pppconfig - en to cs translation catalogue (137 entries)

note: Arbitrary upper limits on option and chat files. If they are bigger than this something is wrong.
en: "GNU/Linux PPP Configuration Utility"
cs: "Program pro nastavení PPP v GNU/Linuxu"

en: No UI
cs: Žádné UI

en: You must be root to run this program.
cs: Pro spuštění tohoto programu musíte být root.

en: %s does not exist.
cs: %s neexistuje.

note: Parent
en: Can't close WTR in parent:
cs: U rodiče nelze zavřít WTR:

en: Can't close RDR in parent:
cs: U rodiče nelze zavřít RDR:

note: Child or failed fork()
en: cannot fork:
cs: Nelze rozdvojit:

en: Can't close RDR in child:
cs: U potomka nelze zavřít RDR:

en: Can't redirect stderr:
cs: Nelze přesměrovat stderr:

en: Exec failed:
cs: Selhalo spuštění:

en: Internal error:
cs: Vnitřní chyba:

en: Create a connection
cs: Vytvořit spojení

en: Change the connection named %s
cs: Změnit spojení nazvané %s

en: Create a connection named %s
cs: Vytvořit spojení nazvané %s

note: This section sets up the main menu.
en: This is the PPP configuration utility.  It does not connect to your isp: just configures ppp so that you can do so with a utility such as pon.  It will ask for the username, password, and phone number that your ISP gave you.  If your ISP uses PAP or CHAP, that is all you need.  If you must use a chat script, you will need to know how your ISP prompts for your username and password.  If you do not know what your ISP uses, try PAP.  Use the up and down arrow keys to move around the menus.  Hit ENTER to select an item.  Use the TAB key to move from the menu to <OK> to <CANCEL> and back.  To move on to the next menu go to <OK> and hit ENTER. To go back to the previous menu go to <CANCEL> and hit enter.
cs: Toto je nástroj pro nastavení PPP připojení. PPPconfig samotný se nepřipojuje k poskytovateli, ale pouze nastaví systém tak, abyste se mohli připojit např. programem pon. Budete dotázáni na uživatelské jméno, heslo, telefonní číslo a typ autentizace, kterou váš poskytovatel vyžaduje. Musíte-li použít chat autentizaci, musíte znát i veškeré výzvy vyžadované pro přihlášení. Pokud nevíte, jakou autentizaci váš poskytovatel používá, zkuste PAP. Pro pohyb v menu použijte šipky nahoru a dolů, výběr potvrďte klávesou Enter. Klávesou Tab můžete přeskakovat mezi menu a tlačítky <OK> a <Cancel>, jež vás v průvodci přesouvají dopředu/zpět.

en: Main Menu
cs: Hlavní menu

en: Change a connection
cs: Změnit spojení

en: Delete a connection
cs: Smazat spojení

en: Finish and save files
cs: Skončit a uložit soubory

en: Please select the authentication method for this connection.  PAP is the method most often used in Windows 95, so if your ISP supports the NT or Win95 dial up client, try PAP.  The method is now set to %s.
cs: Vyberte autentizační metodu pro toto spojení. Na Windows se nejčastěji používá metoda PAP, takže je pravděpodobné, že ji váš poskytovatel podporuje. Momentálně vybraná metoda je %s.

en:  Authentication Method for %s
cs:  Autentizační metoda pro %s

en: Peer Authentication Protocol
cs: PAP (Peer Authentication Protocol)

en: Use "chat" for login:/password: authentication
cs: Pro autentizaci pomocí výzvy:/hesla: použijte metodu "chat"

en: Crypto Handshake Auth Protocol
cs: CHAP (Crypto Handshake Auth Protocol)

en: Please select the property you wish to modify, select "Cancel" to go back to start over, or select "Finished" to write out the changed files.
cs: Vyberte vlastnost, kterou chcete upravit, "Cancel" pro návrat zpět, nebo "Hotovo" pro uložení provedených změn.

