний режим…

en: &Configure Power Management…
uk: &Налаштувати керування живленням…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
uk: Призупинено

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
uk: Немає доступу

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
uk: Не увімкнено

[ctx: Night light status]
en: Not running
uk: Не запущено

[ctx: Night light status]
en: On
uk: Увімкнено

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
uk: Вранішній перехід

[ctx: Night light phase]
en: Day
uk: День

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
uk: Вечірній перехід

[ctx: Night light phase]
en: Night
uk: Ніч

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
uk: Призупинити

en: Configure…
uk: Налаштувати…

en: Enable and Configure…
uk: Увімкнути і налаштувати…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
uk: Перехід до дня завершується за:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
uk: Перехід до ночі заплановано на:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
uk: Перехід до ночі завершується за:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
uk: Перехід до дня заплановано на:

en: Keyboard Backlight
uk: Підсвічування клавіатури

en: Keyboard Color
uk: Колір клавіатури

en: Night Light
uk: Нічні кольори
