Pragha - en to it translation catalogue (163 entries)

en: Would you like to import %s to library?
it: Vuoi importare %s nella collezione?

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Classical
it: Classica

en: Full Bass
it: Bassi pieni

en: Full Bass and Treble
it: Bassi e Alti pieni

en: Full Treble
it: Alti pieni

en: Laptop Speakers and Headphones
it: Computer portatili e Cuffie

en: Live
it: Dal vivo

en: Party
it: Festa

en: Reggae
it: Raggae

en: Custom
it: Personalizzato

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

en: Add to playback queue
it: Aggiungi alla coda di riproduzione

en: _Skip
it: _Salta

en: S_kip All
it: S_alta tutti

en: Delete _All
it: Elimina _tutti

en: _Expand library
it: _Espande collezione

en: _Collapse library
it: _Collassa collezione

en: Folders structure
it: Albero delle cartelle

en: Artist
it: Artista

en: Genre
it: Genere

en: Artist / Album
it: Artista / Album

en: Genre / Album
it: Genere / Album

en: Genre / Artist
it: Genere / Artista

en: Genre / Artist / Album
it: Genere / Artista / Album

note: Playlist and Radio tree
en: _Add to current playlist
it: _Aggiungi alla playlist attuale

en: _Replace current playlist
it: _Sostituisci la playlist attuale

en: Replace and _play
it: Sostituisci e ri_produci

en: Rename
it: Rinominare

en: Delete
it: Eliminare

en: Export
it: Esportare

note: Set dialog properties
en: Edit tags
it: Modifica tags

en: Move to _trash
it: Sposta nel ces_tino

en: Delete from library
it: Elimina dala collezione

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Genre
it: Genere sconosciuto

en: The file "%s" cannot be moved to the trash. Details: %s
it: Il file "%s" non si può spostare nel cestino. Dettagli: %s

en: Radios
it: Radio

en: Library
it: Collezione

en: Really want to move the files to trash?
it: Sicuro di voler cestinare i file?

en: Are you sure you want to delete current file from library?
    
    Warning: To recover we must rescan the entire library.
it: Sicuro di voler eliminare il file dalla collezione?
    
    Attenzione: Per recuperarlo occorre una nuova scansione completa.

en: _Playback
it: _Riproduzione

en: _View
it: _Vista

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Help
it: _Aiuto

en: Play / Pause
it: Play / Pausa

en: Next track
it: Brano succesivo

en: Edit track information
it: Edita informazioni del brano

en: _Quit
it: _Esci

en: _Add files
it: _Aggiungere file

en: Open a media file
it: Apri un file multimediale

en: Add _location
it: Aggiungi _indirizzo

en: _Add the library
it: _Aggiungi la collezione

en: Remove selection from playlist
it: Rimuovere la selezione dalla playlist

en: Crop playlist
it: Taglia playlist

en: Clear playlist
it: Pulisci playlist

en: Save playlist
it: Salva playlist

en: New playlist
it: Nuova playlist

en: Save selection
it: Salva selezione

en: _Search in playlist
it: _Cerca nella playlist

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: Jump to playing song
it: Passa al brano attuale

en: E_qualizer
it: E_qualizzatore

en: _Rescan library
it: _Riesplora la collezione

en: _Update library
it: _Aggiorna collezione

en: _Statistics
it: _Statistiche

en: Translate Pragha
it: Traduci Pragha

en: About
it: Info

en: _Shuffle
it: _Casuale

en: _Repeat
it: _Ripeti

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: Lateral _panel
it: _Panello laterale

en: Playback controls below
it: Controlli di riproduzione in basso

en: Status bar
it: Barra di stato

note: Create labels
en: Title
it: Titolo

en: Year
it: Anno

en: Comment
it: Commento

note: Create labels
en: Length
it: Durata

en: Filename
it: Nome file

en: Remove from playlist
it: Rimuovi dalla playlist

note: Create the checkmenu items
en: Track | Tracks
it[1]: Brano

en: Clear sort
it: Pulisci ordine

en: <b>con_playlist</b> is a reserved playlist name
it: <b>con_playlist</b> è un nome playlist riservato

en: Do you want to overwrite the playlist: %s ?
it: Vuoi sovrascrivere la playlist: %s ?

en: Choose a new name
it: Scegliere un nuovo nome

en: Do you want to delete the item: %s ?
it: Vuoi eliminare questo item: %s ?

en: Export playlist to file
it: Esporta playlist in un file

en: Added %d songs from %d of the imported playlist.
it: Aggiunti %d brani dei %d nella playlist importata.

en: What do you want to do?
it: Cosa vuoi fare?

