debian-installer - en to am translation catalogue (10 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
am: ከርነሉን PReP ማስነሻ ክፋይ ላይ ትከል

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
am: ከርነሉን ወደ PReP ቡት ክፋይ በመገልበጥ ላይ

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
am: PReP የማስነሻ ክፋይን በመፈለግ ላይ

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
am: ምንም የPReP ማስነሻ ክፋይ አልተገኘም

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
am: የስር ክፋይን በመፈለግ ላይ

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
am: ምንም የስር ክፋይ አልተገኘም።

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
am: የስር ክፋይ ሆኖ የተጫነ ምንም ክፋይ የለም። በቅድሚያ የስር ክፋይን መጫን አለቦት።

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
am: የPReP ተከላእሳክቷል

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
am: ከርነሉ ወደ PReP ቡት ክፋይ በትክክል ኮፒ ተደርጓል;

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
am: አዲሱን ስርዓት ቡት ለማድረግ አሁን ዝግጁ ነው።
