pppconfig - en to da translation catalogue (135 entries)

note: Arbitrary upper limits on option and chat files. If they are bigger than this something is wrong.
en: "GNU/Linux PPP Configuration Utility"
da: »GNU/Linux PPP-opsætningsværktøj«

en: No UI
da: Ingen brugerflade

en: You must be root to run this program.
da: Du skal være root for at køre dette program.

en: %s does not exist.
da: %s findes ikke.

note: Parent
en: Can't close WTR in parent:
da: Kan ikke lukke WTR i forælder:

en: Can't close RDR in parent:
da: Kan ikke lukke RDR i forælder:

note: Child or failed fork()
en: cannot fork:
da: kan ikke forgrene:

en: Can't close RDR in child:
da: Kan ikke lukke RDR i barn:

en: Can't redirect stderr:
da: Kan ikke omdirigere stderr:

en: Exec failed:
da: Kørsel fejlede:

en: Internal error:
da: Intern fejl:

en: Create a connection
da: Opret en forbindelse

en: Change the connection named %s
da: Ret forbindelsen med navnet %s

en: Create a connection named %s
da: Opret forbindelse med navnet %s

note: This section sets up the main menu.
en: This is the PPP configuration utility.  It does not connect to your isp: just configures ppp so that you can do so with a utility such as pon.  It will ask for the username, password, and phone number that your ISP gave you.  If your ISP uses PAP or CHAP, that is all you need.  If you must use a chat script, you will need to know how your ISP prompts for your username and password.  If you do not know what your ISP uses, try PAP.  Use the up and down arrow keys to move around the menus.  Hit ENTER to select an item.  Use the TAB key to move from the menu to <OK> to <CANCEL> and back.  To move on to the next menu go to <OK> and hit ENTER. To go back to the previous menu go to <CANCEL> and hit enter.
da: Dette er PPP-opsætningsværktøjet. Det opretter ikke forbindelsen til din
    internetudbyder. Det sætter blot ppp op, så du kan gøre dette med et
    andet værktøj såsom pon. Det vil spørge efter det brugernavn, adgangskode
    og telefonnummer, du har fået af din udbyder. Hvis din udbyder bruger PAP
    eller CHAP, er dette alt hvad du har brug for. Hvis du er nødt til at bruge
    et chat-skript, skal du vide hvordan din udbyder spørger efter dit
    brugernavn og adgangskode. Hvis du ikke ved, hvad din udbyder bruger, så
    prøv PAP. Brug piletasterne op og ned til at flytte rundt i menuerne.
    Tryk RETUR for at vælge et menupunkt. Brug tabulatortasten til at hoppe
    fra menuen til <O.k.>, <AFBRYD> og tilbage. Når du er parat til at gå
    videre til næste menu, så hop til <O.k.> og tryk RETUR. For at gå tilbage
    til den forrige menu skal du hoppe til <CANCEL> og trykke RETUR.

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Change a connection
da: Ret en forbindelse

en: Delete a connection
da: Slet en forbindelse

en: Finish and save files
da: Afslut og gem filerne

en: Please select the authentication method for this connection.  PAP is the method most often used in Windows 95, so if your ISP supports the NT or Win95 dial up client, try PAP.  The method is now set to %s.
da: Vælg hvilken godkendelsesmetode, der bruges til denne forbindelse. PAP er den oftest benyttede metode under Windows 95, så hvis din udbyder understøtter opkaldsprogrammet i NT eller Windows 95, bør du prøve PAP. Metoden er nu sat til %s.

en:  Authentication Method for %s
da:  Godkendelsesmetode for %s

en: Use "chat" for login:/password: authentication
da: Brug »chat« til login:/adgangskode:-godkendelse

en: Please select the property you wish to modify, select "Cancel" to go back to start over, or select "Finished" to write out the changed files.
da: Vælg den indstilling, du ønsker at ændre, tryk på »Afbryd« for at gå tilbage for at starte forfra eller vælg »Færdig« for at skrive de ændrede filer.

