Pragha - en to fr translation catalogue (242 entries)

note: GtkInfoBar has undocumented behavior for GTK_RESPONSE_CANCEL
en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: Would you like to import %s to library?
fr: Voulez-vous importer %s à la bibliothèque ?

en: Would you like to update your music library?
fr: Voulez-vous mettre à jour votre librairie musicale ?

en: Some changes need restart pragha.
fr: Certains changements nécessitent de redémarrer pragha.

en: FILENAME
fr: NOM DE FICHIER

en: Use --help to see a full list of available command line options.
fr: Utilisez --help pour obtenir une liste complète des options disponibles de la ligne de commande.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Classical
fr: Classique

en: Full Bass
fr: Grave

en: Full Bass and Treble
fr: Grave et aigus

en: Full Treble
fr: Aigus

en: Laptop Speakers and Headphones
fr: Hauts-parleurs du portable et casque

en: Large Hall
fr: Grande salle

en: Party
fr: Fête

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Equalizer
fr: Egaliseur

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

note: The search dialog
en: Search in playlist
fr: Rechercher dans la liste de lecture.

en: _Close
fr: _Fermer

en: Add to playback queue
fr: Ajouter à la liste de lecture

en: _Jump to
fr: _Aller à

en: _Skip
fr: Passer

en: S_kip All
fr: Tout passer

en: Delete _All
fr: Tout _supprimer

en: _Expand library
fr: _Maximiser la vue de la bibliothèque

en: _Collapse library
fr: _Minimiser la vue de la bibliothèque

en: Folders structure
fr: Structure des dossiers

en: Artist
fr: Artiste

en: Artist / Album
fr: Artiste / Album

en: Genre / Artist
fr: Genre / Artiste

en: Genre / Artist / Album
fr: Genre / Artiste / Album

note: Playlist and Radio tree
en: _Add to current playlist
fr: _Ajouter la liste de lecture courante

en: _Replace current playlist
fr: _Remplacer la liste de lecture courante

en: Replace and _play
fr: Remplacer et _jouer

en: Rename
fr: Renommer

en: Delete
fr: Enlever

en: Export
fr: Exporter

note: Set dialog properties
en: Edit tags
fr: Modifier les étiquettes

en: Move to _trash
fr: _Mettre à la corbeille

en: Delete from library
fr: Enlever de la bibliothèque

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Genre
fr: Genre inconnu

en: File can't be moved to trash. Delete permanently?
fr: Le fichier ne peut être déplacé vers la corbeille. Le supprimer définitivement ?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash. Details: %s
fr: Le fichier "%s" ne peut être mis à la corbeille. Détails : %s

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Really want to move the files to trash?
fr: Êtes-vous sûr de mettre les fichiers à la corbeille ?

en: Delete permanently instead of moving to trash
fr: Supprimer de manière permanente au lieu de les déplacer vers la corbeille

en: Are you sure you want to delete current file from library?
    
    Warning: To recover we must rescan the entire library.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la sélection de la bibliothèque ?
    
    Attention: Pour récupérer, il faut rescanner toute la bibliothèque.

en: _Playback
fr: _Lecture

en: Play_list
fr: _Liste de lecture

en: _View
fr: _Vue

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Help
fr: _Aide

en: Previous track
fr: Piste précédente

en: Play / Pause
fr: Lecture / Pause

en: Stop
fr: Arrêter

en: Next track
fr: Piste suivante

en: Edit track information
fr: Editer les étiquettes de la piste

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Add files
fr: _Ajouter des fichiers

en: Open a media file
fr: Ouvrir un fichier multimédia

en: Add _location
fr: Ajouter _emplacement

en: _Add the library
fr: _Ajouter la bibliothèque

en: Remove selection from playlist
fr: Enlever la séléction de la liste de lecture

