pppconfig - en to nn translation catalogue (97 entries)

note: Arbitrary upper limits on option and chat files. If they are bigger than this something is wrong.
en: "GNU/Linux PPP Configuration Utility"
nn: «GNU/Linux PPP oppsettsverktøy»

en: You must be root to run this program.
nn: Du må vera root for å køyra dette programmet.

en: %s does not exist.
nn: %s eksisterer ikkje.

note: Parent
en: Can't close WTR in parent:
nn: Klare ikkje lukka WTR i foreldreprosess:

en: Can't close RDR in parent:
nn: Klarer ikkje lukka RDR i foreldreprosess:

note: Child or failed fork()
en: cannot fork:
nn: klarer ikkje kopiere ut ny prosess:

en: Can't close RDR in child:
nn: Klarer ikkje lukka RDR i barneprosess:

en: Can't redirect stderr:
nn: Klarer ikkje videresende stderr:

en: Exec failed:
nn: Exec feila:

en: Internal error:
nn: Intern feil:

en: Create a connection
nn: Opprett eit samband

en: Change the connection named %s
nn: Endra sambandet som heiter %s

en: Create a connection named %s
nn: Opprett eit samband som heiter %s

en: Main Menu
nn: Hovudmeny

en: Change a connection
nn: Endra eit samband

en: Delete a connection
nn: Slett eit samband

en: Finish and save files
nn: Gjer ferdig og lagra filer

en:  Authentication Method for %s
nn:  Autentiseringsmetode for %s

en: Peer Authentication Protocol
nn: Jevnbyrdig autentiseringsprotokoll (PAP)

en: Use "chat" for login:/password: authentication
nn: Bruk «chat» for login:/password: autentisering

en: Crypto Handshake Auth Protocol
nn: Kryptert handshake autentiseringsprotokoll

en: "Properties of %s"
nn: "Eigenskapar til %s"

en: %s Telephone number
nn: %s Telefonnummer

en: %s Login prompt
nn: %s Leietekst for innlogging

en: %s ISP user name
nn: %s ISP-brukarnamn

en: %s Password prompt
nn: %s Leietekst for passord

en: %s ISP password
nn: %s ISP-passord

en: %s Port speed
nn: %s Portsnøggleik

en: %s Modem com port
nn: %s Kommunikasjonsport for modem

en: %s Authentication method
nn: %s Autentiseringsmetode for $provider"

en: Advanced Options
nn: Avanserte val

en: Write files and return to main menu.
nn: Skriv filene og returner til hovudmeny.

en: "Advanced Settings for %s"
nn: "Avanserte innstillingar for %s"

en: %s Modem init string
nn: %s Oppstartsstreng for modemet

en: %s Connect response
nn: %s tilkoplingsrespons

en: %s Pre-login chat
nn: %s tekststreng før innlogging

en: %s Default route state
nn: %s Standard tilstand for ruta

en: %s Set ip addresses
nn: %s Oppsett av ip-adresser

en: %s Turn debugging on or off
nn: %s Skru av eller på feilsjekk

en: %s Turn demand dialing on or off
nn: %s Skru av eller på «demand dialing»

en: %s Turn persist on or off
nn: %s Skru av eller på «persist»

en: %s Change DNS
nn: %s Endra DNS

en:                      Add a ppp user
nn:                      Legg til ein PPP-brukar

en: %s Post-login chat
nn: %s tekststreng etter innlogging

en: %s Change remotename
nn: %s Endra namn på fjernvert

en: %s Idle timeout
nn: %s tidsavbrot for ingen aktivitet

note: End of SWITCH
en: Return to previous menu
nn: Gå tilbake til førre meny

en: Exit this utility
nn: Avslutt dette verktøyet

en: Internal error: no such thing as %s,
nn: Intern feil: det fins ikkje noko slikt som %s,

en: Ack String
nn: Ack-streng

en: Login Prompt
nn: Leietekst for innlogging

en: Password Prompt
nn: Leietekst for passord

en: Pre-Login
nn: Før innlogging

en: Post-Login
nn: Etter innlogging

en: User Name
nn: Brukarnamn

en: Choose Modem Config Method
nn: Vel oppsettsmetode for modem

en: Probing %s
nn: Undersøkjer %s

en: Select Modem Port
nn: Vel modemport

en: Enter the port by hand.
nn: Skriv inn porten manuelt.

en: Manually Select Modem Port
nn: Manuelt val av modemport

en: Default Route
nn: Standard rute

en: Enable default route
nn: Slå på standard rute

en: Disable default route
nn: Slå av standard rute

en: IP Numbers
nn: IP-adresser

en: Speed
nn: Snøggleik

en: Modem Initialization
nn: Oppstart av modem

en: Pulse or Tone
nn: Pulse eller Tone

en: Phone Number
nn: Telefonnummer

en: Password
nn: Passord

en: Provider Name
nn: Tilbydarnamn

en: This connection exists.  Do you want to overwrite it?
nn: Dette sambandet eksisterer. Vil du overskriva det?

en: Connection Exists
nn: Samband eksisterer

en: Finished
nn: Ferdig

note: this sets up new connections by calling other functions to: - initialize a clean state by zeroing state variables - query the user for information about a connection
en: Create Connection
nn: Opprett eit samband

en: No connections to change.
nn: Ingen samband å endra.

en: Select a Connection
nn: Vel eit samband

en: Select connection to change.
nn: Vel samband som skal endrast.

en: No connections to delete.
nn: Ingen samband å sletta.

en: Delete a Connection
nn: Slett eit samband

en: Return to Previous Menu
nn: Gå tilbake til førre meny

en: Quit
nn: Avslutt

en: Debug Command
nn: Avlusingskommando

en: Demand Command
nn: Kommando for tilkopling ved behov

en: Persist Command
nn: Kommando for vedvarande modus

en: Configure Nameservers (DNS)
nn: Oppsett av namnetenarar (DNS)

en: Use static DNS
nn: Bruk statisk DNS

en: Use dynamic DNS
nn: Bruk dynamisk DNS

en: DNS will be handled by other means
nn: DNS vil bli handtert på anna måte

en: IP number
nn: IP-adresse

en: Add User
nn: Legg til brukar

en: Remotename
nn: Fjernnamn

en: Idle Timeout
nn: Nedkopling når inaktiv

note: $data =~ s/\n{2,}/\n/gso; # Remove blank lines
en: Couldn't open %s.
nn: Klarte ikkje opna %s.

en: Can't open %s.
nn: Klarer ikkje opna %s.

note: Get an exclusive lock.  Return if we can't get it. Get an exclusive lock.  Exit if we can't get it.
en: Can't lock %s.
nn: Klarer ikkje låsa %s.

en: Couldn't print to %s.
nn: Klarte ikkje skriva til %s.

en: Couldn't rename %s.
nn: Klarte ikkje gje nytt namn til %s.