en: "Properties of %s"
da: »Indstillinger for %s«

en: %s Telephone number
da: %s Telefonnummer

en: %s Login prompt
da: %s Logind-prompt

en: %s ISP user name
da: %s Brugernavn hos udbyder

en: %s Password prompt
da: %s Adgangskode-prompt

en: %s ISP password
da: %s Adgangskode hos udbyder

en: %s Port speed
da: %s Porthastighed

en: %s Modem com port
da: %s Modemmets COM-port

en: %s Authentication method
da: %s Godkendelsesmetode

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Write files and return to main menu.
da: Skriv filer og returner til hovedmenuen.

note: @menuvar = (gettext("#. This menu allows you to change some of the more obscure settings.  Select #. the setting you wish to change, and select \"Previous\" when you are done. #. Use the arrow keys to scroll the list."),
en: This menu allows you to change some of the more obscure settings.  Select the setting you wish to change, and select "Previous" when you are done. Use the arrow keys to scroll the list.
da: Denne menu giver dig mulighed for at ændre nogle af de sjældnere indstillinger. Vælg den indstilling, du ønsker at ændre og vælg »Forrige«, når du er færdig. Brug piletasterne til at komme rundt i listen.

en: "Advanced Settings for %s"
da: »Avancerede indstillinger for %s«

en: %s Modem init string
da: %s Modemmets initialiseringsstreng

en: %s Connect response
da: %s Forbindelsessvar (Connect response)

en: %s Pre-login chat
da: %s Før-logind udveksling (Pre-login chat)

en: %s Default route state
da: %s Standardrutetilstand (Default route state)

en: %s Set ip addresses
da: %s Sæt IP-adresser

en: %s Turn debugging on or off
da: %s Slå fejlsporing til eller fra

en: %s Turn demand dialing on or off
da: %s Slå automatisk opkald til eller fra

en: %s Turn persist on or off
da: %s Slå vedvarende forbindelse til eller fra

en: %s Change DNS
da: %s Ret DNS

en:                      Add a ppp user
da:                      Tilføj ppp-bruger

en: %s Post-login chat
da: %s Efter-logind udveksling (Post-login chat)

en: %s Change remotename
da: %s Ret eksternt navn

en: %s Idle timeout
da: %s Tidsudløb ved tomgang

note: End of SWITCH
en: Return to previous menu
da: Returner til forrige menu

en: Exit this utility
da: Afslut dette værktøj

en: Internal error: no such thing as %s,
da: Intern fejl: %s findes ikke,

note: End of while(1) End of do_action the connection string sent by the modem
en: Enter the text of connect acknowledgement, if any.  This string will be sent when the CONNECT string is received from the modem.  Unless you know for sure that your ISP requires such an acknowledgement you should leave this as a null string: that is, ''.
da: Angiv teksten for en eventuel forbindelsesbekræftelsen. Denne streng vil blive sendt, når CONNECT-strengen er modtaget fra modemmet. Medmindre du er sikker på, at din udbyder kræver en bekræftelse, bør du lade feltet stå som en null-streng: det vil sige ''.

en: Ack String
da: Bekræftelsesstreng

note: the login prompt string sent by the ISP
en: Enter the text of the login prompt.  Chat will send your username in response.  The most common prompts are login: and username:.  Sometimes the first letter is capitalized and so we leave it off and match the rest of the word.  Sometimes the colon is omitted.  If you aren't sure, try ogin:.
da: Angiv teksten i logind-prompten. Programmet vil sende dit brugernavn som svar. De oftest benyttede prompter er »login:« og »username:«. Nogle gange står første bogstav stort, så vi udelader dette og forsøger at matche resten af ordet. Somme tider udelades kolonnet. Hvis du er usikker, så prøv med »ogin:«.

en: Login Prompt
da: Logind-prompt

note: password prompt sent by the ISP
en: Enter the text of the password prompt.  Chat will send your password in response. The most common prompt is password:.  Sometimes the first letter is capitalized and so we leave it off and match the last part of the word.
da: Angiv teksten i adgangskode-prompten. Programmet vil sende din adgangskode som svar. Den oftest benyttede prompt er »password:«. Nogle gange står det første bogstav med stort, så vi udelader dette og forsøger at matche resten af ordet.