en: "Properties of %s"
cs: "Vlastnosti připojení %s"

en: %s Telephone number
cs: %s Telefonní číslo

en: %s Login prompt
cs: %s Výzva k přihlášení

en: %s ISP user name
cs: %s Uživatelské jméno

en: %s Password prompt
cs: %s Výzva pro zadání hesla

en: %s ISP password
cs: %s Heslo pro připojení

en: %s Port speed
cs: %s Rychlost portu

en: %s Modem com port
cs: %s Port pro modem

en: %s Authentication method
cs: %s Autentizační metoda

en: Advanced Options
cs: Rozšířené možnosti

en: Write files and return to main menu.
cs: Zapsat soubory a vrátit se zpět do hlavního menu.

note: @menuvar = (gettext("#. This menu allows you to change some of the more obscure settings.  Select #. the setting you wish to change, and select \"Previous\" when you are done. #. Use the arrow keys to scroll the list."),
en: This menu allows you to change some of the more obscure settings.  Select the setting you wish to change, and select "Previous" when you are done. Use the arrow keys to scroll the list.
cs: Toto menu vám umožňuje změnit některé z méně obvyklých nastavení. Až budete s nastavováním hotovi, zvolte "Předchozí".

en: "Advanced Settings for %s"
cs: "Rozšířené možnosti pro %s"

en: %s Modem init string
cs: %s Inicializační řetězec modemu

en: %s Connect response
cs: %s Odpověď na připojení

en: %s Pre-login chat
cs: %s Konverzace před připojením

en: %s Default route state
cs: %s Stav implicitního směrování

en: %s Set ip addresses
cs: %s Nastaví ip adresy

en: %s Turn debugging on or off
cs: %s Zapne/vypne ladění

en: %s Turn demand dialing on or off
cs: %s Zapne/vypne vytáčení na žádost

en: %s Turn persist on or off
cs: %s Zapne/vypne trvalé spojení

en: %s Change DNS
cs: %s Změní DNS

en:                      Add a ppp user
cs:                      Přidá ppp uživatele

en: %s Post-login chat
cs: %s Konverzace po připojení

en: %s Change remotename
cs: %s Změní vzdálené jméno

en: %s Idle timeout
cs: %s Doba nečinnosti

note: End of SWITCH
en: Return to previous menu
cs: Návrat do předchozího menu

en: Exit this utility
cs: Ukončení tohoto programu

en: Internal error: no such thing as %s,
cs: Vnitřní chyba: %s neexistuje,

note: End of while(1) End of do_action the connection string sent by the modem
en: Enter the text of connect acknowledgement, if any.  This string will be sent when the CONNECT string is received from the modem.  Unless you know for sure that your ISP requires such an acknowledgement you should leave this as a null string: that is, ''.
cs: Pokud jej používáte, zadejte text potvrzující spojení. Tento řetězec bude odeslán po obdržení řetězce CONNECT. Pokud stoprocentně nevíte, zda váš  poskytovatel toto potvrzení vyžaduje, měli byste zde ponechat prázdný řetězec, tj. ''.

en: Ack String
cs: Potvrzovací řetězec

note: the login prompt string sent by the ISP
en: Enter the text of the login prompt.  Chat will send your username in response.  The most common prompts are login: and username:.  Sometimes the first letter is capitalized and so we leave it off and match the rest of the word.  Sometimes the colon is omitted.  If you aren't sure, try ogin:.
cs: Zadejte text výzvy k přihlášení. Chat jako odpověď odešle vaše uživatelské jméno. Nejčastější výzvy jsou login: a username:. Občas bývá první písmeno velké, tudíž se vynechává a porovnává se pouze zbytek slova. Poskytovatel někdy vynechává i závěrečnou dvojtečku. Pro začátek zkuste ogin:.

en: Login Prompt
cs: Výzva k přihlášení

note: password prompt sent by the ISP
en: Enter the text of the password prompt.  Chat will send your password in response. The most common prompt is password:.  Sometimes the first letter is capitalized and so we leave it off and match the last part of the word.
cs: Zadejte text výzvy k zadání hesla. Chat jako odpověď odešle vaše heslo. Nejčastější výzva je password:. Občas bývá první písmeno velké, tudíž se vynechává a porovnává se pouze zbytek slova.

