PowerTOP - en to it_IT translation catalogue (96 entries)

en: Cannot create temp file
it_IT: Impossibile creare file temporaneo

en: Calibrating: CPU usage on %i threads
it_IT: Calibrazione: uso CPU su %i threads

en: Calibrating: CPU wakeup power consumption
it_IT: Calibrazione: consumo energetico wakeup CPU

en: Calibrating USB devices
it_IT: Calibrazione dispositivi USB

en: .... device %s
it_IT: .... dispositivo %s

en: Calibrating radio devices
it_IT: Calibrazione dispositivi radio

en: Calibrating backlight
it_IT: Calibrazione retroilluminazione

en: Calibrating idle
it_IT: Calibrazione idle

en: Calibrating: disk usage
it_IT: Calibrazione: uso disco

en: Starting PowerTOP power estimate calibration
it_IT: Avvio calibrazione stima energetica PowerTOP

en: Finishing PowerTOP power estimate calibration
it_IT: Termino calibrazione stima energetica PowerTOP

en: Parameters after calibration:
it_IT: Parametri dopo la calibrazione:

en: cpu package %i
it_IT: pacchetto cpu %i

en: cpu package
it_IT: pacchetto cpu

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: cpu_idle event returned no state?
it_IT: l'evento cpu_idle non ha riportato alcuno stato?

en:   Package
it_IT:   Pacchetto

en: C0 active
it_IT: C0 attivo

en: SATA link: %s
it_IT: Link SATA: %s

en: SATA disk: %s
it_IT: Disco SATA: %s

en: Audio codec %s: %s (%s)
it_IT: Codec audio %s: %s (%s)

en: Audio codec %s: %s
it_IT: Codec audio %s: %s

en: The battery reports a discharge rate of %sW
it_IT: La batteria riporta un tasso di scarica di %sW

en: System baseline power is estimated at %sW
it_IT: La potenza di base del sistema è stimata sui %sW

en: Power est.    Usage     Device name
it_IT: Potenza stim.    Uso     Nome dispositivo

en:               Usage     Device name
it_IT:               Uso     Nome dispositivo

en: Usage
it_IT: Uso

en: Network interface: %s (%s)
it_IT: Interfaccia di rete: %s (%s)

en: Radio device: %s
it_IT: Dispositivo Radio: %s

en: PCI Device: %s
it_IT: Dispositivo PCI: %s

en: USB device: %s
it_IT: Dispositivo USB: %s

en: USB device: %s (%s)
it_IT: Dispositivo USB: %s (%s)

en: Overview
it_IT: Riepilogo

en: Idle stats
it_IT: Stat. idle

en: Frequency stats
it_IT: Stat. frequenza

en: Device stats
it_IT: Stat. dispos.

en: Exit
it_IT: Esci

en: PS/2 Touchpad / Keyboard / Mouse
it_IT: Touchpad / Tastiera / Mouse PS/2

en: SATA controller
it_IT: Controller SATA

en: Intel built in USB hub
it_IT: Hub USB Intel integrato

en: Set refresh time out
it_IT: Imposta time out del refresh

en: Usage: powertop [OPTIONS]
it_IT: Uso: powertop [OPZIONI]

en: runs powertop in calibration mode
it_IT: avvia powertop in modalità calibrazione

en: generate a csv report
it_IT: genera un resoconto csv

en: run in "debug" mode
it_IT: avvia in modalità "debug"

en: uses an Extech Power Analyzer for measurements
it_IT: usa un Analizzatore Energetico Extech per le misurazioni

en: generate a html report
it_IT: genera un resoconto html

en: [=iterations] number of times to run each test
it_IT: [=iterazioni] numero di esecuzioni per ogni test

en: suppress stderr output
it_IT: sopprimi output stderr

en: [=seconds]
it_IT: [=secondi]

en: generate a report for 'x' seconds
it_IT: genera un resoconto per 'x' secondi

en: print version information
it_IT: stampa informazioni sulla versione

en: print this help menu
it_IT: stampa questo menu di aiuto

en: PowerTOP is out of memory. PowerTOP is Aborting
it_IT: PowerTOP non ha memoria disponibile. Uscita da PowerTOP

note: one to warm up everything
en: Preparing to take measurements
it_IT: Preparazione per il rilevamento delle misure

en: Taking %d measurement(s) for a duration of %d second(s) each.
it_IT: Rilevamento di %d misurazione(i) per una durata di %d secondo(i) ciascuna.