en: Password Prompt
da: Adgangskode-prompt

note: optional pre-login chat
en: You probably do not need to put anything here.  Enter any additional input your isp requires before you log in.  If you need to make an entry, make the first entry the prompt you expect and the second the required response.  Example: your isp sends 'Server:' and expect you to respond with 'trilobite'.  You would put 'erver trilobite' (without the quotes) here.  All entries must be separated by white space.  You can have more than one expect-send pair.
da: Du behøver sikkert ikke at skrive noget her. Angiv de ekstra inddata din udbyder måtte kræve, før du logger på. Hvis du vil indsætte en tekst, så skriv først den prompt, du forventer, efterfulgt af dit svar. Eksempel: Din udbyder sender »Server:« og forventer at du svarer med »trilobite«. Du kan da skrive (uden citationstegn): »erver trilobite«. Alle poster skal adskilles med mellemrum. Du kan godt have flere sådanne »forvent-send«-par.

en: Pre-Login
da: Før-logind

note: post-login chat
en: You probably do not need to change this.  It is initially '' \d\c which tells chat to expect nothing, wait one second, and send nothing.  This gives your isp time to get ppp started.  If your isp requires any additional input after you have logged in you should put it here.  This may be a program name like ppp as a response to a menu prompt.  If you need to make an entry, make the first entry the prompt you expect and the second the required response.  Example: your isp sends 'Protocol' and expect you to respond with 'ppp'.  You would put 'otocol ppp' (without the quotes) here.  Fields must be separated by white space.  You can have more than one expect-send pair.
da: Du behøver sikkert ikke at ændre dette. Det er som udgangspunkt '' \d\c, hvilket betyder at chat intet forventer, venter et sekund og ingenting sender. Det giver din udbyder tid til at få startet ppp. Hvis din udbyder kræver yderligere inddata efter du har logget på, skal du angive det her. Det kan f.eks. være et programnavn såsom ppp som svar på en menuprompt. Hvis du skal indsætte et punkt, skal du først skrive den prompt, du forventer og derefter det krævede svar. Hvis f.eks. din udbyder sender »Protocol« og forventer at du svarer med »ppp«, skal du skrive »otocol ppp« her (uden citationstegn). Felterne skal adskilles med mellemrum. Du kan godt angive flere sådanne »forvent send«-par.

en: Post-Login
da: Efter-logind

en: Enter the username given to you by your ISP.
da: Angiv det brugernavn, din udbyder har givet dig.

en: User Name
da: Brugernavn

en: Answer 'yes' to have the port your modem is on identified automatically.  It will take several seconds to test each serial port.  Answer 'no' if you would rather enter the serial port yourself
da: Svar »ja« for automatisk søgning efter den port, dit modem er på. Det vil tage flere sekunder at tjekke hver seriel port. Svar »nej« hvis du hellere vil angive den serielle port selv

en: Choose Modem Config Method
da: Vælg modemopsætningsmetode

en: Can't probe while pppd is running.
da: Kan ikke søge mens pppd kører.

en: Probing %s
da: Søger %s

en: Below is a list of all the serial ports that appear to have hardware that can be used for ppp.  One that seems to have a modem on it has been preselected.  If no modem was found 'Manual' was preselected.  To accept the preselection just hit TAB and then ENTER.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
da: Herunder finder du en liste over alle de serielle porte, der lader til at have udstyr, som ppp kan bruge. Hvis en af dem ser ud til at have et modem, er den forvalgt. Hvis der ikke blev fundet noget modem, er »Manuel« forvalgt. For at acceptere forvalget, skal du blot trykke TAB og RETUR. Brug piletasterne til at ændre dit valg, og tryk mellemrum for at vælge. Når du er færdig, skal du bruge TAB for at vælge <O.k.> og RETUR for at gå videre til næste punkt.

en: Select Modem Port
da: Vælg modemport

en: Enter the port by hand.
da: Angiv port i hånden.

