pppconfig - en to tr translation catalogue (97 entries)

note: Arbitrary upper limits on option and chat files. If they are bigger than this something is wrong.
en: "GNU/Linux PPP Configuration Utility"
tr: "GNU/Linux PPP Yapılandırma Aracı"

en: You must be root to run this program.
tr: Bu uygulamayı çalıştırabilmek için root kullanıcısı olmanız gerekir.

en: %s does not exist.
tr: %s mevcut değil.

note: Parent
en: Can't close WTR in parent:
tr: WTR üst süreçte kapatılamadı:

en: Can't close RDR in parent:
tr: RDR üst süreçte kapatılamadı:

note: Child or failed fork()
en: cannot fork:
tr: fork edilemiyor:

en: Can't close RDR in child:
tr: RDR alt süreçte kapatılamadı:

en: Can't redirect stderr:
tr: (Standart hata çıktısı) stderr'ye yönlendirme yapılamıyor:

en: Exec failed:
tr: Exec başarısız:

en: Internal error:
tr: İç hata:

en: Create a connection
tr: Bir Bağlantı yarat

en: Change the connection named %s
tr: %s isimli bağlantıyı değiştir

en: Create a connection named %s
tr: %s isimli bir bağlantı yarat

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Change a connection
tr: Bir bağlantıyı değiştir

en: Delete a connection
tr: Bir bağlantıyı sil

en: Finish and save files
tr: Bitir ve dosyaları kaydet

en:  Authentication Method for %s
tr: %s için Yetkilendirme Yöntemi

en: Peer Authentication Protocol
tr: Eş Yetkilendirmesi Protokolü (PAP)

en: Use "chat" for login:/password: authentication
tr: login:/parola: yetkilendirmesi için "chat" kullanın

en: Crypto Handshake Auth Protocol
tr: Şifreli Tokalaşma Yetkilendirmesi Protokolü (CHAP)

en: "Properties of %s"
tr: "%s özellikleri"

en: %s Telephone number
tr: %s Telefon numarası

en: %s Login prompt
tr: %s Giriş istemi

en: %s ISP user name
tr: %s İSS kullanıcı adı

en: %s Password prompt
tr: %s Parola istemi

en: %s ISP password
tr: %s İSS Parolası

en: %s Port speed
tr: %s Port hızı

en: %s Modem com port
tr: %s Modem com portu

en: %s Authentication method
tr: %s Yetkilendirme yöntemi

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Write files and return to main menu.
tr: Dosyaları kaydet ve ana menüye dön.

en: "Advanced Settings for %s"
tr: "%s için Gelişmiş Seçenekler"

en: %s Modem init string
tr: %s Modem ilklendirme katarı

en: %s Connect response
tr: %s Bağlantı cevabı

en: %s Pre-login chat
tr: %s Oturum-öncesi konuşma

en: %s Default route state
tr: %s Öntanımlı yönlendirme durumu

en: %s Set ip addresses
tr: %s Ip adreslerini ayarla

en: %s Turn debugging on or off
tr: %s Hata ayıklamayı aç ya da kapat

en: %s Turn demand dialing on or off
tr: %s İsteğe bağlı çevirmeyi (demand dialing) aç ya da kapat

en: %s Turn persist on or off
tr: %s Devamlı bağlantıyı (persist) aç ya da kapat

en: %s Change DNS
tr: %s DNS'i değiştir

en:                      Add a ppp user
tr:                      Bir ppp kullanıcısı ekle

en: %s Post-login chat
tr: %s Oturum-sonrası konuşma

en: %s Change remotename
tr: %s Uzak adı değiştir

en: %s Idle timeout
tr: %s İşlevsizlik zaman aşımı (idle timeout)

note: End of SWITCH
en: Return to previous menu
tr: Bir önceki menüye dön

en: Exit this utility
tr: Bu araçtan çık

en: Internal error: no such thing as %s,
tr: İç hata: %s gibi birşey mevcut değil,

en: Ack String
tr: Alındı (Ack) Katarı

en: Login Prompt
tr: Oturum İstemi

en: Password Prompt
tr: Parola İstemi

en: Pre-Login
tr: Oturum-Öncesi

en: Post-Login
tr: Oturum-Sonrası

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Choose Modem Config Method
tr: Modem Yapılandırma Yöntemini Seçin

en: Probing %s
tr: %s algılanıyor

en: Select Modem Port
tr: Modem Portunu seçin

en: Enter the port by hand.
tr: Port numarasını elle girin.

en: Manually Select Modem Port
tr: Modem Portunu elle seçin

en: Default Route
tr: Öntanımlı Yönlendirme

en: Enable default route
tr: Öntanımlı yönlendirmeyi etkinleştir

en: Disable default route
tr: Öntanımlı yönlendirmeyi etkisizleştir

en: IP Numbers
tr: IP Numaraları

en: Speed
tr: Hız

en: Modem Initialization
tr: Modem İlklendirme

en: Pulse or Tone
tr: Darbeli ya da Ton

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Password
tr: Parola

en: Provider Name
tr: Sağlayıcı İsmi

en: This connection exists.  Do you want to overwrite it?
tr: Bu bağlantı mevcut.  Üzerine yazmayı ister misiniz?

en: Connection Exists
tr: Bağlantı Mevcut

en: Finished
tr: Bitti

note: this sets up new connections by calling other functions to: - initialize a clean state by zeroing state variables - query the user for information about a connection
en: Create Connection
tr: Bağlantı Yarat

en: No connections to change.
tr: Değiştirilecek bir bağlantı yok.

en: Select a Connection
tr: Bir Bağlantı seçin

en: Select connection to change.
tr: Değiştirilecek bağlantıyı seçin.

en: No connections to delete.
tr: Silinecek bir bağlantı yok.

en: Delete a Connection
tr: Bir Bağlantı sil

en: Return to Previous Menu
tr: Önceki Menüye Dön

en: Quit
tr: Çık

en: Debug Command
tr: Hata Ayıklama Komutu

en: Demand Command
tr: İstem Komutu

en: Persist Command
tr: Devamlılık (Persist) Komutu

en: Configure Nameservers (DNS)
tr: Alan Adı Sunucularını (DNS) Yapılandır

en: Use static DNS
tr: Sabit DNS kullan

en: Use dynamic DNS
tr: Dinamik DNS kullan

en: DNS will be handled by other means
tr: DNS başka bir şekilde yönetilecek

en: IP number
tr: IP numarası

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Remotename
tr: Uzak Ad

en: Idle Timeout
tr: İşlevsizlik Zaman Aşımı

note: $data =~ s/\n{2,}/\n/gso; # Remove blank lines
en: Couldn't open %s.
tr: %s açılamadı.

en: Can't open %s.
tr: %s açılamıyor.

note: Get an exclusive lock.  Return if we can't get it. Get an exclusive lock.  Exit if we can't get it.
en: Can't lock %s.
tr: %s kilitlenemiyor.

en: Couldn't print to %s.
tr: %s dosyasına yazdırılamadı.

en: Couldn't rename %s.
tr: %s dosyasının ismi değiştirilemedi.