en: Crop playlist
fr: Récupérer la liste de lecture

en: Clear playlist
fr: Effacer la liste de lecture

en: Save playlist
fr: Sauvegarder la liste de lecture

en: New playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Save selection
fr: Sauvegarder la sélection

en: _Search in playlist
fr: _Chercher dans la liste de lecture

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: Jump to playing song
fr: _Aller au morceau en cours de lecture

en: E_qualizer
fr: Egaliseur

en: _Rescan library
fr: _Rescanner la bibliothèque

en: _Update library
fr: _Mise à jour de la bibliothèque

en: _Statistics
fr: _Statistiques

en: Homepage
fr: Site Internet

en: Community
fr: Communauté

en: Translate Pragha
fr: Traduire Pragha

en: About
fr: À propos

en: _Shuffle
fr: Lecture a_léatoire

en: _Repeat
fr: Lecture en _boucle

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: Lateral _panel
fr: _Panneau latéral

en: Secondary lateral panel
fr: Second panneau latéral

en: Playback controls below
fr: Contrôles de lecture en dessous

en: Status bar
fr: Barre d'état

en: Total Tracks:
fr: Pistes :

en: Total Artists:
fr: Artistes :

en: Total Albums:
fr: Albums :

en: Statistics
fr: Statistiques

note: Create labels
en: Title
fr: Titre

en: Bitrate
fr: Débit binaire

en: Year
fr: Année

en: Comment
fr: Commentaire

note: Create labels
en: Length
fr: Durée

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Mimetype
fr: Type MIME

en: Remove from playback queue
fr: Enlever de la liste de lecture

en: Remove from playlist
fr: Enlever de la liste de lecture

en: _Send to
fr: _Envoyer à

en: Copy "%s" to selected albums
fr: Copier "%s" aux albums sélectionnés

en: Copy "%s" to selected genres
fr: Copier "%s" aux genres sélectionnés

en: Copy "%i" to selected years
fr: Copier "%i" aux années sélectionnées

en: Copy "%s" to selected comments
fr: Copier "%s" aux commentaires sélectionnés

note: Create the checkmenu items
en: Track | Tracks
fr[1]: Piste

en: Clear sort
fr: Annule le tri

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: <b>con_playlist</b> is a reserved playlist name
fr: <b>con_playlist</b> est un nom de liste de lecture réservé

en: Do you want to overwrite the playlist: %s ?
fr: Voulez-vous remplacer la liste de lecture: %s ?

en: Choose a new name
fr: Choisir un nouveau nom

en: Do you want to delete the item: %s ?
fr: Voulez-vous effacer le champ: %s ?

en: Export playlist to file
fr: Exporter la liste de lecture dans un fichier

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Added %d songs from %d of the imported playlist.
fr: %d chansons ajoutées depuis %d de la liste de lecture importée.

en: What do you want to do?
fr: Que voulez-vous faire ?

en: Replace the playlist "%s"
fr: Remplace la liste de lecture "%s"

en: Add to playlist "%s"
fr: Ajouter à la liste de lecture "%s"

en: Patterns should be of the form:<filename>;<filename>;....
    A maximum of six patterns are allowed.
    Wildcards are not accepted as of now ( patches welcome :-) ).
fr: Les motifs doivent être de la forme : <nom du fichier>;<nom du fichier>;...
    Un maximum de six motifs est autorisé.
    Les wildcards ne sont pas encore acceptés (les patchs sont les bienvenus :-) ).

en: Album art pattern
fr: Motif à l'emplacement de la Pochette

en: Start normal
fr: Démarrer normalement

en: Start fullscreen
fr: Démarrer en mode plein écran

en: Start in system tray
fr: Démarer minimisé

note: Create a folder chooser dialog
en: Select a folder to add to library
fr: Sélectionner un répertoire à ajouter à la bibliothèque

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Audio sink
fr: Pilote audio

en: Restart Required
fr: Redémarrage obligatoire

en: Audio Device
fr: Périphérique audio

en: Use software mixer
fr: Utiliser un logiciel de mixage

en: Can not change directories while they are analyzing.
fr: Impossible de changer de dossier durant leur analyse.