en: Enter the port your modem is on. 
    /dev/ttyS0 is COM1 in DOS. 
    /dev/ttyS1 is COM2 in DOS. 
    /dev/ttyS2 is COM3 in DOS. 
    /dev/ttyS3 is COM4 in DOS. 
    /dev/ttyS1 is the most common.  Note that this must be typed exactly as shown.  Capitalization is important: ttyS1 is not the same as ttys1.
da: Angiv hvilken port, dit modem sidder i. 
    /dev/ttyS0 er COM1 under DOS. 
    /dev/ttyS1 er COM2 under DOS. 
    /dev/ttyS2 er COM3 under DOS. 
    /dev/ttyS3 er COM4 under DOS. 
    /dev/ttyS1 er den mest almindelige. Bemærk at porten skal skrives nøjagtigt som vist herover. Der er forskel på store og små bogstaver: /dev/ttyS1 er ikke det samme som /dev/ttys1.

en: Manually Select Modem Port
da: Vælg modemport manuelt

en: Enabling default routing tells your system that the way to reach hosts to which it is not directly connected is via your ISP.  This is almost certainly what you want.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press  the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
da: Hvis du aktiverer standardrutning, fortæller du dit system, at det skal nå maskiner, det ikke er direkte forbundet med via din internetudbyder. Dette er næsten helt sikkert, hvad du ønsker. Brug piletasterne til at ændre dit valg og tryk mellemrum for at vælge. Når du er færdig, så brug TAB for at vælge <O.k.> og RETUR for at fortsætte til næste punkt.

en: Default Route
da: Standardrute

en: Enable default route
da: Aktiver standardrute

en: Disable default route
da: Deaktiver standardrute

en: You almost certainly do not want to change this from the default value of noipdefault. This is not the place for your nameserver ip numbers.  It is the place for your ip number if and only if your ISP has assigned you a static one.  If you have been given only a local static ip, enter it with a colon at the end, like this: 192.168.1.2:  If you have been given both a local and a remote ip, enter the local ip, a colon, and the remote ip, like this: 192.168.1.2:10.203.1.2
da: Du bør næsten helt sikkert ikke ændre dette fra standardværdien noipdefault. Det er ikke her, navneservernes IP-numre skal angives. Her skal dit eget IP-nummer angives hvis - og kun hvis - din udbyder har tildelt dig et statisk IP-nummer. Hvis du kun har fået et lokalt statisk IP-nummer, så angiv det efterfulgt af et kolon, som f.eks. 192.168.1.2:. Hvis du både har fået et lokalt og et eksternt IP-nummer, så angiv det lokale IP-nummer, et kolon og derefter det eksterne IP-nummer som f.eks.: 192.168.1.2:10.203.1.2

en: IP Numbers
da: IP-numre

note: get the port speed
en: Enter your modem port speed (e.g. 9600, 19200, 38400, 57600, 115200).  I suggest that you leave it at 115200.
da: Angiv dit modems porthastighed (f.eks. 9600, 19200, 38400, 57600, 115200). Jeg foreslår, at du lader den stå på 115200.

en: Speed
da: Hastighed

en: Enter modem initialization string.  The default value is ATZ, which tells the modem to use it's default settings.  As most modems are shipped from the factory with default settings that are appropriate for ppp, I suggest you not change this.
da: Angiv modemmets initialiseringsstreng. Standardværdien er ATZ, som beder modemmet benytte sine standardindstillinger. Da de fleste modemmer har standardindstillinger, der passer til ppp fra fabrikken, foreslås det at du ikke ændrer den.

en: Modem Initialization
da: Modem-initialisering

en: Select method of dialing.  Since almost everyone has touch-tone, you should leave the dialing method set to tone unless you are sure you need pulse.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
da: Vælg opkaldsmetode. Da de allerfleste har toneopkald, bør du beholde tone-indstillingen, medmindre du er sikker på, at du skal bruge puls. Brug piletasterne til at ændre dit valg og tryk mellemrum for at vælge. Når du er færdig, så brug TAB for at vælge <O.k.> og RETUR for at fortsætte til næste punkt.

en: Pulse or Tone
da: Puls eller tone

note: Now get the number.
en: Enter the number to dial.  Don't include any dashes.  See your modem manual if you need to do anything unusual like dialing through a PBX.
da: Angiv det nummer, der skal ringes til. Medtag ikke bindestreger. Se din modemmanual, hvis du har brug for at gøre andet end at ringe gennem en normal telefoncentral (PBX).