en: Replace the playlist "%s"
it: Sostituisci la playlist "%s"

en: Add to playlist "%s"
it: Aggiungi alla playlist "%s"

en: Start normal
it: Avvio normale

en: Start fullscreen
it: Avvio a schermo intero

en: Start in system tray
it: Avvio nella system tray

note: Create a folder chooser dialog
en: Select a folder to add to library
it: Selezionare una cartella da aggiungere alla collezione

en: Restart Required
it: Richiesto Riavvio

en: Audio Device
it: Dispositivo audio

en: Use software mixer
it: Usa software mixer

en: Folders
it: Cartelle

en: Merge folders in the folders estructure view
it: Unire le cartelle nella vista ad àlbero

en: Sort albums by release year
it: Ordina gli album per anno d'incissione

note: Labels
en: Appearance
it: Aspetto

en: Controls
it: Controlli

en: Show Album art in Panel
it: Mostra Copertina Album nel Panello

en: Size of Album art
it: Dimensioni della copertina del album

en: Search
it: Cerca

en: When starting pragha
it: Quando Pragha viene avviato

en: Remember last window state
it: Ricorda l'ultima posizione della finestra

en: Restore last playlist
it: Ripristina l'ultima playlist

en: When adding folders
it: Quando vengono aggiunte cartelle

en: Add files recursively
it: Aggiungere i file in modo ricorsivo

en: Desktop
it: Scrivania

en: Show Pragha icon in the notification area
it: Mostra l'icona di Pragha nell'area di notifica

en: General
it: Generale

en: Services
it: Servizi

en: Preferences of Pragha
it: Preferenze di Pragha

en: %i files analized of %i detected
it: %i file analizzati su %i identificati

en: Searching files to analyze
it: Sto cercando i file da analizzare

en: Library scan complete
it: Esplorazione collezione completata

en: <b>Not playing</b>
it: <b>Nessun brano in riproduzione</b>

note: The main edit dialog
en: Details
it: Dettagli

en: Channels
it: Canali

en: Folder
it: Cartella

en: Selection to
it: Selezione a

en: Open folder
it: Apri cartella

en: %s <small><span weight="light">by</span></small> %s <small><span weight="light">in</span></small> %s
it: %s <small><span weight="light">per</span></small> %s <small><span weight="light">in</span></small> %s

en: %s <small><span weight="light">by</span></small> %s
it: %s <small><span weight="light">per</span></small> %s

en: Previous Track
it: Brano Precedente

en: Play / Pause Track
it: Play / Pausa Brano

en: Stop playback
it: Ferma riproduzione

en: Next Track
it: Brano Successivo

en: Leave Fullscreen
it: Esci dallo schermo Intero

en: Play songs in a random order
it: Riproduci i brani in ordine casuale

en: Repeat playback list at the end
it: Ripetere la playlist al termine

en: day | days
it[1]: giorno

en: Unable to open the browser
it: Impossibile aprire il browser

en: Select a file to play
it: Selezionare un file da riprodurre

en: Supported media
it: Tipi di file supportati

en: All files
it: Tutti i file

en: Enter the URL of an internet radio stream
it: Introdurre URL di una internet radio stream

en: Give it a name to save
it: Nome con il quale  la vuoi salvare

en: Add a location
it: Aggiungi un indirizzo

en: Music Player
it: Riproduttore Musicale

en: Manage and listen to music
it: Gestisci e ascolta la musica

en: Add Audio _CD
it: Aggiungere CD Audio

en: Audio CD Device
it: Dispositivo CD audio

en: Connect to CDDB server
it: Connetti con server CDDB

en: Love track
it: Brano preferito

en: Unlove track
it: Togli brano da i miei preferiti

en: Import a XSPF playlist
it: Importa un file XSPF della playlist

en: Add favorites
it: Aggiungi a preferiti

en: Add similar
it: Aggiungi simili

en: Last.fm suggested a tag correction
it: Last.fm suggerisce una correzione a un tag

en: Love song on Last.fm failed.
it: Impossibile aggiungere a i tuoi preferiti.

en: Unlove song on Last.fm failed.
it: Impossibile rimuovere il brano dai preferiti su Last.fm.

en: Added %d songs of the last %d loved on Last.fm.
it: Aggiunti %d brani degli ultimi %d preferiti in Last.fm.

en: Update current song on Last.fm failed.
it: impossibile aggiornare il brano attuale in Last.fm.

en: Username
it: Utente

en: by <b>%s</b> in <b>%s</b> <b>(%s)</b>
it: per <b>%s</b> in <b>%s</b> <b>(%s)</b>

en: Notifications
it: Notifiche

en: Show Album art in notifications
it: Mostra copertina del album nelle notifiche