en: Folders
fr: Répertoires

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Merge folders in the folders estructure view
fr: Fusionner les dossiers dans la vue hiérarchique

en: Sort albums by release year
fr: Trier les albums par année de sortie

note: Labels
en: Appearance
fr: Apparence

en: Controls
fr: Contrôles

en: Show Album art in Panel
fr: Montrer la pochette d'album dans le panneau

en: Size of Album art
fr: Taille de la pochette

en: Album art file pattern
fr: Motif à l'emplacement de la pochette

en: Search
fr: Recherche

note: Instant search.
en: Search while typing
fr: Recherche lors de la frappe

note: Aproximate search.
en: Search similar words
fr: Rechercher des mots similaires

en: When starting pragha
fr: Lors du lancement de pragha

en: Remember last window state
fr: Se rappeler de la disposition de la fenêtre

en: Restore last playlist
fr: Restaurer la dernière liste de lecture

en: When adding folders
fr: Lors de l'ajout de dossiers

en: Add files recursively
fr: Ajouter les fichiers récursivement

en: Desktop
fr: Bureau

en: Show Pragha icon in the notification area
fr: Afficher l'icône de pragha dans la zone de notification

en: Minimize Pragha when closing window
fr: Minimiser Pragha lors de la fermeture de la fenêtre

en: Plugins
fr: Greffons

note: The main preferences dialog
en: Preferences
fr: Préférences

en: General
fr: Général

en: Preferences of Pragha
fr: Préférences de Pragha

en: %i files analized of %i detected
fr: %i fichiers analysés sur %i détectés

en: Searching files to analyze
fr: Recherche de fichiers à analyser

en: Library scan complete
fr: Scan de la bibliothèque terminé

en: <b>Not playing</b>
fr: <b>Arrêté</b>

en: Track No
fr: Piste n°

en: File
fr: Fichier

note: The main edit dialog
en: Details
fr: Détails

en: channel | channels
fr[0]: canal
fr[1]: canaux

en: Channels
fr: Chaînes

en: Samplerate
fr: Fréquence d'échantillonnage

en: Folder
fr: Répertoire

en: Selection to
fr: Sélection vers

en: Open folder
fr: Ouvrir le répertoire

en: Do you want to set the track number of ALL of the selected tracks to: %d ?
fr: Désirez-vous modifier le numéro de piste à TOUTES les pistes sélectionnées pour le numéro : %d ?

en: Do you want to set the title tag of ALL of the selected tracks to: %s ?
fr: Désirez-vous modifier la balise titre de TOUTES les pistes sélectionnées pour : %s ?

en: %s <small><span weight="light">by</span></small> %s <small><span weight="light">in</span></small> %s
fr: %s <small><span weight="light">par</span></small> %s <small><span weight="light">de</span></small> %s

en: %s <small><span weight="light">by</span></small> %s
fr: %s <small><span weight="light">par</span></small> %s

en: %s <small><span weight="light">in</span></small> %s
fr: %s <small><span weight="light">de</span></small> %s

en: Previous Track
fr: Piste précédente

en: Play / Pause Track
fr: Lecture / Pause de la piste

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Next Track
fr: Piste suivante

en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Play songs in a random order
fr: Lire les morceaux en ordre aléatoire

en: Repeat playback list at the end
fr: Répéter la lecture jusqu'à la fin

en: day | days
fr[1]: jour

en: Unable to open the browser
fr: Impossible d'ouvrir le navigateur

en: <b>Error playing current track.</b>
    (%s)
    <b>Reason:</b> %s
fr: <b>Erreur à la lecture de la piste courante</b>⏎
    (%s)⏎
    <b>Raison:</b> %s