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: Enter the password your ISP gave you.
da: Angiv den adgangskode, du har fået af din udbyder.

en: Password
da: Adgangskode

en: Enter the name you wish to use to refer to this isp.  You will probably want to give the default name of 'provider' to your primary isp.  That way, you can dial it by just giving the command 'pon'.  Give each additional isp a unique name.  For example, you might call your employer 'theoffice' and your university 'theschool'.  Then you can connect to your isp with 'pon', your office with 'pon theoffice', and your university with 'pon theschool'.  Note: the name must contain no spaces.
da: Angiv det navn, du vil bruge til at referere til denne udbyder. Det er en god ide at give standardnavnet »provider« til din primære udbyder. Hvis du gør det, kan du kalde den op med kommandoen »pon«. Giv hver enkelt udbyder et unikt navn. Du kan f.eks. kalde din arbejdsgiver »kontoret« og universitetet for »skolen«. Så kan du forbinde dig til din udbyder med »pon«, kontoret med »pon kontoret« og universitetet med »pon skolen«. Bemærk: navnet må ikke indeholde mellemrum.

en: Provider Name
da: Udbydernavn

en: This connection exists.  Do you want to overwrite it?
da: Denne forbindelse findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Connection Exists
da: Forbindelsen findes

en: Finished configuring connection and writing changed files.  The chat strings for connecting to the ISP are in /etc/chatscripts/%s, while the options for pppd are in /etc/ppp/peers/%s.  You may edit these files by hand if you wish.  You will now have an opportunity to exit the program, configure another connection, or revise this or another one.
da: Afsluttede opsætningen af forbindelsen og skrivning af ændrede filer. Chat-skriptet til at forbinde dig til udbyderen er i /etc/chatscripts/%s, mens pppd's indstillinger er i /etc/ppp/peers/%s. Du kan redigere disse filer manuelt, hvis du ønsker det. Du kan nu afslutte programmet, sætte endnu en forbindelse op eller rette i denne eller andre forbindelser.

en: Finished
da: Færdig

note: this sets up new connections by calling other functions to: - initialize a clean state by zeroing state variables - query the user for information about a connection
en: Create Connection
da: Opret forbindelse

en: No connections to change.
da: Ingen forbindelser at ændre.

en: Select a Connection
da: Vælg en forbindelse

en: Select connection to change.
da: Vælg en forbindelse at ændre.

en: No connections to delete.
da: Ingen forbindelser at ændre.

en: Delete a Connection
da: Slet en forbindelse

en: Select connection to delete.
da: Vælg en forbindelse at slette.

en: Return to Previous Menu
da: Returner til forrige menu

en: Do you wish to quit without saving your changes?
da: Vil du afbryde uden at gemme dine ændringer?

en: Quit
da: Afbryd

en: Debugging is presently enabled.
da: Fejlsøgning er i øjeblikket aktiveret.

en: Debugging is presently disabled.
da: Fejlsøgning er i øjeblikket deaktiveret.

en: Selecting YES will enable debugging.  Selecting NO will disable it. %s
da: Vælger du JA, aktiveres fejlsøgningen. NEJ vil deaktivere den. %s

en: Debug Command
da: Fejlsporingskommando

en: Selecting YES will enable demand dialing for this provider.  Selecting NO will disable it.  Note that you will still need to start pppd with pon: pppconfig will not do that for you.  When you do so, pppd will go into the background and wait for you to attempt to access something on the Net, and then dial up the ISP.  If you do enable demand dialing you will also want to set an idle-timeout so that the link will go down when it is idle.  Demand dialing is presently %s.
da: Ved at vælge JA, aktiverer du automatisk opkald til denne udbyder. Vælger du NEJ, deaktiverer du dette. Bemærk at du stadig skal starte pppd med pon:. pppconfig vil ikke gøre dette for dig. Når du gør dette, vil pppd gå i baggrunden og vente på, at du forsøger at nå noget på netværket, hvorefter den vil kalde op til din udbyder. Hvis du aktiverer automatisk opkald, bør du også sætte et tomgangstidsudløb op, således at forbindelsen bliver nedlagt, når den ikke benyttes. Automatisk opkald er aktuelt %s.

