debian-installer - en to ast translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
ast: Instalar el kernel nuna partición d'arranque PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
ast: Copiando'l kernel a la partición d'arranque PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
ast: Guetando por particiones d'arranque PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
ast: Ensin particiones d'arranque PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
ast: Nun atopaes particiones d'arranque PReP. Tienes que facer una partición d'arranque PReP colos primeros 8MB del to discu duru.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
ast: Guetando por la partición root

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
ast: Nun atopada partición root

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
ast: Ensin partición montada cómo la to nueva partición root. Debes montar una partición root primero.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
ast: Instaláu dafechu PReP

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
ast: El kernel copiose dafechu a la partición d'ararnque PReP.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
ast: El nuevu sistema ta preparáu p'arrancar.