en: _Stop
fr: _Arrêter

en: _Next
fr: _Suivant

en: Select a file to play
fr: Sélectionner un fichier à jouer

en: Supported media
fr: Fichiers pris en charge

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Enter the URL of an internet radio stream
fr: Entrer l´URL d´un flux radio internet

en: Give it a name to save
fr: Nommer pour enregistrer

en: Add a location
fr: Ajouter un emplacement

note: Setup application name and pulseaudio role
en: Pragha Music Player
fr: Lecture de musique Pragha

en: Music Player
fr: Lecteur de musique

en: Manage and listen to music
fr: Gérer et écouter de la musique

en: Search tags on AcoustID
fr: Rechercher des mots-clés sur AcoustID

en: AcoustID not found any similar song
fr: AcoustID n'a trouvé aucun titre similaire

en: Audio/Data CD
fr: CD Audio/de données

en: An audio CD was inserted
fr: Un CD audio a été inséré

en: Add Audio _CD
fr: Ajouter le _CD audio

en: Audio CD
fr: Disque audio

en: Audio CD Device
fr: Périphérique CD Audio

en: Connect to CDDB server
fr: Se connecter au serveur CDDB

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Love track
fr: J'aime cette piste

en: Unlove track
fr: Je n'aime plus cette piste

en: Import a XSPF playlist
fr: Importer une liste de lecture XSPF

en: Add favorites
fr: Ajouter aux favoris

en: Add similar
fr: Ajouter des pistes similaires

en: Unable to establish conection with Last.fm
fr: Impossible d'établir une connexion avec Last.fm

en: Last.fm suggested a tag correction
fr: Last.fm a suggéré la correction de l´étiquette

en: Love song on Last.fm failed.
fr: J´aime cette chanson sur Last.fm échoué

en: Unlove song on Last.fm failed.
fr: L'action "retirer des coup de coeur" sur Last.fm a échoué

en: Added %d tracks of %d suggested from Last.fm
fr: %d pistes ajoutés sur %d suggestions de Last.fm

en: Last.fm doesn't suggest any similar track
fr: Last.fm ne propose aucun titre similaire

en: Added %d songs of the last %d loved on Last.fm.
fr: %d pistes ont été ajoutées parmi les %d dernières aimées sur Last.fm.

en: You don't have favorite tracks on Last.fm
fr: Vous n'avez pas de morceaux favoris sur Last.fm

en: Last.fm submission failed
fr: La soumission à Last.fm a échoué

en: Track scrobbled on Last.fm
fr: Piste soumise à Last.fm

en: Update current song on Last.fm failed.
fr: Mise à jour de la chanson en cours sur Last.fm échouée

en: Scrobble on Last.fm
fr: Publier sur Last.fm

en: Username
fr: Identifiant

en: Password
fr: Mot de passe

en: by <b>%s</b> in <b>%s</b> <b>(%s)</b>
fr: par <b>%s</b> dans <b>%s</b> <b>(%s)</b>

en: Show Album art in notifications
fr: Afficher les pochettes des albums dans les notifications

en: Add actions to change track in notifications
fr: Ajouter les actions sur les pistes dans les notifications

en: Unable to access "%s"
fr: Impossible d'accéder à "%s"

en: Removable Device
fr: Périphérique amovible

en: Song Information
fr: Informations sur la chanson

en: Download the album art while playing their songs.
fr: Télécharger la pochette de l'album pendant la lecture des morceaux.

en: Lyrics thanks to %s
fr: Paroles fournies par %s

en: Artist info
fr: Informations sur l'artiste

en: %s <small><span weight="light">thanks to</span></small> %s
fr: %s <small><span weight="light">grâce à</span></small> %s

en: Lyrics not found.
fr: Les paroles n'ont pas été trouvées.

en: Artist information not found.
fr: Aucune information disponible sur l'interprète.

en: Searching...
fr: Recherche...

en: Search radio on TuneIn
fr: Rechercher une radio sur TuneIn

en: Search in TuneIn
fr: Rechercher sur TuneIn