en: Password Prompt
cs: Výzva k zadání hesla

note: optional pre-login chat
en: You probably do not need to put anything here.  Enter any additional input your isp requires before you log in.  If you need to make an entry, make the first entry the prompt you expect and the second the required response.  Example: your isp sends 'Server:' and expect you to respond with 'trilobite'.  You would put 'erver trilobite' (without the quotes) here.  All entries must be separated by white space.  You can have more than one expect-send pair.
cs: Velmi pravděpodobně zde nemusíte zadávat nic. Pokud váš poskytovatel vyžaduje tuto položku, zadejte nejprve očekávanou výzvu a pak odpověď. Například: Poskytovatel pošle výzvu 'Server:' a očekává, že odpovíte 'trilobit'. V tomto případě zde zadejte 'erver trilobit' (bez apostrofů). Všechny položky musí být odděleny bílým místem. Můžete použít několik párů výzva-odpověď.

en: Pre-Login
cs: Před přihlášením

note: post-login chat
en: You probably do not need to change this.  It is initially '' \d\c which tells chat to expect nothing, wait one second, and send nothing.  This gives your isp time to get ppp started.  If your isp requires any additional input after you have logged in you should put it here.  This may be a program name like ppp as a response to a menu prompt.  If you need to make an entry, make the first entry the prompt you expect and the second the required response.  Example: your isp sends 'Protocol' and expect you to respond with 'ppp'.  You would put 'otocol ppp' (without the quotes) here.  Fields must be separated by white space.  You can have more than one expect-send pair.
cs: Pravděpodobně zde nemusíte nic měnit. Implicitně je zde '' \d\c, což znamená, že chat nemá nic očekávat, má počkat jednu sekundu a poté se nemá nic odesílat. To dá vašemu poskytovateli dostatek času pro spuštění ppp. Vyžaduje-li poskytovatel nějaké další odezvy, můžete je zadat zde. Například: Poskytovatel pošle výzvu 'Protokol' a očekává, že odpovíte 'ppp'. V takovém případě zde zadejte 'otocol ppp' (bez apostrofů). Všechny položky musí být odděleny bílým místem. Můžete použít několik párů výzva-odpověď.

en: Post-Login
cs: Po přihlášení

en: Enter the username given to you by your ISP.
cs: Zadejte uživatelské jméno přidělené poskytovatelem.

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: Answer 'yes' to have the port your modem is on identified automatically.  It will take several seconds to test each serial port.  Answer 'no' if you would rather enter the serial port yourself
cs: Pokud chcete, aby pppconfig automaticky rozpoznal port, na kterém je modem připojen, odpovězte 'ano'. (Zkoušení každého portu může trvat několik sekund.) Chcete-li zadat port ručně, odpovězte 'ne'.

en: Choose Modem Config Method
cs: Vyberte způsob nastavení modemu

en: Can't probe while pppd is running.
cs: Nelze zkoušet zatímco pppd běží.

en: Probing %s
cs: Zkouším %s

en: Below is a list of all the serial ports that appear to have hardware that can be used for ppp.  One that seems to have a modem on it has been preselected.  If no modem was found 'Manual' was preselected.  To accept the preselection just hit TAB and then ENTER.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
cs: Níže je seznam všech sériových portů, které by k sobě mohly mít připojen modem. Port, ke kterému je modem pravděpodobně připojen, je předvybrán. Pokud nebyl modem nalezen, je vybrána možnost 'Ruční'. Pro pohyb mezi volbami použijte šipku nahoru a dolů, výběr provedete klávesou mezera. Po skončení výběru skočte na tlačítko <OK> klávesou Tab a potvrďte klávesou Enter.

en: Select Modem Port
cs: Vyberte port modemu

en: Enter the port by hand.
cs: Zadat port ručně.

