debian-installer - en to de translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
de: Den Kernel auf einer PReP-Boot-Partition installieren

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
de: Kopieren des Kernels auf die PReP-Boot-Partition

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
de: Suchen nach PReP-Boot-Partitionen

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
de: Keine PReP-Boot-Partitionen gefunden

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
de: Es wurden keine PReP-Boot-Partitionen gefunden. Sie müssen eine PReP-Boot-Partition innerhalb der ersten 8MB Ihrer Festplatte erstellen.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
de: Suchen nach der Root-Partition

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
de: Keine Root-Partition gefunden

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
de: Es ist keine Partition als neue Root-Partition eingebunden. Sie müssen zuerst eine Root-Partition einbinden.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
de: PReP erfolgreich installiert

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
de: Der Kernel wurde korrekt auf die PReP-Boot-Partition kopiert.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
de: Das System ist nun bereit zu starten.
