PowerTOP - en to pl_PL translation catalogue (80 entries)

en: Cannot create temp file
pl_PL: Nie można utworzyć pliku tymczasowego\n

en: Calibrating USB devices
pl_PL: Kalibracja urządzeń USB\n

en: .... device %s
pl_PL: ... urządzenie %s \n

en: Calibrating radio devices
pl_PL: Kalibracja urządzeń radiowych\n

en: Finishing PowerTOP power estimate calibration
pl_PL: Zakończenie PowerTOP po zebraniu estymaty mocy\n

en: Parameters after calibration:
pl_PL: Parametry po kalibracji:\n

en:   Core
pl_PL: Rdzeń

en: cpu package %i
pl_PL: pakiet cpu %i

en: cpu package
pl_PL: pakiet cpu

en: Package
pl_PL: Paczka

en:   Package
pl_PL: Paczka

en: C0 active
pl_PL: C0 aktywny

en: SATA link: %s
pl_PL: Łącze SATA: %s

en: SATA disk: %s
pl_PL: Dysk SATA: %s

en: Audio codec %s: %s (%s)
pl_PL: Kodek audio %s: %s (%s)

en: Audio codec %s: %s
pl_PL: Kodek audio %s: %s

en: The battery reports a discharge rate of %sW
pl_PL: Tempo rozładowywania baterii: %sW \n

en: System baseline power is estimated at %sW
pl_PL: Bazową moc systemu oszacowano na %sW \n

en: Power est.    Usage     Device name
pl_PL: Szac. moc        Użycie       Nazwa urządzenia \n

en:               Usage     Device name
pl_PL:                       Użycie       Nazwa urządzenia \n

en: Usage
pl_PL: Użycie

en: Network interface: %s (%s)
pl_PL: Interfejs sieciowy: %s (%s)

en: Radio device: %s
pl_PL: Urządzenie radiowe: %s

en: PCI Device: %s
pl_PL: Urządzenie PCI: %s

en: USB device: %s
pl_PL: Urządzenie USB: %s

en: USB device: %s (%s)
pl_PL: Urządzenie USB: %s (%s)

en: Overview
pl_PL: Przegląd

en: Idle stats
pl_PL: Stan jałowy

en: Frequency stats
pl_PL: Statystyki częstotliwości

en: Device stats
pl_PL: Statystyki urządzeń

en: Exit
pl_PL: Wyjście

en: PS/2 Touchpad / Keyboard / Mouse
pl_PL: PS/2 Touchpad / Klawiatura / Mysz

en: SATA controller
pl_PL: kontroler SATA

en: Intel built in USB hub
pl_PL: Intel wbudowany w hub USB

en: Set refresh time out
pl_PL: Ustaw czas odświerzania

en: Usage: powertop [OPTIONS]
pl_PL: Użycie: powertop [OPTIONS]

en: runs powertop in calibration mode
pl_PL: uruchom powertop w trybie kalibracji

en: generate a csv report
pl_PL: generuje raport csv

en: run in "debug" mode
pl_PL: uruchom w trybie "debug"

en: uses an Extech Power Analyzer for measurements
pl_PL: do pomiarów użyj Extech Power Analyzer

en: generate a html report
pl_PL: generuje raport html

en: [=iterations] number of times to run each test
pl_PL:  [=iteracji] liczba powtórzeń każdego testu

en: [=seconds]
pl_PL: [=sekund]

en: generate a report for 'x' seconds
pl_PL: generuje raport dla 'x' sekund

en: [=workload]
pl_PL: [=obciążenie]

en: print version information
pl_PL: wypisz informacje o wersji

en: print this help menu
pl_PL: wypisuje tę informację

en: PowerTOP is out of memory. PowerTOP is Aborting
pl_PL: Brak pamięci. PowerTop kończy działanie

note: one to warm up everything
en: Preparing to take measurements
pl_PL: Przygotowywanie to pomiarów\n

en: Taking %d measurement(s) for a duration of %d second(s) each.
pl_PL: Wykonywanie %d pomiaru(ów) o długości %d sekund(y) każdy \n

en: exiting...
pl_PL: wychodzenie...\n

en: Failed to mount debugfs!
pl_PL: Błąd montowania debugfs!\n

en: Leaving PowerTOP
pl_PL: Zamykanie PowerTop

en: Cannot save to file
pl_PL: Nie można zapisać do pliku

en: Cannot load from file
pl_PL: Nie można załadować z pliku

note: '%i" is for count, do not translate
en: Loaded %i prior measurements
pl_PL: Wczytano %i poprzednich pomiarów \n

en: PowerTOP %s needs the kernel to support the 'perf' subsystem
pl_PL: PowerTOP %s wymaga aby kernel wspierał narzędzie 'perf' \n

en: as well as support for trace points in the kernel:
pl_PL: tak jak wsparcie kernela dla tracepoit-ów: \n

en: Estimated power: %5.1f    Measured power: %5.1f    Sum: %5.1f
pl_PL: Moc szacunkowa: %5.1f   Moc zmierzona: %5.1f   Suma: %5.1f\n\n

en: Summary
pl_PL: Podsumowanie

en: wakeups/second
pl_PL: Pobudki/sekunda

en: GPU ops/seconds
pl_PL: GPU operacji/sekunde

en: VFS ops/sec and
pl_PL: VFS operacji/sek i

en: CPU use
pl_PL: Zużywanie CPU

en: Power est.
pl_PL: Estymacja mocy

en: Events/s
pl_PL: Zdarzenie/nia

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Description
pl_PL: Opis

en: Wakeups/s
pl_PL: Pobutka/i

en: GPU ops/s
pl_PL: GUP opercji/s

en: Disk IO/s
pl_PL: Wejścia/Wyjścia dysku

en: Overview of Software Power Consumers
pl_PL: Przedląd programowych odbiorników energii

en: Good
pl_PL: Dobrze

en: Bad
pl_PL: Źle

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Bluetooth device interface status
pl_PL: Status interfejsu urządzenia Bluetooth

en: Wake-on-lan status for device %s
pl_PL: Status Wake-on-lan dla urządzenia %s

en: Enable Audio codec power management
pl_PL: Zarządzanie zasilaniem kodeka audio włączone

en: NMI watchdog should be turned off
pl_PL: Watchdog NMI powinien być wyłączony

en: Wireless Power Saving for interface %s
pl_PL: Bezprzewodowe oszczędzanie energii dla interfejsu %s
