pppconfig - en to pt translation catalogue (97 entries)

note: Arbitrary upper limits on option and chat files. If they are bigger than this something is wrong.
en: "GNU/Linux PPP Configuration Utility"
pt: "Utilitário de Configuração PPP GNU/Linux"

en: You must be root to run this program.
pt: Você deve ser root para executar este programa.

en: %s does not exist.
pt: %s não existe.

note: Parent
en: Can't close WTR in parent:
pt: Não foi possível fechar WRT no pai :

en: Can't close RDR in parent:
pt: Não foi possível fechar RDR no pai :

note: Child or failed fork()
en: cannot fork:
pt: não foi possível fazer fork :

en: Can't close RDR in child:
pt: Não foi possível fechar RDR no filho :

en: Can't redirect stderr:
pt: Não foi possível redirecionar stderr :

en: Exec failed:
pt: Exec falhou :

en: Internal error:
pt: Erro Interno :

en: Create a connection
pt: Criar uma conexão

en: Change the connection named %s
pt: Mudar a conexão de nome %s

en: Create a connection named %s
pt: Criar uma conexão de nome %s

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Change a connection
pt: Mudar uma conexão

en: Delete a connection
pt: Remover uma conexão

en: Finish and save files
pt: Finalizar e salvar arquivos

en:  Authentication Method for %s
pt:  Método de Autenticação para %s

en: Peer Authentication Protocol
pt: Protocolo de Autenticação de Ponto

en: Use "chat" for login:/password: authentication
pt: Use "chat" para autenticação login:/senha

en: Crypto Handshake Auth Protocol
pt: Protocolo Automático de Handshake Criptografado

en: "Properties of %s"
pt: "Propriedades de %s"

en: %s Telephone number
pt: %s Número de Telefone

en: %s Login prompt
pt: %s Prompt de login

en: %s ISP user name
pt: %s Nome do usuário no ISP

en: %s Password prompt
pt: %s Prompt de senha

en: %s ISP password
pt: %s Senha no ISP

en: %s Port speed
pt: %s Velocidade da porta

en: %s Modem com port
pt: %s Porta COM do modem

en: %s Authentication method
pt: %s Método de autenticação

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Write files and return to main menu.
pt: Salvar arquivos e retornar ao menu prinicipal.

en: "Advanced Settings for %s"
pt: "Configurações Avançadas para %s"

en: %s Modem init string
pt: %s String de inicialização do modem

en: %s Connect response
pt: %s Resposta de conexão

en: %s Pre-login chat
pt: %s Chat pré-login

en: %s Default route state
pt: %s Estado de rota padrão

en: %s Set ip addresses
pt: %s Definir endereços IP

en: %s Turn debugging on or off
pt: %s Ligar ou desligar depuração

en: %s Turn demand dialing on or off
pt: %s Ligar ou desligar discagem por demanda

en: %s Turn persist on or off
pt: %s Ligar ou desligar conexão persistente

en: %s Change DNS
pt: %s Mudar DNS

en:                      Add a ppp user
pt:                      Adicionar um usuário PPP

en: %s Post-login chat
pt: %s Chat pós-login

en: %s Change remotename
pt: %s Mudar nome remoto

en: %s Idle timeout
pt: %s Timeout para ociosidade

note: End of SWITCH
en: Return to previous menu
pt: Retornar ao menu anterior

en: Exit this utility
pt: Sair deste utilitário

en: Internal error: no such thing as %s,
pt: Erro interno : não existe algo como %s,

en: Ack String
pt: String de Reconhecimento

en: Login Prompt
pt: Prompt de Login

en: Password Prompt
pt: Prompt de Senha

en: Pre-Login
pt: Pré-Login

en: Post-Login
pt: Pós-Login

en: User Name
pt: Nome de Usuário

en: Choose Modem Config Method
pt: Escolha o Método de Configuração do Modem

en: Probing %s
pt: Detectando %s

en: Select Modem Port
pt: Selecione a Porta do Modem

en: Enter the port by hand.
pt: Informe a porta manualmente.

en: Manually Select Modem Port
pt: Selecionar a Porta do Modem Manualmente

en: Default Route
pt: Rota Padrão

en: Enable default route
pt: Habilitar rota padrão

en: Disable default route
pt: Desabilitar rota padrão

en: IP Numbers
pt: Números IP

en: Speed
pt: Velocidade

en: Modem Initialization
pt: Inicialização do Modem

en: Pulse or Tone
pt: Pulso ou Tom

en: Phone Number
pt: Número de Telefone

en: Password
pt: Senha

en: Provider Name
pt: Nome do Provedor

en: This connection exists.  Do you want to overwrite it?
pt: Esta conexão existe. Você deseja sobreescrevê-la ?

en: Connection Exists
pt: A conexão já existe

en: Finished
pt: Finalizado

note: this sets up new connections by calling other functions to: - initialize a clean state by zeroing state variables - query the user for information about a connection
en: Create Connection
pt: Criar Conexão

en: No connections to change.
pt: Nenhuma conexão a ser modificada.

en: Select a Connection
pt: Selecione uma Conexão

en: Select connection to change.
pt: Selecione conexão a ser modificado.

en: No connections to delete.
pt: Nenhuma conexão a ser removida.

en: Delete a Connection
pt: Remover uma Conexão

en: Return to Previous Menu
pt: Voltar ao Menu Anterior

en: Quit
pt: Sair

en: Debug Command
pt: Comando de Depuração

en: Demand Command
pt: Comando de Demanda

en: Persist Command
pt: Comando Persistente

en: Configure Nameservers (DNS)
pt: Confugurar Servidores de Nome (DNS)

en: Use static DNS
pt: Utilizar DNS estático

en: Use dynamic DNS
pt: Utilizar DNS dinâmico

en: DNS will be handled by other means
pt: DNS será gerenciado por outros meios

en: IP number
pt: Endereço IP

en: Add User
pt: Adicionar Usuário

en: Remotename
pt: Nome remoto

en: Idle Timeout
pt: Tempo para derrubar a conexão

note: $data =~ s/\n{2,}/\n/gso; # Remove blank lines
en: Couldn't open %s.
pt: Não foi possível abrir %s.

en: Can't open %s.
pt: Não posso abrir %s.

note: Get an exclusive lock.  Return if we can't get it. Get an exclusive lock.  Exit if we can't get it.
en: Can't lock %s.
pt: Não posso fazer lock em %s.

en: Couldn't print to %s.
pt: Não foi possível imprimir para %s.

en: Couldn't rename %s.
pt: Não foi possível renomear %s.