en: exiting...
it_IT: uscita...

en: Failed to mount debugfs!
it_IT: Impossibile montare debugfs!

en: Leaving PowerTOP
it_IT: Uscita da PowerTOP

en: Cannot save to file
it_IT: Impossibile salvare nel file

en: Cannot load from file
it_IT: Impossibile caricare dal file

note: '%i" is for count, do not translate
en: Loaded %i prior measurements
it_IT: Caricati %i prima delle misurazioni

en: PowerTOP %s needs the kernel to support the 'perf' subsystem
it_IT: PowerTOP %s richiede il kernel per supportare il sottosistema 'perf'

en: as well as support for trace points in the kernel:
it_IT: e per supportare i trace points nel kernel:

en: Estimated power: %5.1f    Measured power: %5.1f    Sum: %5.1f
it_IT: Potenza stimata: %5.1f    Potenza misurata: %5.1f    Som: %5.1f

en: The estimated remaining time is %i hours, %i minutes
it_IT: Il tempo rimanente stimato è di %i ore, %i minuti

en: Summary
it_IT: Riepilogo

en: wakeups/second
it_IT: wakeup/secondo

en: GPU ops/seconds
it_IT: GPU op/secondo

en: VFS ops/sec and
it_IT: VFS op/sec e

en: CPU use
it_IT: uso CPU

en: Power est.
it_IT: Stima energetica

en: Events/s
it_IT: Eventi/s

en: Category
it_IT: Categoria

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Wakeups/s
it_IT: Wakeup/s

en: GPU ops/s
it_IT: GPU op/s

en: Disk IO/s
it_IT: Disco IO/s

en: GFX Wakeups/s
it_IT: GFX Wakeup/s

en: Good
it_IT: Positivo

en: Bad
it_IT: Negativo

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Bluetooth device interface status
it_IT: Stato interfaccia dispositivo bluetooth

en: Wake-on-lan status for device %s
it_IT: Stato wake-on-lan per il dispositivo %s

en: Runtime PM for %s device %s
it_IT: PM runtime per %s dispositivo %s

en: %s device %s has no runtime power management
it_IT: %s dispositivo %s non ha alcuna gestione energetica runtime

en: PCI Device %s has no runtime power management
it_IT: Il dispositivo PCI %s non ha alcuna gestione energetica runtime

en: Runtime PM for PCI Device %s
it_IT: PM runtime per il dispositivo PCI %s

en: Enable Audio codec power management
it_IT: Abilitazione della gestione energetica dei codec audio

en: NMI watchdog should be turned off
it_IT: NMI watchdog dovrebbe essere disattivato

en: VM writeback timeout
it_IT: Timeout del VM writeback

en: Tunables
it_IT: Regolazioni

en:  <ESC> Exit | <Enter> Toggle tunable | <r> Window refresh
it_IT:  <ESC> Esci | <Invio> Commuta regolazione | <r> Aggiorna finestra

en: Autosuspend for unknown USB device %s (%s:%s)
it_IT: Autosospensione per il dispositivo USB sconosciuto %s (%s:%s)

en: Autosuspend for USB device %s [%s]
it_IT: Autosospensione per il dispositivo USB %s [%s]

en: Wireless Power Saving for interface %s
it_IT: Risparmio energetico del dispositivo senza fili per l'interfaccia %s