en: Enter the port your modem is on. 
    /dev/ttyS0 is COM1 in DOS. 
    /dev/ttyS1 is COM2 in DOS. 
    /dev/ttyS2 is COM3 in DOS. 
    /dev/ttyS3 is COM4 in DOS. 
    /dev/ttyS1 is the most common.  Note that this must be typed exactly as shown.  Capitalization is important: ttyS1 is not the same as ttys1.
cs: Zadejte port, na kterém se nachází modem. 
    /dev/ttyS0 je v DOSu COM1. 
    /dev/ttyS1 je v DOSu COM2. 
    /dev/ttyS2 je v DOSu COM3. 
    /dev/ttyS3 je v DOSu COM4. 
    /dev/ttyS1 je nejčastější. Při zadávání si dejte pozor na velká a malá písmena: ttyS1 není stejné jako ttys1.

en: Manually Select Modem Port
cs: Ručně vybrat port modemu

en: Enabling default routing tells your system that the way to reach hosts to which it is not directly connected is via your ISP.  This is almost certainly what you want.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press  the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
cs: Povolením implicitního směrování říkáte systému, že cesta k neznámým počítačům má vést přes vašeho poskytovatele, což je obvykle to, co chcete. Pro pohyb mezi volbami použijte šipku nahoru a dolů, výběr provedete klávesou mezera. Po skončení výběru skočte na tlačítko <OK> klávesou Tab a potvrďte klávesou Enter.

en: Default Route
cs: Implicitní směrování

en: Enable default route
cs: Povolit implicitní směrování

en: Disable default route
cs: Zakázat implicitní směrování

en: You almost certainly do not want to change this from the default value of noipdefault. This is not the place for your nameserver ip numbers.  It is the place for your ip number if and only if your ISP has assigned you a static one.  If you have been given only a local static ip, enter it with a colon at the end, like this: 192.168.1.2:  If you have been given both a local and a remote ip, enter the local ip, a colon, and the remote ip, like this: 192.168.1.2:10.203.1.2
cs: Téměř jistě zde chcete ponechat výchozí hodnotu noipdefault. Konkrétní IP adresu sem zadejte pouze v případě, že vám poskytovatel přidělil statickou adresu. Máte-li pouze lokální statickou ip adresu, zadejte ji s dvojtečkou na konci - např. 192.168.1.2:  Znáte-li lokální i vzdálenou statickou ip adresu, zadejte lokální ip adresu, dvojtečku a vzdálenou ip adresu - např. 192.168.1.2:10.203.1.2

en: IP Numbers
cs: IP adresy

note: get the port speed
en: Enter your modem port speed (e.g. 9600, 19200, 38400, 57600, 115200).  I suggest that you leave it at 115200.
cs: Zadejte rychlost modemu (např. 9600, 19200, 38400, 57600, 115200). Doporučuji ponechat 115200.

en: Speed
cs: Rychlost

en: Enter modem initialization string.  The default value is ATZ, which tells the modem to use it's default settings.  As most modems are shipped from the factory with default settings that are appropriate for ppp, I suggest you not change this.
cs: Zadejte inicializační řetězec modemu. Výchozí hodnota je ATZ, což říká, že se má použít tovární nastavení. Protože je většina modemů nastavena správně již od výrobce, doporučuji tuto hodnotu neměnit.

en: Modem Initialization
cs: Inicializace modemu

en: Select method of dialing.  Since almost everyone has touch-tone, you should leave the dialing method set to tone unless you are sure you need pulse.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
cs: Zadejte způsob vytáčení. Pulzní vytáčení vyberte pouze v případě, že jste připojeni na velmi starou ústřednu. Pro pohyb mezi volbami použijte šipku nahoru a dolů, výběr provedete klávesou mezera. Po skončení výběru skočte na tlačítko <OK> klávesou Tab a potvrďte klávesou Enter.

en: Pulse or Tone
cs: pulsní nebo tónová

note: Now get the number.
en: Enter the number to dial.  Don't include any dashes.  See your modem manual if you need to do anything unusual like dialing through a PBX.
cs: Zadejte telefonní číslo, které se bude vytáčet. Vynechejte mezery a pomlčky. Pro případné speciality se podívejte do návodu ke svému modemu.