en: Demand Command
da: Automatisk opkald

en: Selecting YES will enable persist mode.  Selecting NO will disable it.  This will cause pppd to keep trying until it connects and to try to reconnect if the connection goes down.  Persist is incompatible with demand dialing: enabling demand will disable persist.  Persist is presently %s.
da: Vælger du JA, aktiveres vedvarende tilstand. NEJ vil deaktivere den. Det vil få pppd til at blive ved med at forsøge indtil den opnår forbindelse og forsøge at forbinde sig igen, hvis forbindelsen går ned. Vedvarende tilstand er inkompatibel med automatisk opkald. Hvis du aktiverer automatisk opkald, deaktiveres vedvarende tilstand. Vedvarende tilstand er aktuelt %s.

en: Persist Command
da: Vedvarende kommando

en: Choose a method.  'Static' means that the same nameservers will be used every time this provider is used.  You will be asked for the nameserver numbers in the next screen.  'Dynamic' means that pppd will automatically get the nameserver numbers each time you connect to this provider.  'None' means that DNS will be handled by other means, such as BIND (named) or manual editing of /etc/resolv.conf.  Select 'None' if you do not want /etc/resolv.conf to be changed when you connect to this provider.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
da: Vælg en metode. »Statisk« betyder, at de samme navneservere vil blive brugt hver gang denne udbyder bliver brugt. Du vil blive bedt om navneservernes IP-numre på næste skærm. »Dynamisk« betyder, at pppd automatisk vil hente navneservernes IP-numre hver gang du forbinder dig til denne udbyder. »Ingen« betyder at DNS vil blive håndteret på anden måde, såsom BIND (named) eller manuel redigering af /etc/resolv.conf. Vælg »Ingen« hvis du ikke ønsker at /etc/resolv.conf skal ændres, når du forbinder dig til denne udbyder. Brug piletasterne til at ændre dit valg og tryk mellemrum for at vælge. Når du er færdig, så brug TAB for at vælge <O.k.> og RETUR for at fortsætte til næste punkt.

en: Configure Nameservers (DNS)
da: Sæt navneservere op (DNS)

en: Use static DNS
da: Benyt statisk DNS

en: Use dynamic DNS
da: Benyt dynamisk DNS

en: DNS will be handled by other means
da: DNS bliver håndteret på anden måde

en: 
    Enter the IP number for your primary nameserver.
da: 
    Angiv din primære navneservers IP-nummer.

en: IP number
da: IP-nummer

en: Enter the IP number for your secondary nameserver (if any).
da: Angiv din sekundære navneservers IP-nummer (hvis du har sådan en).

en: Enter the username of a user who you want to be able to start and stop ppp.  She will be able to start any connection.  To remove a user run the program vigr and remove the user from the dip group.
da: Angiv brugernavnet på en bruger, som skal kunne starte og stoppe ppp. Personen vil kunne starte enhver forbindelse. Hvis du vil fjerne en bruger, skal du gøre programmet vigr og fjerne brugeren fra gruppen dip.

en: Add User
da: Tilføj bruger

note: Make sure the user exists.
en: 
    No such user as %s.
da: 
    Ingen bruger som %s.

en: You probably don't want to change this.  Pppd uses the remotename as well as the username to find the right password in the secrets file.  The default remotename is the provider name.  This allows you to use the same username with different providers.  To disable the remotename option give a blank remotename.  The remotename option will be omitted from the provider file and a line with a * instead of a remotename will be put in the secrets file.
da: Du bør nok ikke ændre dette. pppd bruger det eksterne navn sammen med brugernavnet til at finde den rigtige adgangskode i »secrets-filen«. Det normale eksterne navn er udbyderens navn. På denne måde kan du bruge det samme brugernavn ved flere udbydere. For at slå indstillingen for det eksterne navn fra, kan du angive et tomt eksternt navn. Indstillingen for det eksterne navn (»remotename«) vil da blive udeladt i din udbyderfil og en linje med en * i stedet for et eksternt navn vil blive placeret i »secrets-filen«.

