Pragha - en to ja translation catalogue (87 entries)

en: Unknown Artist
ja: アーティスト不明

en: Unknown Album
ja: アルバム不明

en: _Expand library
ja: ライブラリを展開(_E)

en: _Collapse library
ja: ライブラリを折り畳む(_C)

en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Genre
ja: ジャンル

en: Artist / Album
ja: アーティスト / アルバム

en: Genre / Album
ja: ジャンル / アルバム

en: Genre / Artist
ja: ジャンル / アーティスト

en: Genre / Artist / Album
ja: ジャンル / アーティスト / アルバム

en: Delete
ja: 削除

en: Export
ja: エクスポート

note: Set dialog properties
en: Edit tags
ja: タグの編集

en: Delete from library
ja: ライブラリから削除

en: Unknown Genre
ja: ジャンル不明

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Library
ja: ライブラリ

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Play / Pause
ja: 再生/一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Next track
ja: 次のトラック

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Add files
ja: ファイルの追加(_A)

en: Open a media file
ja: メディアファイルを開きます

en: Clear playlist
ja: プレイリストのクリア

en: Save playlist
ja: プレイリストの保存

en: Save selection
ja: 選択した楽曲の保存

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Jump to playing song
ja: 再生中の曲へ

en: _Rescan library
ja: ライブラリの再スキャン(_R)

en: _Update library
ja: ライブラリの更新(_U)

en: _Statistics
ja: 統計(_S)

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Community
ja: コミュニティ

en: About
ja: 情報

en: _Shuffle
ja: シャッフル(_S)

en: _Repeat
ja: 繰り返し(_R)

en: _Fullscreen
ja: 全画面化(_F)

en: Lateral _panel
ja: 垂直パネル(_P)

en: Status bar
ja: ステータスバー

en: Total Tracks:
ja: 総トラック数:

en: Total Artists:
ja: 総アーティスト数:

en: Total Albums:
ja: 総アルバム数:

en: Statistics
ja: 統計情報

note: Create labels
en: Title
ja: タイトル

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Year
ja: 年

note: Create labels
en: Length
ja: 時間

en: Filename
ja: ファイル名

note: Create the checkmenu items
en: Track | Tracks
ja[0]: トラック

en: Clear sort
ja: ソートの解除

en: <b>con_playlist</b> is a reserved playlist name
ja: <b>con_playlist</b> は予約されたプレイリスト名です

en: Export playlist to file
ja: プレイリストのファイルへのエクスポート

en: Patterns should be of the form:<filename>;<filename>;....
    A maximum of six patterns are allowed.
    Wildcards are not accepted as of now ( patches welcome :-) ).
ja: パターンの書式は <filename>;<filename>;.... です。
    最大6個まで設定できます。
    ワイルドカードは現在使用できません (パッチ歓迎)。

en: Album art pattern
ja: アルバムアートのパターン

note: Create a folder chooser dialog
en: Select a folder to add to library
ja: ライブラリに追加するフォルダを選択してください

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio sink
ja: オーディオシンク

en: Restart Required
ja: 再起動が必要です

en: Audio Device
ja: オーディオデバイス

en: Use software mixer
ja: ソフトウェアミキサーを使用する

en: Folders
ja: フォルダ

en: Show Album art in Panel
ja: パネルにアルバムアートを表示する

en: Size of Album art
ja: アルバムアートのサイズ

en: Album art file pattern
ja: アルバムアートのファイルパターン

en: General
ja: 一般

en: Library scan complete
ja: ライブラリのスキャンが完了しました

en: <b>Not playing</b>
ja: <b>再生していません</b>

en: Track No
ja: トラック番号

en: Channels
ja: チャンネル

en: Samplerate
ja: サンプルレート

en: Previous Track
ja: 前のトラック

en: Play / Pause Track
ja: トラックの再生/一時停止

en: Stop playback
ja: 停止

en: Next Track
ja: 次のトラック

en: day | days
ja[0]: 日

en: Unable to open the browser
ja: ブラウザを表示できません

en: Select a file to play
ja: 再生するファイルを選択してください

en: Supported media
ja: サポートメディア

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Audio CD Device
ja: オーディオ CD デバイス

en: Connect to CDDB server
ja: CDDB サーバに接続する

en: Username
ja: ユーザ名

en: Password
ja: パスワード