en: Phone Number
cs: Telefonní číslo

en: Enter the password your ISP gave you.
cs: Zadejte heslo, které vám poskytovatel přidělil.

en: Password
cs: Heslo

en: Enter the name you wish to use to refer to this isp.  You will probably want to give the default name of 'provider' to your primary isp.  That way, you can dial it by just giving the command 'pon'.  Give each additional isp a unique name.  For example, you might call your employer 'theoffice' and your university 'theschool'.  Then you can connect to your isp with 'pon', your office with 'pon theoffice', and your university with 'pon theschool'.  Note: the name must contain no spaces.
cs: Zadejte jméno, kterým se chcete odkazovat na tohoto poskytovatele. Hlavnímu poskytovateli můžete ponechat výchozí jméno 'provider', protože pak se můžete připojit příkazem 'pon' bez dalších parametrů. Dalším poskytovatelům pak přidělte vhodná jedinečná jména, jako 'monopol' nebo 'univerzita'. K těmto poskytovatelům se pak můžete připojit příkazem 'pon monopol' nebo 'pon univerzita'. Poznámka: jména nesmí obsahovat mezery.

en: Provider Name
cs: Jméno poskytovatele

en: This connection exists.  Do you want to overwrite it?
cs: Toto spojení již existuje. Chcete jej přepsat?

en: Connection Exists
cs: Spojení existuje

en: Finished configuring connection and writing changed files.  The chat strings for connecting to the ISP are in /etc/chatscripts/%s, while the options for pppd are in /etc/ppp/peers/%s.  You may edit these files by hand if you wish.  You will now have an opportunity to exit the program, configure another connection, or revise this or another one.
cs: Spojení je nastaveno a změny uloženy. Řetězce pro chat jsou uloženy v /etc/chatscripts/%s, parametry pro pppd jsou v /etc/ppp/peers/%s. Tyto soubory můžete upravit i ručně. Nyní můžete opustit program, vytvořit nové připojení, nebo upravit některé stávající.

en: Finished
cs: Hotovo

note: this sets up new connections by calling other functions to: - initialize a clean state by zeroing state variables - query the user for information about a connection
en: Create Connection
cs: Vytvořit spojení

en: No connections to change.
cs: Žádná spojení pro úpravu.

en: Select a Connection
cs: Vyberte spojení

en: Select connection to change.
cs: Vyberte spojení, které chcete změnit.

en: No connections to delete.
cs: Žádná spojení pro smazání.

en: Delete a Connection
cs: Smazat spojení

en: Select connection to delete.
cs: Vyberte spojení, které chcete smazat.

en: Return to Previous Menu
cs: Návrat do předchozího menu

en: Do you wish to quit without saving your changes?
cs: Chcete skončit bez uložení provedených změn?

en: Quit
cs: Ukončit

en: Debugging is presently enabled.
cs: Ladění je momentálně povoleno.

en: Debugging is presently disabled.
cs: Ladění je momentálně zakázáno.

en: Selecting YES will enable debugging.  Selecting NO will disable it. %s
cs: Výběrem ANO povolíte informace pro ladění, výběrem NE tyto informace zakážete. %s.

en: Debug Command
cs: Ladění

en: Selecting YES will enable demand dialing for this provider.  Selecting NO will disable it.  Note that you will still need to start pppd with pon: pppconfig will not do that for you.  When you do so, pppd will go into the background and wait for you to attempt to access something on the Net, and then dial up the ISP.  If you do enable demand dialing you will also want to set an idle-timeout so that the link will go down when it is idle.  Demand dialing is presently %s.
cs: Výběrem ANO/NE povolíte/zakážete pro tohoto poskytovatele vytáčení na vyžádání. Poznamenejme, že pppd stále budete muset spustit ručně příkazem pon. pppd se tak spustí na pozadí, kde bude čekat, až zachytí pokus o přístup k Internetu a pak se automaticky připojí k poskytovateli. Při zapnutí této volby také budete chtít nastavit dobu nečinnosti, po které se má linka shodit. Vytáčení na vyžádání je momentálně %s.