en: Remotename
da: Eksternt navnt

en: If you want this PPP link to shut down automatically when it has been idle for a certain number of seconds, put that number here.  Leave this blank if you want no idle shutdown at all.
da: Hvis du vil have at denne PPP-forbindelse lukkes ned automatisk, når den har været ubenyttet i et bestemt antal sekunder, så skriv dette antal her. Hvis du ikke ønsker at forbindelsen skal lukkes ned automatisk, hvis den ikke benyttes, så lad feltet stå tomt.

en: Idle Timeout
da: Tidsudløb ved tomgang

note: $data =~ s/\n{2,}/\n/gso; # Remove blank lines
en: Couldn't open %s.
da: Kunne ikke åbne %s.

en: Can't open %s.
da: Kan ikke åbne %s.

note: Get an exclusive lock.  Return if we can't get it. Get an exclusive lock.  Exit if we can't get it.
en: Can't lock %s.
da: Kan ikke låse %s.

en: Couldn't print to %s.
da: Kunne ikke skrive til %s.

en: Couldn't rename %s.
da: Kunne ikke omdøbe %s.

en: Usage: pppconfig [--version] | [--help] | [[--dialog] | [--whiptail] | [--gdialog] [--noname] | [providername]]
    '--version' prints the version.
    '--help' prints a help message.
    '--dialog' uses dialog instead of gdialog.
    '--whiptail' uses whiptail.
    '--gdialog' uses gdialog.
    '--noname' forces the provider name to be 'provider'.
    'providername' forces the provider name to be 'providername'.
da: Brug: pppconfig [--version] | [--help] | [[--dialog] | [--whiptail] | [--gdialog] [--noname] | [udbydernavn]]
    »--version« viser versionen.
    »--help« viser en hjælpebesked.
    »--dialog« benytter dialog i stedet for gdialog.
    »--whiptail« benytter whiptail.
    »--gdialog« benytter gdialog.
    »--noname« tvinger udbydernavnet til at være »provider«.
    »udbydernavn« tvinger udbydernavnet til at være »udbydernavn«.

en: pppconfig is an interactive, menu driven utility to help automate setting 
    up a dial up ppp connection.  It currently supports PAP, CHAP, and chat 
    authentication.  It uses the standard pppd configuration files.  It does 
    not make a connection to your isp, it just configures your system so that 
    you can do so with a utility such as pon.  It can detect your modem, and 
    it can configure ppp for dynamic dns, multiple ISP's and demand dialing. 
    
    Before running pppconfig you should know what sort of authentication your 
    isp requires, the username and password that they want you to use, and the 
    phone number.  If they require you to use chat authentication, you will 
    also need to know the login and password prompts and any other prompts and 
    responses required for login.  If you can't get this information from your 
    isp you could try dialing in with minicom and working through the procedure 
    until you get the garbage that indicates that ppp has started on the other 
    end. 
    
    Since pppconfig makes changes in system configuration files, you must be 
    logged in as root or use sudo to run it.
da: pppconfig er et interaktivt, menudrevet værktøj, der hjælper med at sætte 
    en opkalds-ppp-forbindelse op. Den understøtter godkendelsesmetoderne 
    PAP, CHAP og chat. Den benytter de almindelige pppd-opsætningsfiler. Den 
    forbinder dig ikke til din internetudbyder, men sætter blot dit system op, 
    så du kan gøre dette med et værktøj såsom pon. Den kan finde dit modem og 
    sætte ppp op til at benytte dynamisk dns, flere udbydere og automatisk 
    forbindelse (demand dialing).
    
    Før du kører pppconfig, skal du vide hvilken form for godkendelse, din 
    udbyder kræver, det brugernavn samt adgangskode, de vil have, at du bruger 
    samt det telefonnummer, du skal ringe op til. Hvis de kræver, at du bruger 
    chat-godkendelse, skal du også kende de logind- og adgangskodeprompter og 
    alle andre prompter og svar, der kræves for at logge på. Hvis du ikke kan 
    få disse oplysninger fra din udbyder, kan du prøve at kalde op med minicom 
    og arbejde dig gennem proceduren indtil du modtager det nonsens, der 
    indikerer at ppp er blevet startet i den anden ende.
    
    Da pppconfig foretager ændringer i dit systems opsætningsfiler, skal du 
    være logget på som administrator (root) eller bruger sudo for at køre det.