en: Demand Command
cs: Vytáčení na vyžádání

en: Selecting YES will enable persist mode.  Selecting NO will disable it.  This will cause pppd to keep trying until it connects and to try to reconnect if the connection goes down.  Persist is incompatible with demand dialing: enabling demand will disable persist.  Persist is presently %s.
cs: Výběrem ANO/NE povolíte/zakážete trvalý režim. Tímto způsobíte, že pppd se bude snažit připojit tak dlouho, dokud se mu to nepovede. Spadne-li spojení, pppd se jej bude snažit obnovit. Trvalý režim je neslučitelný s vytáčením na vyžádání (zapnete-li jedno, druh0 se vypne). Trvalý režim je nyní %s.

en: Persist Command
cs: Trvalý režim

en: Choose a method.  'Static' means that the same nameservers will be used every time this provider is used.  You will be asked for the nameserver numbers in the next screen.  'Dynamic' means that pppd will automatically get the nameserver numbers each time you connect to this provider.  'None' means that DNS will be handled by other means, such as BIND (named) or manual editing of /etc/resolv.conf.  Select 'None' if you do not want /etc/resolv.conf to be changed when you connect to this provider.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
cs: Vyberte způsob práce s DNS. 'Statické DNS' znamená, že se pokaždé použijí stejné DNS servery, na jejichž ip adresy budete dotázáni na další obrazovce. 'Dynamické DNS' znamená, že pppd získá ip adresy jmenných serverů při každém připojení k poskytovateli. 'Jiný způsob' znamená, že budete DNS spravovat jiným způsobem, např. pomocí BINDu (named) nebo ruční úpravou /etc/resolv.conf. Pro pohyb mezi volbami použijte šipku nahoru a dolů, výběr provedete klávesou mezera. Po skončení výběru skočte na tlačítko <OK> klávesou Tab a potvrďte klávesou Enter.

en: Configure Nameservers (DNS)
cs: Nastavit jmenné servery (DNS)

en: Use static DNS
cs: Použít statické DNS

en: Use dynamic DNS
cs: Použít dynamické DNS

en: DNS will be handled by other means
cs: DNS bude spravováno jiným způsobem

en: 
    Enter the IP number for your primary nameserver.
cs: 
    Zadejte IP adresu primárního jmenného serveru.

en: IP number
cs: IP adresa

en: Enter the IP number for your secondary nameserver (if any).
cs: Zadejte IP adresu sekundárního jmenného serveru (pokud existuje).

en: Enter the username of a user who you want to be able to start and stop ppp.  She will be able to start any connection.  To remove a user run the program vigr and remove the user from the dip group.
cs: Zadejte uživatele, který má mít právo spustit a zastavit ppp. (Může pak spustit libovolné spojení.) Chcete-li uživateli odebrat práva na spuštění ppp, spusťte program vigr a odeberte uživatele ze skupiny dip.

en: Add User
cs: Přidat uživatele

note: Make sure the user exists.
en: 
    No such user as %s.
cs: 
    Uživatel %s neexistuje.

en: You probably don't want to change this.  Pppd uses the remotename as well as the username to find the right password in the secrets file.  The default remotename is the provider name.  This allows you to use the same username with different providers.  To disable the remotename option give a blank remotename.  The remotename option will be omitted from the provider file and a line with a * instead of a remotename will be put in the secrets file.
cs: Tuto položku pravděpodobně nepotřebujete měnit. PPPD používá vzdálené jméno zároveň s uživatelským jménem pro nalezení správného hesla v utajovaném souboru. Výchozí vzdálené jméno je jméno poskytovatele, což vám umožňuje použít stejné přihlašovací jméno pro různé poskytovatele. Pro zakázání této vlastnosti zadejte prázdné jméno - tato volba pak bude v souboru o poskytovateli vynechána a do tajného souboru s hesly se místo vzdáleného jména vloží hvězdička.

en: Remotename
cs: Vzdálené jméno

en: If you want this PPP link to shut down automatically when it has been idle for a certain number of seconds, put that number here.  Leave this blank if you want no idle shutdown at all.
cs: Chcete-li, aby se toto PPP spojení automaticky ukončilo po určité době nečinnosti, zadejte zde požadovaný počet sekund. Nechcete-li spojení ukončovat, ponechte prázdné.

en: Idle Timeout
cs: Doba nečinnosti

note: $data =~ s/\n{2,}/\n/gso; # Remove blank lines
en: Couldn't open %s.
cs: Nelze otevřít %s.

en: Can't open %s.
cs: Nelze otevřít %s.

note: Get an exclusive lock.  Return if we can't get it. Get an exclusive lock.  Exit if we can't get it.
en: Can't lock %s.
cs: Nelze zamknout %s.

en: Couldn't print to %s.
cs: Nelze zapisovat do %s.

en: Couldn't rename %s.
cs: Nelze přejmenovat %s.

en: Usage: pppconfig [--version] | [--help] | [[--dialog] | [--whiptail] | [--gdialog] [--noname] | [providername]]
    '--version' prints the version.
    '--help' prints a help message.
    '--dialog' uses dialog instead of gdialog.
    '--whiptail' uses whiptail.
    '--gdialog' uses gdialog.
    '--noname' forces the provider name to be 'provider'.
    'providername' forces the provider name to be 'providername'.
cs: Použití: pppconfig [--version] | [--help] | [[--dialog] | [--whiptail] | [--gdialog] [--noname] | [jméno_poskytovatele]]
    '--version' zobrazí verzi.
    '--help' zobrazí nápovědu.
    '--dialog' místo gdialogu použije dialog.
    '--whiptail' použije whiptail.
    '--gdialog' použije gdialog.
    '--noname' vynutí název poskytovatele 'provider'.
    'jméno_poskytovatele' vynutí tento název poskytovatele.

en: pppconfig is an interactive, menu driven utility to help automate setting 
    up a dial up ppp connection.  It currently supports PAP, CHAP, and chat 
    authentication.  It uses the standard pppd configuration files.  It does 
    not make a connection to your isp, it just configures your system so that 
    you can do so with a utility such as pon.  It can detect your modem, and 
    it can configure ppp for dynamic dns, multiple ISP's and demand dialing. 
    
    Before running pppconfig you should know what sort of authentication your 
    isp requires, the username and password that they want you to use, and the 
    phone number.  If they require you to use chat authentication, you will 
    also need to know the login and password prompts and any other prompts and 
    responses required for login.  If you can't get this information from your 
    isp you could try dialing in with minicom and working through the procedure 
    until you get the garbage that indicates that ppp has started on the other 
    end. 
    
    Since pppconfig makes changes in system configuration files, you must be 
    logged in as root or use sudo to run it.
cs: pppconfig je interaktivní nástroj pro vytvoření a správu vytáčeného ppp
    připojení. Momentálně podporuje autentizace PAP, CHAP a chat. PPPconfig
    samotný neprovádí připojení k poskytovateli, ale pouze nastaví systém tak,
    abyste se mohli připojit např. programem pon. Používá standardní
    konfigurační soubory programu pppd, umí rozpoznat připojený modem a zvládá
    i pokročilejší funkce jako vytáčení na vyžádání.
    
    Před spuštěním pppconfigu byste si měli zjistit uživatelské jméno, heslo,
    telefonní číslo a typ autentizace, kterou váš poskytovatel vyžaduje. Při
    použití chat autentizace musíte znát i veškeré výzvy vyžadované pro
    přihlášení. Nemůžete-li tyto informace od svého poskytovatele získat,
    můžete se zkusit přihlásit minicomem a prokousat se přihlášením ručně.
    
    Protože pppconfig mění některé systémové soubory, musíte být přihlášeni
    jako root, nebo použít program sudo.
